Novembar 28, 2024, 07:32:43 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.389 poruka u 18.768 tema - 20.980 članova - Poslednji član: mc1212
X3MShop banner

Autor Tema: ZANIMLJIVE ČINJENICE O SNAZI  (Pročitano 1152 puta)

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.358
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
ZANIMLJIVE ČINJENICE O SNAZI
« poslato: Decembar 07, 2016, 05:00:25 posle podne »
Snaga je oduvek bila i ostala jedan od najviših ideala kod ljudi, pre svega kod   muškaraca. Ali, kao i sa ostalim stvarima u životu, kako biste pravilno razumeli ovaj pojam i unapredili ga, potreban je sveobuhvatan, logičan i pametan pristup.

U tekstu ćemo vam predočiti 6 prilično interesantnih činjenica o snazi.

1.       Mogućnost napredovanja!

Jedna od najboljih stvari u vezi sa snagom jeste mogućnost da je svako unapredi! Naravno, ovo ne znači da svako od nas može da postane šampion u powerliftingu, ali svoje početne nivoe snage itekako možemo dići na viši nivo!

Dodatno, pojam snage može biti relativan, tj. drugačije ga možemo shvatati i postavljati kriterijume za njega. Primera radi, ukoliko je vaša početna težina na benč klupi bila 50kg, a sada ste ,,skočili’’ na 80kg istina je da ste ojačali, ali za nekog drugog i ova druga težina može biti smešna!  Za to vas nije briga, interesuje vas samo vaš napredak!

Trenirajte redovno, trenirajte jako, ubacujte osnovne vežbe, postepeno povećavajte opterećenja i budite uporni u tome i snaga će vremenom doći! Uz snagu vaše telo će osetiti i niz drugih beneficija, poput ojačanog imuniteta i zdravlja.

2.       Snaga je relativan pojam!

Većina ljudi na ovo gleda drugačije: ili misle da je neko jak, ili da je slab. Nema ,,sive’’ zone. Nisu u pravu! Ne postoji jedan generalni kriterijum koji meri snagu. Ukoliko bi bilo drugačije, onda bi svetski šampion u rvanju, dizanju tegova i sprintu bila ista osoba.

Odgovor za ovo treba tražiti i u vezi između našeg centralnog nervnog sistema i mišića. Naši pokreti tela ne mogu da se odvijaju nezavisno od rada CNS. Dakle, za svaki pokret potreban nam je tzv. neuromuskulatorni obrazac (veza između mišićnog tkiva i CNS). Kako bismo ostvarivali visokozahtevne pokrete, potrebno je da ih redovno treniramo. Ukoliko ne bi bilo tako, onda bi svi mogli bez ikakvih problema da izvode najteže pokrete iz sporta, plesa itd.


U jednom poznatom tekstu o sličnoj temi, govori se da snagu ne bi trebalo definisati kao ,,sposobnost stvaranja sile radom mišića,, već treba reći da je ona veoma relativna i da se može ispoljavati na mnogo načina! Primera radi, za različite pokrete (npr benč pres i udaranje u džak, potrebna nam je drugačija vrsta snage, odnosno ona se manifestuje na drugačiji način).
Na kraju, snaga jeste relativan pojam i ne postoji neki opšti kriterijum koji bi sve ljude poređao po količini snage koju poseduju.

3.       Nivo snage je veoma lako izmeriti!

Ovaj atribut snage se često previđa. Odlična stvar jeste što u svakom trenutku možete da proverite gde ste: jednostavno uzmete težu bučicu nego ranije i probate da odradite isti ili čak veći broj ponavljanja u nekoj vežbi. To je najočigledniji pokazatelj i tako imate uvid u lični napredak tokom vremena.
Konstantna vežba sa akcentom na samopoboljšanje je ključ u savladavanju i unapređivanju svake veštine! Sam napredak će vam dodatno ojačati volju i samopouzdanje.

4.       Previše snage?

Za veliki broj aktivnosti u životu koje zahtevaju fizički napor, odnosno nose opasnost od povreda ne možemo baš reći da smo previše jaki da ih obavljamo. Ali, postoje one kod kojih je izdržljivost na prvom mestu. E, na ovom mestu postoji jedna slabo poznata začkoljica.
Evo i jednog primera iz prakse: dvojica momaka učestvuju u selidbi stvari iz mesta A u mesto B. Stvari treba da se iznesu iz kuće, utovare u kamoin i istovare u novom mestu B. Jedan momak je duplo jači od drugog, a ovaj drugi je u prosečnoj kondiciji, ali ne tako jak kao prvi.

Ko će osećati veći umor?

Svaki mišić poseduje određen broj motornih jedinica (nerv sa odgovarajućim mišićnim vlaknima). Svaka motorna jedinica može da stvori određenu količinu sile. Hajde da kažemo (zarad prostijeg rezonovanja) da jedan isti mišić kod obojice momaka ima isti broj motornih jedinica. Ono što treba istaći jeste da je korist od treniranja ta što učite kako da bolje kontrahujete mišiće i kako da stvorite veću silu tokom rada, usled angažovanja većeg broja motornih jedinica.


U našem primeru slabiji momak je verovatno aktivirao upola manje motornih jedinica nego onaj jači, koji stalno trenira, a aktivirane jedinice su mahom bile sporokontrahujuće, sa vrlo malo brzih. Ove motorne jedinice ne stvaraju toliko sile kao brzokontrahujuće (a i kutije koje se prenose nisu preterano teške) pa i nije potrebna veća količina sile za rad....

NASTAVAK
teksta,procitajte na nasem BLOGU,klikom na link ispod:

http://wwwogistra-nutrition-shop.blogspot.rs/2013/01/6-zanimljivih-cinjenica-o-snazi.html