Septembar 28, 2024, 06:16:07 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.292 poruka u 18.761 tema - 20.971 članova - Poslednji član: Jamesbland
X3MShop banner

Autor Tema: ZAŠTO VEĆINA DIJETA NE USPEVA  (Pročitano 3301 puta)

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.334
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
ZAŠTO VEĆINA DIJETA NE USPEVA
« poslato: Decembar 15, 2016, 02:47:24 posle podne »
Ogistra SHOP NE podržava bilo kakvu upotrebu lekova u svrhu dopinga. Tekst je informativnog karaktera, preveden u originalu.
Obavezno konsultujte lekara pre upotrebe bilo koje vrste lekova!


Sam koncept dijete se čini izuzetno jednostavnim, zar ne? Jedite manje kalorija nego što jedete sada i vaša tjelesna težina će se smanjiti. To ima smisla na papiru. Ostavite nekoliko zalogaja na stolu i postaćete manji kao rezultat toga. Medjutim postoji mnogo više faktora na koje se treba obratiti pažnja tokom dijete.

Kako vaše telo dobija manje kalorija tako i metabolizam postaje sporiji ili telo počne da koristi teško zaradjene mišiće kao gorivo. Uostalom vaše telo je programirano da čuva masti po svaku cijenu. Masti su očuvale našu ljudsku vrstu pre mnogo mnogo godina kada je vreme bilo hladno. Tada su svi «odrani» ljudi završavali ili smrznuti ili gladni. Dakle kako bi izgubili  masnoce mi moramo nadmudriti naše telo. Evo pet najčešćih grešaka koje čine sportisti tokom njihovih nastojanja da skinu masne naslage sa sebe.


Nejasni ciljevi

«Želim biti izrezan» je veoma nejasan cilj. «Želim da izgubim 7 kilograma masti i dostignem cifru od 8 % telesnih masti» je mnogo jasniji cilj, i spada u one koji se mogu rasporediti na manje (sedmične) ciljeve kako bi postigli veći cilj. Previše ljudi smanji unos hranu jer žele da smršaju, ali oni ne prate broj kalorija koje redukuju, niti tjelesnu težinu sa kojom počinju ili završavaju dijetu. Poznavanje ovih cifara vam dopušta da odredite jasne ciljeve koji će se moći uskladiti sa jasnim akcijama koje ćete poduzeti da bi ih ostvarili.


Prenagle promene

Pomeranje sa 4000 na 220 kalorija će srušiti vaš metabolizam, uništiti vaše mišiće i ostaviti vas bez energije za treninge. Medjutim postepeno snižavanje vaših kalorija sa nekim prosekom izmedju 200-400 kalorija na nedeljnom  nivou će dopustiti vašem telu da se polako prilagodi redukovanoj količini hrane i da polako počne koristiti skladištene masne naslage kao gorivo za trening kada se dovoljno adaptira.

Svaki put kada vaše telo oseti nagle promene ono će reagovati tako što će ući u stanje izgladnjivanja. Nemojte gurati vaše telo u to stanje. Počnite svoju dijetu polako i takodje postepeno smanjujte svoje kalorije.



Konzumiranje hrane koju ne volite

Ni   jedna dijeta neće raditi ako sadrži hranu koju zaista ne volite konzumirati. Dakle izabrite zdravu hranu, hranu koja je prijateljski nastrojena prema bodibilding načinu života i koja će doprineti tome da izgubite masne naslage. Vaši obroci mogu postajati manji (kao i vi), ali ćete gledati na svaki obrok kao na zdravi predah od surovosti treninga sa tegovima, kardio treninga i ostalog stresa kojeg život baca na vas. Svaki obrok bi trebao biti sretan beg, a to znači da birate namirnice koje volite, i to toliko koliko se one uklapaju u vašu ishranu...

NASTAVAK teksta,procitajte na nasem BLOGU,klikom na link ispod:

http://wwwogistra-nutrition-shop.blogspot.rs/2013/09/5-razloga-zasto-vecina-dijeta-ne-uspeva.html

Van mreže radovicmiladin86

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 207
Odg: ZAŠTO VEĆINA DIJETA NE USPEVA
« Odgovor #1 poslato: Decembar 15, 2016, 06:25:00 posle podne »
Kad smo vec kod kalorija jedno pitanje za tebe Pedja....sta je realnije , pracenje pomenutih ili markosa? Ako je pracenje kalorija ono pravo ima li kakav "kalkulator" koji odredjuje koliko je jednom coveku potrebno istih? Pitam kada nismo na dijeti....

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.615
Odg: ZAŠTO VEĆINA DIJETA NE USPEVA
« Odgovor #2 poslato: Decembar 15, 2016, 06:57:29 posle podne »
nisam Pedjos , ali  to sto pitas i nema neke logike , kalorijski suficit/deficit  je u zavisnosti sta zelis- iz makrosa od kojih imas koristi... a manipulisati kalorijama iz makrosa iz kojih nemas koristi, ne vodi nicemu ili posle neklog vremena nazaduje proces... a kada nisi na bilo kakvoj dijeti , uzivaj jbg...   hocu da kazem (ako sam te dobro razumeo), da brojis "prazne" kalorije, ono.. nece ti mnogo znaciti ...
« Poslednja izmena: Decembar 15, 2016, 07:11:35 posle podne pirat »

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.334
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: ZAŠTO VEĆINA DIJETA NE USPEVA
« Odgovor #3 poslato: Decembar 16, 2016, 06:11:58 pre podne »
Kad smo vec kod kalorija jedno pitanje za tebe Pedja....sta je realnije , pracenje pomenutih ili markosa? Ako je pracenje kalorija ono pravo ima li kakav "kalkulator" koji odredjuje koliko je jednom coveku potrebno istih? Pitam kada nismo na dijeti....

ni ja bas nisam siguran sta je u stvari konrketno pitanje,ali Pirat je ovaj put dao vise nego dobar odgovor...

Van mreže radovicmiladin86

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 207
Odg: ZAŠTO VEĆINA DIJETA NE USPEVA
« Odgovor #4 poslato: Decembar 16, 2016, 09:39:35 pre podne »
Naravno ne pisem o markosima koje sluze za gojenje...pricam o praviönoj ishrani...
Naime konstantno citam ne netu da ljudi prate unos proteina uh i masti i na osnovu toga vode dijetu...e sada pitam da li je to realnije ili brojanje kalorija(be bilo kakvih)
Jedan prijatelj kod mene se spremao za takmicenje i vodio je dijetu negledajuci gramaze belancevina uh i masti vec se pratio brojanjem kalorija....obarao je postepeno kalorije i sveo sa na relativno nitak bf...na drzavnom prvenstvu nemacke je uzeo 7mesto bez ikakve hemije sto je po meni odlican rezultat....
Zato samo pitanje sta u sustini pratiti i koje brojke brojati....

Van mreže bogii11

  • Član
  • *
  • Poruke: 23
Odg: ZAŠTO VEĆINA DIJETA NE USPEVA
« Odgovor #5 poslato: Decembar 16, 2016, 09:55:50 pre podne »
Miladine, jeste on pratio unos kcal, ali sigurno mije unosio 50g proteina i 350g uh umesto npr.  200g proteina i 200g uh, ovo sam lupio samo.
O se jeste drzao brojanja kcal zbog lakseg pracenja kalorijskog deficita/suficita, a makrosi su fiksni, kad smanji kcal automatski i jedan od makrosa ide dole.

Ljudi danas prave pogresnu sliku o tome, znaci cim broji kcal on ne prati makrose vec jede sve zivot itd...

Ja licno brojim kcal, ali sam lre toga odredio makrose.

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.334
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: ZAŠTO VEĆINA DIJETA NE USPEVA
« Odgovor #6 poslato: Decembar 16, 2016, 10:15:12 pre podne »
Naravno ne pisem o markosima koje sluze za gojenje...pricam o praviönoj ishrani...
Naime konstantno citam ne netu da ljudi prate unos proteina uh i masti i na osnovu toga vode dijetu...e sada pitam da li je to realnije ili brojanje kalorija(be bilo kakvih)
Jedan prijatelj kod mene se spremao za takmicenje i vodio je dijetu negledajuci gramaze belancevina uh i masti vec se pratio brojanjem kalorija....obarao je postepeno kalorije i sveo sa na relativno nitak bf...na drzavnom prvenstvu nemacke je uzeo 7mesto bez ikakve hemije sto je po meni odlican rezultat....
Zato samo pitanje sta u sustini pratiti i koje brojke brojati....

to sto govoris da je tvoj prijatelj radio u konstalaciji sa koliko toliko prof bavljenjem ovim sportom,nema nikakve veze.Samo njegovo 7 mesto (ma sta god to da znacilo,posto nisi rekao ni o kakvom takmicnjeu je rec,ni o kojoj kategoriji ) kao i npr ako je ifbb federacija,u tom slucaju on NE moze da zna koji je ,posto ih 6 ulazi u finale a tada da li si 7 ili 77 aposlutno nije bitno..itd itd.No, da ne budzim sada temo o tome

Tvoj prijatelj je verovatno stihijskom metodom koje ni sam nije svestan dosao do nekog rezlutata.Kazem :nekog" posto je to sto si rekao veoma apstraktno,a njemu se npr cinilo da je to za takmicenje,a moguce da je rezutlatl u smislu skidanja kg odlican,ali nije naravno takmicarski,kao i spustanje kalorija tj zatezanje kasia do -beskanacno NE VODI NIGDE
Da skratim
brojati B -UH-M je cilj igre i ukalparti ih u pricu
BMR i TDEE treba da budu POLAZNA STANICA
moras da upamtis (i da preneses prijatelju) da je telo SAVRSENA masina,koja se veoma lako adapitra na razne faktore,kako spoljne tako i unutrasnje,pa tako cal potrosnja NIJE ISTA NI JEDAN JEDINI DAN i onda je glupo drzati se slepo nekog broja,kada je taj broj,nista drugo do broj. Savrsen opis sta u stvari znace brojevi,dao je neko,cije ime ce se verovatno spomjati za 50ak godina,gde je rekao da su brojevi nesto sto aposlutno nije tacno,ali je covek ih osmislio kako bi sebi olaksao da razume neke stvari :)

Van mreže radovicmiladin86

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 207
Odg: ZAŠTO VEĆINA DIJETA NE USPEVA
« Odgovor #7 poslato: Decembar 16, 2016, 10:46:07 pre podne »
Dakle u prevodu brojevi i racunanje apsolutno nije bitno???
Ako se sve svodi samo na ogledalo i trenutno stanje i ako se sve to samo prati....

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.334
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: ZAŠTO VEĆINA DIJETA NE USPEVA
« Odgovor #8 poslato: Decembar 16, 2016, 11:05:50 pre podne »
Dakle u prevodu brojevi i racunanje apsolutno nije bitno???
Ako se sve svodi samo na ogledalo i trenutno stanje i ako se sve to samo prati....

brojevi B-UH-M i te kako bitno
besomucno brojanje cal...nema smisla
to je ona prica o onim po***im dijetama tipa -jedem sve kaj mi stara suha , samo manje
Pa onda kaze da u jednoj kasiki gulasa ima 200 cal ,pa onda u jednoj sarmi 400 cal ,pa u supi 100 i onda ukalapa prema svom BMR od 2000 cal itd....sto bi stari narod rekao..il se j**i ili se kuci teraj....jbg...ali dobro,rauzmem sa marektinske strane da je to lova na brzinu jer sigurno je bolje cuti nekoga ko kaze da mozes da jedes sarmu i izlgedas kao cica sa naslovnice,dok sa druge strane ti neki tamo "glupi bilder" soli pamet o tome kada treba jesti nesto drugo....:D :D

Van mreže radovicmiladin86

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 207
Odg: ZAŠTO VEĆINA DIJETA NE USPEVA
« Odgovor #9 poslato: Decembar 16, 2016, 11:25:40 pre podne »
Ma daleko od toga....znam ja sta se treba jesti i sta se gura daleko od toga samo pitam da li se iz te hrane racunaju kalorije tj da li je potrebno voditi racuna o tim kalorijama ili se drzati dnevnog unosa b uh i m

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.334
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: ZAŠTO VEĆINA DIJETA NE USPEVA
« Odgovor #10 poslato: Decembar 16, 2016, 11:33:27 pre podne »
Ma daleko od toga....znam ja sta se treba jesti i sta se gura daleko od toga samo pitam da li se iz te hrane racunaju kalorije tj da li je potrebno voditi racuna o tim kalorijama ili se drzati dnevnog unosa b uh i m

jbg
sponujes konstatno napisano
kako mozes racunati npr 2 sarme?
sta ces tacno iz toga da zaracunas? evo,da pojednsotavimo..

Van mreže radovicmiladin86

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 207
Odg: ZAŠTO VEĆINA DIJETA NE USPEVA
« Odgovor #11 poslato: Decembar 16, 2016, 11:38:57 pre podne »
Hehe ne jedem sarme niti sam na to mislio...jedem meso ribu krompir pirinac ovar nesto malo povrca

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.615
Odg: ZAŠTO VEĆINA DIJETA NE USPEVA
« Odgovor #12 poslato: Decembar 16, 2016, 11:53:21 pre podne »
Napravio je malu zabunu kada je napisao:
Citat
Pitam kada nismo na dijeti....


Mozes naravno da ukoliko zelis da  pratis kalorijski deficit ili cak i suficit da te zdrave makrose koje unosis pratis i kalorijski da bi postigao rezultat , recimo ako radis u nekoj fazi mase gde zelis sto vise da nabacis, pa ti je potreban stalni kalorijski suf. Ali i tu se postavlja pitanje do koje mere ces imati napredak , jer ako si recimo na definiciji , ti mozes biti u kal deficitu stalno a da ne skidas salo... to je ono sto ti je Pedja napisao , da ce se telo prilagoditi .. e onda moras da menjas nesto a to je onda manipulisanje makrosima... tacnije uh i mastima, ponekad i proteinima ukoliko je potrebno... to su ti keto , varijacija uh , nizak unos uh itd... moras da menjas nazalost stalno nesto kao i u treningu , zbog mehanizma adaptacije tela... drugim recima da kazemo da je bitno i jedno i drugo u neku ruku...
« Poslednja izmena: Decembar 16, 2016, 11:57:03 pre podne pirat »

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.334
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: ZAŠTO VEĆINA DIJETA NE USPEVA
« Odgovor #13 poslato: Decembar 16, 2016, 12:03:31 posle podne »
Hehe ne jedem sarme niti sam na to mislio...jedem meso ribu krompir pirinac ovar nesto malo povrca

onda nema sta da brines
stvar je vise nego jednostavna