Pitanje:
„Pojedini momci u mojoj teretani kažu da mišiće leđa treba pogađati iz više uglova i različitim tehnikama, s obzirom na to da se radi o velikoj grupi mišića. Stoga, dizajnirao sam sebi program od šest vežbi, sa po četiri serije u svakoj. Da li je to previše?“
Odgovor (Dorijan Jejts):
„Moglo bi da bude, ali činjenica da si svestan da možeš pretrenirati mišiće leđa je pozitivna stvar. Mnogi vežbači rade treninge prevelikog obima, jednostavno jer im je neko nekada rekao da tako treba, a veliki broj njih nažalost vremenom plati cenu za to u vidu ekstremnog premora ili čak povređivanja.
Suština racionalnog težinskog treninga jeste skratiti obim treninga, tako što ćeš saznati koje vežbe rade najbolje za tebe i upravo njih samo ubaciti u svoj program.
Kao smernicu, mogu ti predstaviti svoj pristup treningu leđa kojeg sam se pridržavao tokom šest godina u svojoj karijeri, pre nego što sam 1992. prešao na sistem treninga koji sam sam dizajnirao. Možda će te iznenaditi da se moj tadašnji trening za leđa sastojao samo od osam radnih serija, bez vežbi hiperekstenzije, koje sam obično radio na kraju treninga za ramena. Iako sam radio samo četiri vežbe sa po dve serije, moji mišići su itekako dobijali dovoljno stimulacije.
Trening za leđa sam obično počinjao povlačenjem na latu uskim hvatom. Ovu vežbu možeš izvoditi kako ravnom šipkom, ili sa V nastavkom. Izbor je na tebi, a opet ti napominjem da ne bi bilo loše da oprobaš obe varijacije kako bi shvatio šta tebi više odgovara. Povlačenje uskim hvatom zaista stvara jaku tenziju u donjem segmentu i unutrašnjem segmentu latisimusa, što doprinosi i boljem izgledu celih leđa. S obzirom da je prva vežba u treningu, radio sam obično dve serije za zagrevanje po deset ponavljanja svaku, a zatim bih prešao na dve radne serije, sa po devet ili deset ponavljanja u svakoj, zavisno od toga kako bih se osećao tog dana...
NASTAVAK teksta,procitajte na nasem
BLOGU,klikom na link ispod:
http://wwwogistra-nutrition-shop.blogspot.rs/2016/05/trening-za-velika-ledja-dorian-yates.html