Novembar 16, 2024, 11:30:14 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.360 poruka u 18.766 tema - 20.972 članova - Poslednji član: BrandnSmerb
X3MShop banner

Autor Tema: BENČ PRES 100 kg x 25 ponavljanja?  (Pročitano 1539 puta)

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.352
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
BENČ PRES 100 kg x 25 ponavljanja?
« poslato: Novembar 20, 2018, 02:38:57 posle podne »
Nerealne brojke nasuprot vašeg samopouzdanja

Danas jednostavno možete pronaći mnoštvo smernica o težinama sa kojima bi trebalo da trenirate. Problem sa većinom je u tome što vrlo česti nisu realne. Štaviše, mnogima stvaraju osećaje nelagodnosti, smatrajući da u nečemu greše, čim ne uspevaju da ih dostignu.

„100 kg na benč klupi u 25 ponavljanja“ može biti pristojno za profesionalnog, utreniranog sportistu, ali ne tako realistično za nekoga čiji godišnji ugovor ne vredi milione dolara. Naravno, mnogi od ovih kriterijuma snage su dobri za slediti, dobri za ostvariti, ali vrlo lako mogu da učine da se vežbač oseti nemoćno, slabo, frustrirano pokušavajući da ih dostigne, bez obzira što se može desiti da bude i u odličnoj formi.

U nastavku ćemo posebno razmišljati o nekoliko stavki:

-kriterijumi snage, po pravilu, pretpostavljaju da su skoro svi vežbači skoro idealno građeni za dizanje tegova


-kriterijumi snage, po pravilu, ne uzimaju u obzir prethodne povere, ili disfunkcije zglobova


-kriterijumi snage vrlo često uključuju brojke koje ostvaruju najelitniji sportisti, koji pored sjajne

utreniranosti raspolažu i veoma dobrom veštinom izvođenja konkretnog pokreta.


Ukratko, vaš osećaj samovrednosti i samopouzdanja ne treba da se temelji oko želje da na čučnju ostvarite ponavljanje sa opterećenjem duplo većim od vaše telesne težine.

Treniranje sa 6-12 ponavljanja po seriji opet može biti trening snage

Vreme je da se konačno napusti stigma oko broja ponavljanja u treningu u teretani. Izvođenje većeg broja ponavljanja neće dovesti do povređivanja usled premora, pod uslovom da se upotrebljava prikladno opterećenje. U praksi je mnogo manji broj povreda zabeležen kod onih koji su radili veći broj ponavljanja, nego među vežbačima koji su jurili serije 1-2 ponavljanja.

Još značajnije, hajde da prestanemo da se pretvaramo i tvrdimo kako će sve prednosti treniranja sa većim opterećenjem (uvećana gustina kostiju, povišen nivo testosterona, unapređena snaga, dobar neuralni stres) magično nestati istog momenta kada odlučimo da podignemo broj ponavljanja.

Rad sa značajnijim opterećenjem će nas definitivno učiniti jačim nego što smo bili. U realnom životu je znatno realnije da vežbači izazivaju mišićnu izdržljivost (radeći veći broj ponavljanja) pre nego što se upuste u testiranje svog 1 RM na bilo kom pokretu.


Takođe treba istaći da treniranje za 1-2 ponavljanja u seriji uglavnom nas čini veštijim u izvođenju tog pokreta, ništa preterano značajnije. Samim tim, to je izbor o kojem treba promisliti.

Imajući sve prethodno u vidu, u nastavku ćemo izneti nekoliko objektivnih, realnih kriterijuma fizičke snage. Možda vam neće garantovati mesto među najelitnijim profesionalcima, ali ukoliko ste u stanju da ih ostvarite, treba da vam bude jasno da spadate u manjinu fizički superiornijih ljudi, što svakako ne zvuči loše.


1. Zgibovi – bar 10 kvalitetnih ponavljanja


Možda vam 10 ponavljanja zvuči previše jednostavno, ali verujte da ne ni ovaj broj mnogi ne mogu da izvedu, bar ne u pravilnoj formi. Dobra, pravilna forma podrazumeva da vežbu počinjete da izvodite sa rukama potpuno ispruženim, bez ikakvog odgurivanja o podlogu, odnosno korišćenjem momentuma nogu i kukova.


Na vratilu je vrlo teško primetiti vežbače koji zgibove rade pravilno. Jedno od najboljih merila fizicka snaga jeste koliko dobro vežbač uspeva da kontroliše svoje telo pri nekom pokretu kada je zamoren, posebno kada su u pitanju negativna ponavljanja (spuštanje opterećenja, donji deo pokreta). Pokreti kao što su zgibovi i propadanja su odlični primeri za to, jer mogu ukazati na manjak intrinsične, unutrašnje snage mišića i slabu izdržljivost stabilizatora poput trbušnjaka, gluteusa, donjih segmenata trapezastih mišića i dr.....

NASTAVAK teksta, procitaje na nasem blogu, klikom na link ispod:

https://wwwogistra-nutrition-shop.blogspot.com/2018/11/benc-pres-100-kg-x-25-ponavljanja.html