Borba sa godinama
Četrdesete. Granica životnog doba koju skoro sva društva uzimaju kao početak drugog perioda života i starosti. Istina, nije potpuno objektivno, ali definitivno ne možemo poreći da se naše sportske i druge sposobnosti progresivno umanjuju kako uđemo u petu deceniju života. Stvari za nas „matorce“ kao da ne funkcionišu tako dobro, kao što su do pre samo nekoliko godina ranije.
Naravno, uvek postoji izbor i alternativa. Ukoliko ste dovoljno sposobni i jaki, uvek možete odlučno reći ne pretpostavljenoj degradaciji kvaliteta života i psihofizičkih sposobnosti. Možete postati i ostati odlučni da ćete uraditi sve što je u vašoj moći da očuvate mladost i energičnost. Ukoliko ste jedan od takvih, onda vam saveti u nastavku samo mogu dodatno pomoći.
Trening
1. Ne opterećujte se promenama u protokolu.
Pretpostavimo da ste relativno iskusan vežbač koji je skoro napunio četrdesetu. Nije neophodno da pravite promene u vašem treningu, bez obzira na trenažne ciljeve.
Mnogi smatraju da treba trenirati ređe, sa manjim opterećenjima i slično. Ne nužno! Ako se pobrinete o narednim savetima, trebalo bi sve da bude u redu.
Jedina stvar koju pažljivije treba da planirate jeste oporavak.
2. Obratite pažnju na slobodu pokreta pri izvođenju vežbi.
Mobilnost je veoma važna osobina našeg tela, a mogućnost ili nemogućnost da neki pokret izvodite lagodno i bez bola treba da bude briga svih vežbača, nezavisno od starosti. Manjak mobilnost i razgibanosti tela uvećava mogućnost povređivanja. Koliko god da vam neprivlačno zvuči, ako vam gipkost nije jača osobina, razmotrite vežbanje joge, odnosno drugih tehnika istezanja mišića i tela. Odaberite metodu koja vam je najinteresantnija i počnite. Jedan od sjajnih pokazatelja nečije mladosti upravo jeste gipkost pokreta.
Hormoni
3. Važno je da održavate optimalan nivo testosterona.Odmah uz treniranje i pravilnu ishranu, ovo je jedna od najboljih stavki za vas. Kako starimo, nivoi i aktivnosti pojedinih, sa aspekta mišićnog rasta poželjnih, hormona progresivno opadaju, dok se suprotno dešava sa onim hormonima za koje to ne želimo. Svakako za muškarce najbitniji, posebno one u četrdesetim, je testosteron.
Ne samo da vam optimalan nivo testa u telu pomaže da se osećate i izgledate mlađe, već se nizak nivo testosterona dovodi u vezi sa mnogim oboljenjima, kao što su srčana na primer. Metastudija objavljena u Časopisu američke kardiovaskularne asocijacije analizirala je preko 100 studija o testosteronu i zaključila da nizak nivo testosterona može uzrokovati:
-uvećan rizik od kardiovaskularnih oboljenja,
-sužavanje karotidnih arterija
-abnormalan EKG (rad srca)
-učestale anomalije u srčanom radu
-uvećan indeks telesne mase
-dijabetes tipa II
-metabolički sindrom
-rezistenciju na insulin
-uvećane masne naslage u predelu stomaka
-uvećani procenat smrtnosti od svih uzroka, uključujući i srčani udar4. Merite nivo testosterona redovno.
Obraćajte pažnju i na ukupni i na slobodni test. Ako brojke budu u normalni, možete ih skoro ignorisati, jer nas ovde najviše zanimaju simptomi koji se povezuju sa niskim testosteronom.
U ovom slučaju, može doći do uvećanja telesne masnoće, gubitka mišićne mase, loše performanse na treningu, problemi sa erekcijom, gubitak koncentracije, slabljenje pamćenja, depresija i tome slično.
5. Probajte i zamensku testosteronsku terapiju (TRT).Ukoliko primećujete bilo koji od ovih simptoma TRT može biti dobra strategija. Uglavnom doze od 100 miligrama nedeljno daju odlične rezultate za mnoge zdrave muškarce.
6. Testosteron ubrizgavajte potkožno.Potkožne injekcije su nedavno pokazale znatno bolje rezultate, pored ostalog, i umanjenu aromatizaciju, a naravno i stres na tkiva je znatno manji....
NASTAVAK teksta, procitajte na nasem
BLOGU, klikom na link isppod:
http://wwwogistra-nutrition-shop.blogspot.com/2018/09/rokajte-i-u-40-im-saveti-za-bolje.html