GOJAZNOST KAO VEOMA CESTA POJAVA I PROBLEM NASTAJE PRE SVEGA KAOPOSLEDICA NAMETNUTOG I NEPRIRODNOG NACINA ZIVOTA
KADA KAZEM NEPRIRODAN ILI NEPRAVILAN NACIN ZIVOTA PRE SVEGA MISLIM NA STVARANJE FIZIOLOSKOG DISBALANSA KOGA UZROKUJE NEDOVOLJNA FIZICKA AKTIVNOST I NEPRAVILNA ISHRANA.
Ono sto konkretno ima vise uticaja na samo stvaranje metabolickog disbalansa ,a na prvom mestu gojaznosti,je nepravilna ishrana koja podrazumeva neredovan unos hrane,nepravilan izbor namirnica,njihovu kolicinu I raspored.
To znaci da ako se kalorijski unos,broj obroka,izbor namirnica I njihov raspored prilagodi jednom statickom nacinu zivota nece doci do pojave gojaznosti,ali nikako ne znaci da treba biti neaktivan jer fizicka aktivnost u velikoj meri utice na metabolicke procese,lucenje hormona itd…Zato je vrlo bitno da se shvati na koji nacin hrana utice na metabolizam I kako da se organizam dovede,ali I zadrzi u ravnotezi.
Glikemijski indeks predstavlja numericku skalu koja govori kojom brzinom glukoza dolazi u krv nakon sto je uneta pojedina namirnica.Pocevsi od toga da glukoza ima indeks 100,ostale namirnice rangiraju se silaznom skalom koja pocinje ovim brojem.S obzirom da su ugljeni hidrati klasifikovani kao prosti I slozeni(po njihovoj hemijskoj strukturi),ta klasifikacija ne utice na to kako ce telo da reaguje na njih.
Namirnice sa niskim IG se sporo apsorbuju I ne izazivaju povecano lucenje inzulina.Nasuprot tome,hrana sa visokim IG se brzo apsorbuje I izaziva veliki inzulinski skok koji ima ulogu da snizi secer u krvi.Mnoge namirnice koje su kompleksne structure brzo podizu secer u krvi,dok neki prosti seceri znatno manje izazivaju to isto.Fruktoza(vocni secer) vrlo brzo se pretvara u masti I pored relativno niskog glikemijskog indeksa.Glikemijski indeks odredjenih namirnica I hrane uopste zavisi od mnogih faktora.
Mesanje uglj. hidrata sa mastima I vlaknima,u znatnoj meri smanjice IG.Npr.sladoled iako sadrzi saharozu,sadrzi I masti I proteine sto mu u znatnoj meri smanjuje IG.Takodje I nacin I duzina spremanja odredjene hrane moze da utice na ovaj indeks.Tako na primer ljubitelji testenina mogu uzivati u testenini sa daleko manjim IG ako je spreme”ala dente” tj. Polukuvanu,sto znatno usporava apsorbciju.Takodje odlican izvor uglj.hidrata sa niskim IG je integralni pirinac I proizvodi od celog zrna zitarica,za razliku od belog hleba,glaziranog pirinca,povrca koje sadrzi skrob,koji se rangira visoko kad je ovaj indeks u pitanju.
Iz ovoga se moze utvrditi da je glikemijski indeks veoma bitna smernica prilikom izbora namirnica koje imaju preventivan uticaj na gojaznost njom prouzrokovana oboljenja....
NASTAVAK teksta,procitajte na nasem
BLOGU,klikom na link ispod:
http://wwwogistra-nutrition-shop.blogspot.rs/2011/06/indeks-glikemije-mislite-o-tome.html