brate 4 nedelje budi na keto, ne preko toga, sta uradis uradis i to je to... zato se keto i radi da skidas one poslednje tvrdokorne masti, znaci u glavnom mi je keto prolazio bez nekh znacajnih padova energije nakon prve nedelje mozda dve, e sada desavalo mi se da imam problem sa koncentracijom i da sam usporen kako bf pada dole, i to oni poslednji dani pred punjenje, stim sto sam radio 5 dana 0 uh pa dva dana 4g po kg punjenje, nisam merio ketone kortizol secer itd ali nisam prmetio pad recimo u libidu( sto ne znam dal znaci dal mi je test nije isao dole- ni to nisam merio), ali zato uvek testo booster, zma, 3 g vitamina C , arginin. E da i ako slucajno imas inace visok kortizol, ne bih isao nikada na keto... ja bih ti takodje preporucio da ne radis to ako imas neke jace ekspedicije koje su sa videa, nego da tada budes na rezimo koji si inace a to jesu punjenja glikogena sa dosta uh... ovo da poboljsas insulinsku osetljivost ok , takodje jos jedan odlican preparat na tu temu je od Yamamota kineski cimet izmedju ostalog, cini mi se da se zove insulomin r , nisam 100 % siguran ali bih njega izdvojio kao mnooogo dobar preparat, ima cimeta, hroma, i ne znam sta jos vec, ujutru na prazan stomak ga roknem, nekada pred trening... isto na prazan stomak
supstanca se zove GIMNAZIJA (koliko god nama to bila poznata rec, ali tako se zove)
Gimnazija potiče iz Indije, a prisutna je i u tropskim predelima Afrike, Azije i Australije. Ipak, na zapadu još uvek izgleda da je potcenjena, malo se zna o njoj, a malo se i upotrebljava, uprkos dokazanim hipoglikemijskim efektima i značajnoj ulozi u kontroli telesne težine.
Lišće biljke sadrži aktivne sastojke koji uključuju polifenol i triterpen glikozide (najvažnija je gimnemička A1 kiselina) koji se obrnuto vezuju za receptore glukoze u digestivnom traktu, redukujući apsorpciju šećera iz hrane. Blokada receptora javlja se sat vremena nakon što je gimnazija uneta i traje nekoliko sati. Zanimljivo je i to što studije ukazuju da lišće biljke pospešuje regeneraciju pankreasnih endokrinih ćelija i sintezu insulina. Dakle, sa jedne strane telo apsorbuje manje glukoze, a sa druge strane, apsorbovani šećeri se bolje koriste kao gorivo za telo. Drugim rečima, biljka je odličan saveznik onih koji imaju povišen šećer u krvi, kao i sportista kojima je potrebna pomoć u mršavljenju. Dodatno, biljka može pomoći i onima koji se bore sa jakim osećajima gladi, posebno u fazi takmičarskih priprema.
Kao i BERBERIS
Berberis je prava zvezda GDA – moćni alkaloid koji se prosto hvali svojim mehanizmom koji utiče na aktivaciju AMPK (eng. Adenosine Monophosphate activated Protein Kinase – AMPK), u prevodu protein kinaze aktivirane adenozim monofosfatom, koji je danas prilično dobro objašnjen u literaturi. AMPK je enzim koji igra ključnu ulogu u metabolizmu energije na celularnom nivou. Aktivacija AMPK ima svoje glavne efekte: stimulacija oksidacije hepatičkih masnih kiselina i ketogeneze, inhibicija sinteze holesterola, lipogeneza (formiranje masti u telu), sinteza triglicerida, stimulacija oksidacije masnih kiselina u skeletnim mišićima, apsorpcija glukoze u mišićima i lučenje insulina preko beta ćelija pankreasa. Prisutan je u mnogim tkivima, uključujući jetru, mozak, skeletne mišiće, gde se ponaša kao generalni metabolički prekidač koji reguliše različite intracelularne sisteme, uključujući apsorpciju glukoze u ćelijama, beta-oksidaciju masnih kiselina i biogenezu glukoznog transportera 4 (eng. GLUT – 4). Rezultat: više hidrata biva iskorišćeno od strane mišićnih ćelija, ili skladišteno kao glikogen u mišićima i jetri zarad pospešivanja oporavka nakon treninga, odnosno umanjene mogućnosti njihove konverzije u masne kiseline.
Novi element koji takođe promoviše gore pomenute mehanizme je i gorka melona, koja se koristi u indijskoj i kineskoj tradicionalnoj medicini, a veoma je popularna i u Južnoj Americi i Africi takođe. Do sada je korišćena i u studijama o dijabetesu, a poslednja naučna istraživanja potvrđuju da je jedna od najviše obećavajućih biljaka koje se mogu koristiti u lečenju dijabetesa danas, usmerena na poboljšavanje insulinske osetljivosti, koja se verovatno remeti prolongiranom hiperglikemijom, ili preteranom konzumacijom šećera tokom dužeg vremena. Stimuliše i učvršćuje lučenje insulina, zahvaljujući složenim mehanizmima, uključujući i AMP-K aktivaciju, odnosno blokiranje aktivnosti PTP1B, proteinske tirozin fosfataze koja hidrolizira fosfotirozin na insulinskom receptoru, koji dalje indukuje deaktivaciju istog receptra i okida uvećanu rezistenciju na insulin, pa čak i dijabetes tipa 2, uvećavajući aktivnosti pomenutih GLUT – 4 transportera.