UTICAJ UČESTALIH OBROKA NA PROTEINSKU SINTEZU
MiT: za veće obime i mišićnu masu potrebno je jesti što više moguće. Ceo dan, stalno. Čak bi trebalo bodibildera prikačiti i na infuzije koje će ga neprekidno snabdevati aminokiselinama.
Istina: nauka podržava suprotno! Jedna studija je baš pokazala da neprekidno snabdevanje aminokiselinama ima manje efekta na sintezu proteina, nego li periodično unošenje proteina u ravnomerno raspoređenim obrocima.
Sinteza proteina se jače aktivira nakon obroka koji dolazi posle pauze u ishrani od par sati i održava se znatno duže (bar dva sata) i opada periodično, za razliku od situacije u kojoj je priliv AK konstantan.
Signalni protein mTOR koji je katalizator sinteze proteina stimuliše se i insulinom i aminokiselinama, pogotovu prisustvom leucina. Jedna studija u Ontariju pokazala je različite rezultate između grupe vežbača koji su nakon treninga popili ceo proteinski šejk odjednom i grupe koja je šejk pila na svakih dvadeset minuta, tokom narednih 200 minuta, iako su obe grupe popile istu dozu proteina.
Biopsija je ukazala na veću sintezu proteina kod grupe koja je odjednom popila šejk, što znači da je ta grupa ostvarila i veću mogućnost za rast i napredak.
Druga studija pod okriljen renomiranog časopisa o fitnesu i ishrani je pokazala slične rezultate: proteinska sinteza bila je više stimulisana u grupi vežbača koji su u dužim vremenskim razmacima konzumirali proteine, nego u grupi koja je protein unosila u kraćim pauzama...
NASTAVAK teksta, procitajte na nasem
BLOGU, klikom na link ispod:
http://wwwogistra-nutrition-shop.blogspot.com/2014/09/znacaj-visoko-proteinskog-unosa-i.html