Septembar 29, 2024, 12:15:25 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.292 poruka u 18.761 tema - 20.971 članova - Poslednji član: Jamesbland
X3MShop banner

Autor Tema: VELIKA LEDJA i SAVRSEN V-OBLIK  (Pročitano 1138 puta)

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.334
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
VELIKA LEDJA i SAVRSEN V-OBLIK
« poslato: Oktobar 27, 2016, 05:16:31 posle podne »

U svojoj mladosti kad sam zapoceo oblikovanje tela,imao sam jednog partnera s treninga koji je uvek voleo raditi sa velikim tegovima i s punim elanom borio se do kraja svih serija.Cak i onda kada smo vezbali deltoidne misice,nase je telo u potpunosti bilo u akciji.Mislili smo,ako je istina da misici najvise rastu kada pruzaju otpor tegovima,tada je najdelotvornije raditi sa maksimalnim tezinama.

Necu poricati,misici su nam se povecali,povecala se i nasa snaga,jer smo koristili velike tegove.Zadnji ledjni misici postali su deblji kao i podlaktice,a struk nam je postao siri i celicniji.Ali ono sto sam najvise zeleo jeste lepse i punije deltoide,nije se ostvarilo,nije bilo nikakvih promena.Najvise su me mucili neugodni bolovi u kostima a ne onaj,dobro poznat i umirujuci osecaj zarenja u misicima.

To najvise zagorcava zivot bodibilderima koji rade sa velikim tegovima,jer misle ako dizu velike tegove da su tada zasigurni veliki rezultati.Zaboravljaju da su sipke i rucni tegovi precizne sprave.Slicno vajarima,koji cekicem izradjuju carobna majstorska dela od kamena,tako i bodibilderi pomocu sipke i bucica oblikuju svoje telo.Ako ih nepravilno koriste ostace samo neoblikovana masa.

Za mene je bilo otkrice u bodibildingu kada sam shvatio da u cilju povecanja misicne mase moram dizati tegove sa datim misicem i da nema potrebe angazovati celo telo.Cak i onda kad radim sa manjim tegovima to moze znaciti maksimalno opterecenje za misice.Drugim recima,i dalje intenzivno vezbam ali umesto iscrpljivanja celog tela izmorim dati misic u dovoljnoj meri pre nego sto mi celo telo postane umorno.

Ako i ti imas problem s oblikovanjem punijeg lepseg i debljeg deltoidnog misica,tada ti savetujem da prvo naucis vezbati cisto,tj. kod gibnja obrati paznju da rade samo dati misici,da ne dobiju pomoc sa strane.Za to je potrebno vezbati sa onoliko tegova sa koliko uspes upravljati.Tako treba da zamislis deltoide kao zaobljene zglobove koji pokrecu ruke u stranu,a ne kao krak poluge koja je spojena na trapezoidne misice sto pokrecu teg.

U sledecem koraku oslobodi se od povrsnih vezbi i vrati se na osnovne.Za mene su to vezbe koje radim sedeci,potisci s bucicama,veslanje sa sipkom(gore) i dizanje u stranu sa bucicama.Od svega predlazem tri serije,s piramidnim ponavljanjem 15,10,6 kod svake serije do krajnje iscrpljenosti misica.Ovo je tesko,intenzivno,brzo i „cisto“.


Za zagrevanje pre svakog treninga vozim bicikl 10minuta,pa sledi serija od 20ponavljanja na ciljanu misicnu grupu.To je sasvim dovoljno.Vise zagrevanja oduzelo bi energiju za dalje serije koje treba izvoditi sa teskim tegovima.

Potisci s bucicama sedeci

Pocinjem s najtezom,osnovnom vezbom-potisci s bucicama sedeci.Kod sledece vezbe koristim se bucicama zato sto sipka ogranicava otpor ili na prednji deo deltoidnih misica ili na zadnji deo,dok se kod bucica nivo otpora,koji je ujedno i nivo maksimalne snage,koncentrise na vrhu ramena i to delovanje se moze osetiti kod bocnih i srednjih deltoidnih misica.

 Pri pocetku vezbanja bucice su kod sredine deltoidnih misica,zajedno i u isto vreme ih potiskujem na gore i pazima na to da napravim celu putanju gibanja.Kod silazne putanje gibanja kontinuirano i polako spustam tegove,do kraja se suprodstavljajuci gravitaciji.
Morate paziti da tegovi ostanu u ravni jer ako se pomaknu unutra opterecenje ce ici vise na trapezoidne misice.Kod pravilnog drzanja opterecenje ide na bocne deltoidne misice.



Dizanje u stranu

 Godinama sam radio ovu vezbu iskljucivo sedeci,danas je na treninzima radim naizmenicno,jednom sedeci drugi put stojeci.Obe imaju svoje prednosti.Kada sedim tegove podizem sa strane,ravno ih dizem do visine ramena kako bi sto vise angazovao bocne i zadnje deltoide.Kada stojim,bucice se dodiruju ispred tela ili radim naizmenicno dizanje tegova na bocne i prednje deltoide ili bocno dizanje kad dignem tegove malo iznad glave kako bih zadnje i bocne deltoide razradio/opteretio...

NASTAVAK teksta,procitajte na nasem BLOGU,klikom na link ispod:

http://wwwogistra-nutrition-shop.blogspot.rs/2012/07/delotvorno-resenje-i-savrsen-v-oblik.html