Novembar 16, 2024, 05:27:42 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.359 poruka u 18.766 tema - 20.972 članova - Poslednji član: BrandnSmerb
X3MShop banner

Autor Tema: VIŠE OPTEREĆENJA NE ZNAČI VIŠE MIŠIĆA  (Pročitano 1312 puta)

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.352
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
VIŠE OPTEREĆENJA NE ZNAČI VIŠE MIŠIĆA
« poslato: Novembar 05, 2018, 03:54:01 posle podne »
PROBLEMI SA VELIKIM OPTEREĆENJIMA

Progresivno opterećivanje (eng. progressive overload) nije preterano uzbudljiva fraza, ali ako ste ozbiljan vežbač, potrebno je da bude sastavni deo vašeg života. Ova faza u stvari znači izlaganje mišića sve većem i većem stresu i tenziji tokom vremena, a samo uvećavanje stresa tokom vremena omogućava razvoj snage i mišićnog rasta.

Ali, veoma često mnogi imaju jednodimenzionalan pristup ovom principu. Sve što im zaokuplja pažnju je samo jedna varijabla – opterećenje na šipci. Potpuno gube iz vida sve ostale varijable poput ukupnog vremena mišićne tenzije, skraćivanja pauza između serija, promene broja serija/ponavljanja itd, samo zarad što većeg opterećenja u radnoj seriji.

U nastavku ćemo razmisliti o razlozima usled kojih ovaj jednoobrazni pristup ne daje baš uvek rezultate, zajedno sa savetima kako da rešite svoje probleme.


1. Više opterećenja ne znači uvek i više mišića!

Svi smo do sada sigurno videli nekog pacera koji sa najvećim bučicama pokušava da radi sleganje ramenima tako što se bukvalno odbacuje stopalima od pod, ili nekoga ko sa 25 kg pokušava da radi pregib bicepsa u jednoj osmini pokreta.


Istina, rad sa velikim opterećenjem zaista može stimulisati  mišićna vlakna, ali oštećenja ovih vlakana se neće desiti ukoliko se taj stres ne prolongira u odgovarajućem vremenskom periodu (tenziji) i kroz ceo pokret vežbe.

Nemojte nikada zaboraviti da je za naše telo mišićno tkivo veoma skupo za održavanje. Usled principa samoodržanja, telo će uvek težiti da se otarasi onih mišića koje ne koristi, odnosno u slučaju vežbača, onih mišića koji se ne stimulišu valjano kroz trening. Vaše telo može i vrlo verovatno će to i učiniti, da eliminiše strukturne i kontraktilne jedinice tkiva (sarkomere) iz vaših mišića koji se ne upotrebljavaju u dovoljnoj meri.  Ovaj proces naziva se sarkoliza.


Pa, ukoliko nastavite da radite čučanj ili benč potisak samo u jednoj trećini pokreta vežbe, onda vam je bolje da ste sigurni da ste aktivirali mišiće u punom pokretu na drugim vežbama.

Primera radi, ukoliko vam se biceps protokol sastoji od 50 serija na skotovoj klupi, a izvodite samo gornji deo pokreta (u kojem ste, naravno, jači), vaš biceps će posledično postati kraći i slabiji u donjem delu pokreta koji zapostavljate..


NASTAVAK teksta, procitajte na nasem BLOGU klikom na link ispod:

https://wwwogistra-nutrition-shop.blogspot.com/2018/11/vise-opterecenja-ne-znaci-vise-misica.html