Skoro svi su svesni značaja koji ljudska krv ima za život čoveka, njegovo zdravlje i brojne druge procese. Kroz krv se našim telom transportuju kiseonik, razni nutrijenti, kao i ostali molekuli koji su neophodni za održavanje života. Većina trenera i vežbača će takođe izraziti saglasnost da krv ima značaja i za izgradnju mišića, prvenstveno zahvaljujući protoku krvi.
Shodno tome, nije iznenađenje što je ogromnu ekspanziju na tržištu doživela kategorija sportskih suplemenata čija je primarna svrha upravo da uvećavaju protok krvi i tako promovišu anaboličko okruženje u radnim mišićima.
Ali, šta ako bismo rekli da je istina suprotna? Šta ako bi imalo istine u tvrdnji da okluzija, tj. sprečavanje, umanjivanje dotoka krvi u tkiva radnih mišića može imati anabolički efekat?
Mnogi se kategorički ne bi složili sa ovim. Treba biti objektivan i istaći da treniranje radi stvaranja okluzije krvi u radnim mišićnim tkivima tek treba da dobije stručnu literaturu koja će potvrditi efikasnost ovog stila treniranja za indukovanje mišićnog rasta, a u ovom tekstu će biti reči šta ovaj trenažni stil podrazumeva i da li i na koji način može uvećati efikasnost treniranja vežbača kome je cilj ostvarivanje mišićne hipertrofije.
Šta je trening krvne okluzije?
Prosto rečeno, to bi bio stil treniranja koji podrazumeva umanjivanje dotoka krvi do mišića ruku i nogu. Ovo se postiže time što se stavljaju steznici oko zglobova i dobro zatežu. Primera radi, ako želite da umanjite protok krvi u mišiće ruku onda biste steznik ili neku gurtnu postavili što bliže ramenu, u predelu pazuha otprilike.
Šta je pozitivno u ovom efektu?
Kada se izvodi racionalno ovaj stil treniranja omogućava pojedincu da radi sa znatno manjim opterećenjem nego što je navikao, a da opet postiže optimalan anabolički odgovor tela na trening. Štaviše, prema određenim studijama koje su do sada objavljene, ovaj okluzioni trening može dati napredak u mišićnim obimima i fizičkoj snazi pri radu sa opterećenjem od samo 20% 1 RM!
Nije teško zaključiti da ovo može biti veoma korisno za one koji su povređeni, te stoga ne mogu trenirati punim kapacitetom, ili za one koji planski u svom protokolu ubacuju period treniranja sa manjim opterećenjima...
NASTAVAK teksta,procitajte na nasem
BLOGU,klikom na link ispod:
http://wwwogistra-nutrition-shop.blogspot.rs/2016/04/okluzioni-trening-novi-model.html