Januar 10, 2025, 09:00:18 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.445 poruka u 18.768 tema - 20.981 članova - Poslednji član: marqcio
X3MShop banner

Autor Tema: NAJVEĆI MITOVI O MIŠIĆNOJ MASI  (Pročitano 1336 puta)

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.366
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
NAJVEĆI MITOVI O MIŠIĆNOJ MASI
« poslato: Novembar 30, 2017, 04:47:18 posle podne »

Rešili smo da na jednom mestu okupimo, prema našem mišljenju, najpoznatija „pravila“ iz sveta fitnesa i bodibildinga, te da primenom nauke i iskustva o svakom donesemo presudu u smislu da li vam mogu pomoći ili odmoći u procesu izgradnje bolje forme. Takođe, pojedina pravila ćemo označiti i „neutralnom“ presudom, u smislu da je previše odvažno postavljeno, ali da može ponuditi korist ili poslužiti kao smernica, zavisno od vašeg pristupa.

MIT #10: NE JEDITE KASNO NOĆU
Postavka: Usled postojanja mnoštva „izvora“ informacija, danas je lako izgubiti se, posebno ukoliko ste na početku. Upravo je ovo jedno od pravila koje mnogi početnici nikako ne krše, a samo po sebi, samo dodatno unosi zabunu u priču šta i kada treba jesti radi izgradnje mišićne mase, a ne uvećavanja telesne masnoće.

Nauka: Dok spavate, vaše telo, naravno, ne dobija dodatnu energiju iz hrane. Samim tim, ono je primorano da se okrene postojećem mišićnom tkivu kako bi proteine iskoristilo zarad gorino, konvertujući ih u aminokiseline i glukozu. Drugim rečima, dok sanjate, vaše telo je uglavnom u kataboličkom okruženju. Što je duži period bez hrane, to će više tkiva biti „kanibalizovano“. Upravo zato mnogi ispravno savetuju da je pred spavanje pametno uneti sporovareće proteine, poput kazeina, ili niskomasnih mlečnih proizvoda. Mnoge studije su  to potvrdile. Primera radi, ona izvedena od strane „Weider Research Group“, zaključila je da je kontrolna grupa koja je pred spavanje pila proteinski šejk od kazeina tokom osam nedelja, ostvarila je značajan napredak u mišićnoj masi, nego grupa koja je pila isti šejk sredinom dana.

Presuda: NEISTINA! Dakle, ne samo da je neistinito da nije pametno jesti pred spavanje, nego je veoma važno da to upravo uradite. Naravno, treba biti pažljiv oko izvora u ovom poslednjem obroku. Odaberite 20-40 g sporovarećeg proteina, poput kazeina na primer. Ukoliko ste u fazi izgradnje mišićne mase, uz ovo možete dodati i 20-40 g sporovarećih hidrata, primera radi ovsene pahuljice, krompir, hleb sa celim zrnom itd.

MIT #9: MORA SE TRENIRATI DO OTKAZA
Postavka: Mnogi veruju da je jedini efektivni način treniranja do otkaza, tj. onog momenta kada više ne možete odraditi valjano ponavljanja usled zamora mišića. Drugim rečima, mnogi i dalje veruju da je jedini način da stimulišete mišićni rast upravo da radite do potpunog otkaza radnih mišića, ili čak i preko otkaza, koristeći tehnike poput forsiranih ponavljanja, parcijalnih ponavljanja ili rest-pauze. Istina, u ovoj postavci svakako ima logike, može biti korisna, ALI ukoliko se pravilno implementira.

Nauka: Stručnjaci pri australijskom Sportskom institutu u Kanberi izveli su nekoliko studija u
kojima su zaključili da je za razvijanje fizičke snage izvođenje jedne serije do otkaza, ne više, optimalno! Kada je u pitanju mišićni rast, izgleda da izvođenje više serija do otkaza uvećava efekat, dakle pozitivno se odražava na mišićni rast. Onda kada veći broj serija izvodite do ili preko otkaza beleži se značajno uvećanje lučenja hormona rasta (GH) u periodu nakon treninga, a u poređenju sa grupom koja je zaustavljala radne serije pre otkaza. S obzirom da je hormon rasta veoma značajan za mišićni rast, jasno je da pametno treniranje do otkaza može ponuditi korist u smislu rasta.

Presuda: NEUTRALNO! Kada radite na fizičkoj snazi, idite do otkaza u jednoj seriji u svakoj vežbi, ne više! Kada radite na mišićnom rastu, uvećajte broj serija do ili preko otkaza.

MIT# 8 ŠEĆERI SU LOŠI
Postavka: Sa ovim pravilom situacije je slična kao i sa jedenjem pred spavanje. Sa svih strana smo okruženi porukama kako je šećer loš, kao izaziva mnoštvo bolesti, gojenje i tome slično. Shodno tome, nema mu mesta u sportskoj ishrani..........


NASTAVAK teksta, procitajte na nasem BLOGU, klikom na link ispod:

http://wwwogistra-nutrition-shop.blogspot.rs/2017/11/najveci-mitovi-o-misicnoj-masi.html