Kako to težinski trening utiče na naše telo? Slikovito rečeno, kao manji uragan na kuću: lomi prozore, čupa ogradu, skida krov. Ali, ukoliko onda sebi date dovoljno vremena i gradivnih materija za oporavak, izaći ćete svakog puta bolji i jači! E sad, svi ćemo se složiti da je ovo previše uprošćena slika. U redu, jeste, ali nismo daleko od suštine.
Pored toga što oštećuje naše mišićno tkivo, težinski trening ima uticaja i na telesne hormone koji su od velikog značaja ne samo za unapređenje forme, već i za opšte zdravlje. Ono što mnogi ne znaju jeste kako upraviti ove hormonske barabe da igraju za nas, kako da nas naprave većim, jačim i utegnutijim.
Da li je to uopšte moguće, tj. da li to zavisi od nas? Da!
Za našu priču su najznačajnija četiri hormona: testosteron, hormon rasta, IGF (insulin-like growth factor) i kortisol. Najznačajniji su zato što je najviše istraživanja urađeno upravo sa ovim hormonima, kada je u pitanju težinski trening i njegov uticaj na telo.
Testosteron:
Opasan baja! Ima značajnu ulogu u sintezi proteina i potiskivanju dejstava kataboličkih hormona. Dodatno, bitan je faktor i za mehanizme drugih hormona poput hormona rasta i IGF-1.
Ukratko rečeno, radi se o anaboličkom hormonu koji svojom pojavom istovremeno pojačava anabolička dejstva drugih hormona. Iako postoji par faktora koji stimulišu lučenje testa, izgleda da određene vežbe imaju važnu ulogu u tome: olimpijske vežbe, mrtvo dizanje, čučanj i druge osnovne vežbe itekako utiču na povećanje nivoa testa. Dodatno, pametno kombinovanje ovih vežbi u trening program takođe je od značaja. Najbolje je ove osnovne vežbe raditi prve, kada ste odmorni i imate najviše snage. Na taj način, između ostalog, obezbeđujete pojačano prisustvo testosterona tokom celog treniga.
Hormon rasta:
Ključan kada je mišićni rast u pitanju. Istraživanja su pokazala da protokoli koji stavljaju snagu u prvi plan i koji izazivaju visok nivo laktata u krvi imaju tendenciju da proizvedu značajne odgovore hormona rasta. Laktatni trening se i često dovodi u vezu sa treningom za mišićnu hipertrofiju.
IGF:
Njegov posao jeste da posreduje mnogim funkcijama hormona rasta. Ukoliko je npr hormon rasta u Las Vegasu u striptiz klubu, IGF bi bio ogromna gomila novcanica. Sa druge strane, postavite stvari i ovako: ukoliko je insulin ključan za ulazak glukoze u ćeliju, takva je situacija i sa IGF i hormonom rasta. IGF dodatno pomaže sintezu proteina tokom treninga i na taj način dodatno uvećava šanse za hipertrofiju. S obzirom da rade u istom timu, trenažni protokoli koji povećavaju GH takođe rade i za IGF...
NASTAVAK teksta procitajte na nasem
BLOGU,klikom na link ispod:
http://wwwogistra-nutrition-shop.blogspot.rs/2012/06/upravljajte-telesnim-hormonima-uz.html