Januar 23, 2025, 03:39:50 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.526 poruka u 18.774 tema - 21.001 članova - Poslednji član: RogerVocky
X3MShop banner

Autor Tema: Povećan Kreatinin u Krvi  (Pročitano 4858 puta)

Van mreže Luka Šćepanović

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.013
  • Son of Zeus
    • Instagram
Povećan Kreatinin u Krvi
« poslato: Decembar 21, 2018, 08:15:55 posle podne »
Povećan kreatinin u krvi

Šta je kreatinin?
Kreatinin je otpadni materijal koji se formira kada se kreatin, koji je u vašim mišićima, razgrađuje.Nivo kreatinina u krvi može vašem ljekaru dati informacije o tome kako rade vaši bubrezi.

Svaki bubreg ima milione malih jedinica za prečišćavanje krvi koje se nazivaju nefroni. Nefroni konstantno prečišćavaju krv kroz veoma sitan busen krvnih sudova zvanih glomeruli. Ove strukture prečišćavaju otpadne produkte, višak vode i ostale nečistoće iz krvi. Toksini se deponuju u bešici i onda odstranjuju uriniranjem.

Kreatinin je jedna od supstanci koju vaši bubrezi normalno eliminišu iz tijela. Visok nivo kreatinina može da ukazuje na oštećenje bubrega, međutim to ne mora biti slučaj.

Zašto se radi nalaz kreatinina?
Vaš ljekar može predložiti nalaz kreatinina ukoliko osjećate simptome bolesti bubrega:
* Zamor i probleme sa spavanjem
* Gubitak apetita
* Oticanje lica, zglobova, članaka ili abdomena
* Promjene u količini ispuštenog urina i učestalosti uriniranja
* Visok krvni pritisak
* Mučninu
* Povraćanje

Šta može pokazati visok nivo kreatinina osim oštećenja bubrega?
Visok nivo kreatinina ne mora biti nužno uzrokovan oštećenjem bubrega. Ukoliko se radi o osobi koja naporno i često vježba vrlo vjerovatno nije slučaj oštećenih bubrega. Kao što je gore napisano, kreatinin je otpadni produkt koji nastaje usled raspadanja kreatina usled aktivnosti mišića. Logično, što je aktivnost napornija mišići se više i troše, samim tim više i otpadnog materijala. Isto treba napomenuti da su referente vrijednosti nalaza krvi i urina određene po ljudima koji žive prosječnim životom koji uključuje vrlo malo do nimalo fizičke aktivnosti. Stoga, blaga povećanja ne predstavljaju ništa alarmantno i ne ukazuju na neka ozbiljnija oboljenja.

Visok unos proteina, pogotovo iz mesa, utiče na povećanje kreatinina u krvi. Crveno meno je mišićno tkivo životinja, koje prirodno sadrži kreatin. Termičkom obradom ovog mesa kreatin se razbija u kreatinin, tako da kad ga osoba pojede, njihov nivo kreatinina skače.

Nivo kreatinina takođe može skočiti ako ste dehidrirali. Dok previše tečnosti može predstavljati problem za ljude sa oboljenjem bubrega, dehidratacija i manjak tečnosti može povisiti nivo kreatinina u tijelu. Stoga, treba obratiti pažnju na unos tečnosti na dnevnom nivou.

Smanjen unos vlakana takođe može izazvati visok nivo kreatinina u krvi. Vlanka ne samo da balansiraju digestivni trakt, već mogu biti i pogodna za smanjenje nivoa kreatinina u krvi. Stoga ako vam je ishrana oskudna u povrću, voću, sjemenkama i žitaricama to može biti uzrok povećanja.

Zaključak
Povećan nivo kreatinina u krvi može ukazivati na oboljenje bubrega međutim ukoliko se sumnja na to mogu se odraditi dodatni testovi koji će sa sigurnošću to potvrditi.
Ukoliko se radi o osobi koja se bavi bodibildingom visok nivo kreatinina je uzrokovan njegovim stilom života koji obuhvata dijetu bogatu proteinima, izuzetno naporne težinske treninge i uzimanje kreatina kao jednog od glavnih dodataka ishrani.
Ukoliko se radi o osobi koja se uopšte ne bavi bilo kakvom vrstom sporta, ovo povećanje može samo ukazivati na neke nezdrave životne navike ili lošu ishranu (nedovoljan unos tečnosti i dijeta oskudna vlaknima).



Izvori:
https://labtestsonline.org/tests/creatinine
https://www.healthline.com/health/creatinine-blood
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/creatinine-test/about/pac-20384646
https://www.medicalnewstoday.com/articles/320113.php
Meni Vidi Visi