Snažni i krupni momci su istrajni, disciplinovani, stabilni i često prilično tolerantni na bol. Takođe, karakteriše ih jak ego, što se, između ostalog, ogleda i u osećaju prijatnosti kada neko ne skida pogled sa njihovih jakih grudi i ramena. Sa druge strane, taj jak ego može predstavljati i problem, kao kada je kardio trening u pitanju.
Mnogi teškaši vole kardio kao majka ludo dete. Neki među njima ga izričito izbegavaju, što uzrokuje da se krupni opasni momak zadiše kao baba kada zaređa par stepenika, ili da umesto izrendanih trbušnjaka ima automobilske gume oko struka.
Sa druge strane stoje oni koji gotive kardio. Ovi momci su naučili da je bolje biti u kondiciji nego van nje. Stoga se često opredeljuju za različite modifikacije HIT treninga ili kapilarizacije. Nije retko da ovi treninzi su čak zahtevniji od težinskih koje rade jer se vode filozofijom da telo može da uradi sve što mu oni narede. E sad, da se ne lažemo, takvi momci jesu krupni i jesu u dobroj formi, ali da kažemo slikovito: umesto zlatne, dobili su bronzanu medalju. Dakle, mogu se poboljšati. Pitanje je šta rade pogrešno?
Kratko i jasno: njihov ego. Jak ego jeste dobra stvar kada govorimo o težinskom treningu, ali isti pristup nije baš adekvatan kada se radi o kardio treningu. Stvar je u tzv. energetskim sistemima!
Raznovrsnost je keva!
Prema tzv. principu raznovrsnosti, naše telo bolje reaguje ukoliko mu obezbeđujemo raznovrsne stimulacije tokom treninga. Jak trening, visokog intenziteta, ali malog obima ili duži trening manjeg intenziteta jesu dobri načini da testirate vaše granice – ali nisu dobre opcije ukoliko ste krupan momak koji želi da zadrži svoju impozantnu pojavu!
Krupni momci su carevi kada je fosfogeni energetski sistem u pitanju. Fosfogeni ili ATP/CP sistem je kratkoročni, traje oko 6 sekundi kada ste na maksimumu napora, zatim se stišava u narednih 30sekundi. Kao gorivo primarno se koriste ATP (adenozis tri-fosfat) i CP (kratin fosfat), pre neko kiseonik. Potrebno je oko 30 – 60 sekundi da se ,,gorivo’’ ponovo napuni do nekog nivoa, a 3-5 minuta za potpuni oporavak.
Glikolizni sistem je umerenog trajanja – okida nakon nekih 15 sekundi od početka fizičke aktivnosti, na vrhuncu je za 30 sekundi, a posle jednog minuta počinje postepeno da slabi. Sam naziv mu kaže – koristi glukozu kao gorivo koju može uzeti ili iz krvi direktno ili, ukoliko je aktivnost dovoljno duga, iz glikogenskih rezervi u mišićima.
Kada izvodite anaerobnu aktivnost, glikoliza traje manje od 2 minuta i sintetiše laktatnu kiselinu, odgovornu za mišićne upale sa kojima smo svi upoznati.
Ipak, glikoliza je aktivirana i prilikom aerobnog treninga koji ne uzrokuje izrazitu sintezu laktatne, ali snaga stvorena na ovaj način manjeg je intenziteta i traje oko 5 minuta.
Napomena: glikoliza se ponekad razdvoji na dva sistema (brzu i sporu glikolizu)...
NASTAVAK teksta, procitajte na nasem
BLOGU,klikom na link ispod:
http://wwwogistra-nutrition-shop.blogspot.rs/2012/05/kardio-trening-za-velike-momke.html