Januar 25, 2025, 01:35:48 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.451 poruka u 18.770 tema - 20.981 članova - Poslednji član: marqcio
X3MShop banner

Autor Tema: PREJEDANJE NAKON TAKMIČENJA  (Pročitano 1391 puta)

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.366
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
PREJEDANJE NAKON TAKMIČENJA
« poslato: Oktobar 23, 2017, 05:08:17 posle podne »



Svi koji su prolazili takmičarske pripreme znaju koliko su stresne za nervni sistem i volju, pre svega sa aspekta osećaja gladi i konstantne žudnje za šećerima i „junk food“. U ovom tekstu ćemo vam izneti nekoliko informacija kako biste podrobnije shvatili kako nedisciplinovano (i nekontrolisano) unošenje praznih kalorija odmah nakon takmičenja može da pokvari vaš metabolizam, kao i savete kako da prebrodite „krizu“.

Nakon što ste uspešno izgurali nedelje jakih dijeta i samo takmičenje, žudnja za punjenjem je veoma jaka. Naravno da to nije nedostatak karaktera, već jednostavno ljudska priroda i svako prolazi kroz to. E sad, racionalno je da se počastite sa par poslastica nakon takmičenja, kako biste se doveli u red i kako biste sami sebe nagradili za trud i disciplinu. Ali, ukoliko se odate porocima nekvalitetne hrane u dužem periodu nakon takmičenj, veoma je realno da vam to poremeti metabolizam u narednim mesecima, pa čak i godinama!

Unošenje dodatnih kalorija nakon takmičenja može biti pozitivno, ali zavisi od vrste kalorija. Ukoliko unosite više proteina, hidrata, masti i vlakana iz kvalitetnih izvora, to je upravo ono što je vašem telu potrebno i to će se veoma pozitivno odraziti i na metabolizam i na formu.  Ali, u mnogim slučajevima kočnice popuštaju, pa se pojedinac odaje prejedanju tzv. praznim kalorijama, tj. kalorijama iz veoma loših izvora (grickalice, brza hrana, slatkiši i slično).
Unos nekvalitetne hrane odmah nakon takmičarske dijete u dužem periodu može izazvati značajne posledice po nervni sistem i balans telesnih hormona. U par dana bukvalno možete uništiti sve ono što  ste godinama ranije mukotrpno izgrađivali.

Takmičarska dijeta podrazumeva ograničavanje izvora iz kojih dobijamo kalorije. To za posledicu ima smanjen dotok peptida do mozga, što dovodi do umanjenog raspoloženja. Setite se, na primer, kako su vas dok ste bili mali, roditelji i ostali nagrađivali slatkišima kada nešto dobro uradite. Adaptacija na ovakvo ponašanje jeste što mozak okida snažne hemijske reakcije u hipotalamusu, koje uzrokuju uvećanu sintezu peptida. Mnogi od nas različito reaguju na hemijske signale našeg tela. Primera radi, mnogi uživaju u smehu, drugi uživaju u melanhoniji i depresiji. Jedni uživaju u slatkišima, drugi žude za ribom i brokolijem.
Upravo naše stanje tokom dijeta, naša energija, raspoloženje, snaga volje, mogućnost donošenja odluka i ostale stvari jesu prilagođavanje na stanje u kojem je organizam (tokom dijeta to je stanje gladovanja).

Muškarci i žene
Većina takmičara, pogotovu žene normalno funkcionišu sa nekih 5,6 kilograma više, nego što je njihova takmičarska težina. Doduše, manji broj onih vrhunskih takmičara zadržava skoro istu formu i nakon takmičenja, usled brojnih slikanja, gostujućih pozinga i sličnih stvari.

Muškarci sa druge strane, van sezone takmičenja variraju i do dodatnih 10 kilograma težine, pa čak i do 20 (s tim što ovde ipak treba napraviti razliku na vežbače koji ne koriste i one koji koriste anabolike).
 Ranije su se powerlifteri na primer trudili da van sezone nabace što više kilograma, kako bi mogli da se izbore sa velikim teretima na treninzima. Ipak, kako se takmičenje približava gubili su na težini, dok su se trudili da zadrže svoju eksplozivnost i snagu. Danas je situacija drugačija, o čemu svedoči i okolnost da su mnogi profesionalni bodibilderi ujedno i powerlifteri.

Mršaviji i vaskularniji takmičari danas su najbolje rangirani.  Danas su mnogi shvatili da izraženo gojenje van sezone znači i znatno teže mršavljenje tokom priprema za takmičenje. ...

NASTAVAK teksta, procitajte na nasem BLOGU, klikom na link ispod:

http://wwwogistra-nutrition-shop.blogspot.rs/2014/05/potreba-za-prejedanjem-nakon-takmicenja.html