Januar 26, 2025, 07:50:43 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.455 poruka u 18.771 tema - 20.981 članova - Poslednji član: marqcio
X3MShop banner

Autor Tema: STAGNACIJA U MIŠIĆNOJ MASI ?  (Pročitano 1544 puta)

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.367
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
STAGNACIJA U MIŠIĆNOJ MASI ?
« poslato: Mart 19, 2018, 05:07:31 posle podne »
Koliko nas zapanjuje napredak u razvoju sportskih tehnika, toliko nas brine činjenica da tako često idemo predaleko u svojim naporima i dovodimo svoj razvoj u stanje stagnacije izgradnje mišićne mase.

Dobro došli na lekciju o platou treniranja. Kod većine ljudi taj se termin odnosi na dve kategorije:

-sindrom prekomernog treniranja ili slabosti. Prekomerno treniranje je rezultat lošeg planiranja. U najboljem slučaju posledica će biti smanjena želja pri odlasku na treninge, a u najgorem će doći do ozlede.

Slabosti su posledica nedovoljno raznolikog pristupa kad se telo navikne na određeni način treniranja zbog čega aktivira tek onoliki broj mišića koliko je potrebno da se posao obavi. Nema nikakve dodatne adaptacije. No, moguće je nastaviti napredovati a da pritom uspešno izbegavate plato u treniranju – sve dok redovito analizirate svoj program treniranja i primenjujete bilo koju od sliedećih strategija za prevazilaženje stagnacije.


1. OBRATITE PAŽNJU NA SIMPTOME PREKOMERNOG TRENIRANJA

Tajna se krije u tome da obratite pažnju na simptome pre nego počnete patiti od sindroma.

Slušajte svoje telo i tumačite signale: osećate li se umorno i jeste li razdražljivi? Tražite li izgovore za preskakanje treninga? Čini li vam se da su bolovi u mišićima i umor nakon treninga veći nego napor kojemu ste bili izloženi? Spavate li nemirno? Ne možete se naspavati?

Ako osetite bilo koji od tih simptoma, ili ćete ubrzo početi patiti od sindroma prekomernog treniranja, ili ste već u tom stanju; ovisno o jačini simptoma, uzmite nekoliko slobodnih dana – jedan, dva, tri, četiri, dve nedelje ako je potrebno. Zatim, procenite program ishrane. Je li vaša prehrana dovoljno hranjiva da podupire vaše teške treninge? Unosite li uravnotežene vrednosti makronutrijenata (UH, belančevina, masti) i vitamina i minerala? Jedete li dovoljno često da time podupirete rast i obnavljanje mišića? Pijete li "post workout meal" (PWM) sa whey proteinom i prostim UH neposredno nakon treninga? Jedete li kompleksne uh i belančevine- 45-60 minuta nakon treninga?


Koristite li aminokiseline razgranatog lanca (BCAA aminokiseline) kako bi ubrzali oporavak?

Konačno: uključite odmor u program treniranja. Postoji razlog zašto profesionalni sportisti često spavaju nakon zahtevnog treninga. Odmor i san će telo dovesti u stanje rekuperacije kad se oslobađaju hormoni koji isceljuju mikrotraume kojima su mišići bili izloženi tokom treninga. Zaključak? Slušajte telo, obratite pažnju na znakove, odmah počnite delovati i ubrzo ćete prevazići sindrom prekomernog treniranja. Osim toga, budite pro-aktivni i delujte čim osetite blage simptome i moći ćete posve izbeći sindrom....

NASTAVAK teksta procitajte na nasem BLOGU, klikom na link ispod:

http://wwwogistra-nutrition-shop.blogspot.rs/2018/03/stagnacija-u-misicnoj-masi.html