Vreme je da se ozbiljno zapitate da li je upisivanje klinaca i adolescenata na neki grupni sport zaista dobra odluka? Grupni sportovi su po svojoj prirodi autoritativni, usled jake figure trenera i kapitena, a dodatno, potiskuju individualnost!
Grupni sportovi akcenat stavljaju na pobeđivanje umesto na razvijanje individualnih sposobnosti i veština, te samim tim klinci i adolescenti propuštaju da iskuse radost, samopouzdanje i zadovoljstvo koje se oseća nakon primetnih rezultata usled uloženog individualnog rada. Čak i oni grupni sportovi koji akcenat stavljaju i na individualne rezultate, kao što su gimnastika ili plivanje, u stvari se svode na automatizaciju i beskrajno ponavljanje pokreta, što je sa životnog aspekta, nepraktično.
I molimo vas, ne razglabajte o vrednostima o učenju timskog rada, odgovornosti i kako nas to treba voditi kroz život, jer je to obično njesra.
Sport je naravno poželjan, veoma koristan. Umesto grupnih sportova, postoji jedna odlična varijanta, koja pojedinca može učiti disciplini, samopouzdanju. U pitanju je dizanje tegova, a postoji mnoštvo razloga zašto bi klinci i mladi trebalo da treniraju.
1. Treniranje sa tegovima razvija osećaj samopoštovanja i samopouzdanja
Jedna od veoma važnih stvari za svako dete ili mladog u razvoju je da razvije osećaj lične vrednosti i samopoštovanja. Ukoliko to ne učine valjano, umesto da postanu samosvesni, oni će postati pravi sunđer koji će da apsorbuje sve oko njih. Rečju, neće imati nikakvu svrhu kao jedinka.
Mnogo kompleksa, nesigurnosti, nevere u sebe, posledica je surovog okruženja u periodu adolescencije. Pojedini klinci izrastu, razviju se, drugi ostanu niski i bucmasti, postajući nesigurni u sebe i svoju telo i svoju pojavu.
Nezadovoljstvo svojom pojavom vodi hroničnoj anksioznosti, depresiji, bežanju u svet mašte, željom da se bude nešto nemoguće, ili nešto drugačije, što klinci vrlo često ne umeju valjano da definišu. Roditelji, čak i ako su svesni tih problema svoje dece, često ne znaju šta da rade, pa onda ili ignorišu, ili misle da novac može da reši sve, ili vuku svoje dete po lekarima, savetnicima, životnim trenerima, pružaju im materijalna zadovoljstva itd, sve što njihovo dete može odvući od „nevolja“.
Treniranje sa opterećenjem može klincima dati mogućnost da uvide da svojim radom mogu da promene sebe, tačnije svoju pojavu. Ovo je početni korak u razvijanju samosvesti i samopoštovanja. Nabacivanje mišića na ramena i ruke, ili gubljenje mlitavog stomačića, može za klinca uraditi više nego višegodišnje savetovanje sa nekim ekspertom koji priča nerazumljivo.
Naravno, samopoštovanje i samosvest ne odnose se samo na fizičku pojavu, ali je ona za adolescente najvažnija u tom periodu. Pored toga, razvijanje discipline koje će svakako biti potrebno za klinca da unapredi svoj fizički izgled, pomoći će mu i u životu.
2. Treniranje može pomoći klincima da se odbrane.
Biti fizički jak, snažan, nije isto kao i biti član školske sekcije krav mage, ili neke druge misteriozne borilačke veštine. Ono što ljudi danas nekako odbijaju da shvate jeste da osećaj fizičke snage pojedincu svakako donosi određenu dozu sigurnosti, posebno kada je u pitanju školsko okruženje. Možda zvuči politički nekorektno, ali snaga se među klincima poštuje! Postavite stvari ovako: kada najkrupniji bucko u razredu ima neki problem u glavi, pa poželi da maltretira druge ili da im otima užinu, naravno da će izabrati onog najslabijeg...........
NASTAVAK teksta, procitajte na nasem
BLOGU, klikom na link ispod:
http://wwwogistra-nutrition-shop.blogspot.rs/2017/11/deca-i-trening.html