Septembar 21, 2024, 10:40:24 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.285 poruka u 18.764 tema - 20.972 članova - Poslednji član: Michaelamink
X3MShop banner

Autor Tema: pitanja pocetnika o zdravoj prehrani  (Pročitano 9586 puta)

Van mreže likelyone944

  • Član
  • *
  • Poruke: 19
Odg: pitanja pocetnika o zdravoj prehrani
« Odgovor #15 poslato: Februar 26, 2016, 10:29:49 pre podne »
Polakoo, niko nista lose nije mislio nego ono...kad napises brda slicnih odgovora mislis da ce ljudi da procitaju i izvuku najbitnije. Ne kazem za tebe, nego generalno.

Jogurt nije dobar zato sto ima previse laktoze a i ne bas nesto kvalitetnih proteina, postoje mnogo bolji izbori od jogurta (sir sa sto nizim procentom masti!).
Ako toliko volis jogurt, pa uzmi 1-2 solje nedeljno.
Sto se tice ovsenih pahuljica za dorucak tu je podeljeno misljenje, ja mislim da uh nisu potrebni u prvom obroku iz mnogo razloga pa bih ti predlozio da pojedes npr. 4 cela jaja i dodas mozda jos neki orah uz to.
Umesto hleba jedi pirinac, krompir i brzo ces se navici da jedes bez hleba. Zadnji obrok treba da bude oko pola sata-sat pre spavanja. Salata (licno kupus preferiram) uz svaki obrok.

Pazi, sve ovo sto sam ti ja napisao imas na forumu pa odvoji malo slobodnog vremena i kreni da citas polako, razumem da ti se sve sad pomesalo u glavi. :)
Probaj da sastavis jelovnik i napises ovde po obrocima i lako cemo korigovati.

ja isto ovakav rezim cijenim.  ;) no, ne slazem se jedino u kupusu! zar nije istina da kupus i npr. zelje stvarno jako napuhuju, pogotovo ako se jedu u posljepodnevnim satima? nije li alternativa npr. krastavac, obicna zelena salata ili cherry rajcice  :)

Van mreže VOJA.S

  • Global Moderator
  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 2.108
Odg: pitanja pocetnika o zdravoj prehrani
« Odgovor #16 poslato: Februar 26, 2016, 10:42:20 pre podne »
To za kupus prvi put cujem da nadima.Iskreno nikad nisam ni obracao paznju na to i nemam problema oko toga.. Sve je individualno...;)

Van mreže likelyone944

  • Član
  • *
  • Poruke: 19
Odg: pitanja pocetnika o zdravoj prehrani
« Odgovor #17 poslato: Februar 26, 2016, 10:49:59 pre podne »
To za kupus prvi put cujem da nadima.Iskreno nikad nisam ni obracao paznju na to i nemam problema oko toga.. Sve je individualno...;)

i to sto kazes. bitno da nije junkovanje.   :)

Van mreže Перун

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 222
Odg: pitanja pocetnika o zdravoj prehrani
« Odgovor #18 poslato: Februar 26, 2016, 11:09:48 pre podne »
Polakoo, niko nista lose nije mislio nego ono...kad napises brda slicnih odgovora mislis da ce ljudi da procitaju i izvuku najbitnije. Ne kazem za tebe, nego generalno.

Jogurt nije dobar zato sto ima previse laktoze a i ne bas nesto kvalitetnih proteina, postoje mnogo bolji izbori od jogurta (sir sa sto nizim procentom masti!).
Ako toliko volis jogurt, pa uzmi 1-2 solje nedeljno.
Sto se tice ovsenih pahuljica za dorucak tu je podeljeno misljenje, ja mislim da uh nisu potrebni u prvom obroku iz mnogo razloga pa bih ti predlozio da pojedes npr. 4 cela jaja i dodas mozda jos neki orah uz to.
Umesto hleba jedi pirinac, krompir i brzo ces se navici da jedes bez hleba. Zadnji obrok treba da bude oko pola sata-sat pre spavanja. Salata (licno kupus preferiram) uz svaki obrok.

Pazi, sve ovo sto sam ti ja napisao imas na forumu pa odvoji malo slobodnog vremena i kreni da citas polako, razumem da ti se sve sad pomesalo u glavi. :)
Probaj da sastavis jelovnik i napises ovde po obrocima i lako cemo korigovati.

ja isto ovakav rezim cijenim.  ;) no, ne slazem se jedino u kupusu! zar nije istina da kupus i npr. zelje stvarno jako napuhuju, pogotovo ako se jedu u posljepodnevnim satima? nije li alternativa npr. krastavac, obicna zelena salata ili cherry rajcice  :)

Gde si to procitao? Osecam da je neki zenski magazin ili tako neka glupost na netu. Da li i ti imas taj problem ili si samo procitao to negde? :)
« Poslednja izmena: Februar 26, 2016, 11:30:09 pre podne Перун »

Van mreže SlobodanS

  • Global Moderator
  • Super-heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 2.928
  • Hammers and nails
Odg: pitanja pocetnika o zdravoj prehrani
« Odgovor #19 poslato: Februar 26, 2016, 11:19:48 pre podne »
Sto se tice kupusa,to je po meni nonsens.. :)


Gde si to procitala? Osecam da je neki zenski magazin ili tako neka glupost na netu. Da li i ti imas taj problem ili si samo procitala to negde?
Prelistaj malo forum, sastavi jelovnik ako hoces i korigovacemo. :)

Nije ni devojka,ni autorka teme ovo postavila ;D

Van mreže Перун

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 222
Odg: pitanja pocetnika o zdravoj prehrani
« Odgovor #20 poslato: Februar 26, 2016, 11:29:19 pre podne »
Haha moja greska, nisam pogledao ko pise pa mi je bilo logicno da je autorka. ;D ;D


Van mreže Koala

  • Član
  • *
  • Poruke: 11
Odg: pitanja pocetnika o zdravoj prehrani
« Odgovor #21 poslato: Februar 26, 2016, 12:23:23 posle podne »
Vidi vidi diskriminacije hahaha  8) sta, mene licno kupus napuse... sta preferirate, rizu ili bulgur? Jogurt zapravo ne volim, ali od malih nogu me uce da je zdrav i da potice mrsavljenje 😁 kako vi zapravo pravite jaja?
Aaa iscitala sam podosta, shvatila sam da su u zenskom dijelu savjeti detaljno objasnjeni...zene imaju mnogo vise strpljenja  ::)

Van mreže likelyone944

  • Član
  • *
  • Poruke: 19
Odg: pitanja pocetnika o zdravoj prehrani
« Odgovor #22 poslato: Februar 26, 2016, 01:13:03 posle podne »
Sto se tice kupusa,to je po meni nonsens.. :)


Gde si to procitala? Osecam da je neki zenski magazin ili tako neka glupost na netu. Da li i ti imas taj problem ili si samo procitala to negde?
Prelistaj malo forum, sastavi jelovnik ako hoces i korigovacemo. :)

Nije ni devojka,ni autorka teme ovo postavila ;D

hahaha Slobodane  ;D ;D

Polakoo, niko nista lose nije mislio nego ono...kad napises brda slicnih odgovora mislis da ce ljudi da procitaju i izvuku najbitnije. Ne kazem za tebe, nego generalno.

Jogurt nije dobar zato sto ima previse laktoze a i ne bas nesto kvalitetnih proteina, postoje mnogo bolji izbori od jogurta (sir sa sto nizim procentom masti!).
Ako toliko volis jogurt, pa uzmi 1-2 solje nedeljno.
Sto se tice ovsenih pahuljica za dorucak tu je podeljeno misljenje, ja mislim da uh nisu potrebni u prvom obroku iz mnogo razloga pa bih ti predlozio da pojedes npr. 4 cela jaja i dodas mozda jos neki orah uz to.
Umesto hleba jedi pirinac, krompir i brzo ces se navici da jedes bez hleba. Zadnji obrok treba da bude oko pola sata-sat pre spavanja. Salata (licno kupus preferiram) uz svaki obrok.

Pazi, sve ovo sto sam ti ja napisao imas na forumu pa odvoji malo slobodnog vremena i kreni da citas polako, razumem da ti se sve sad pomesalo u glavi. :)
Probaj da sastavis jelovnik i napises ovde po obrocima i lako cemo korigovati.

ja isto ovakav rezim cijenim.  ;) no, ne slazem se jedino u kupusu! zar nije istina da kupus i npr. zelje stvarno jako napuhuju, pogotovo ako se jedu u posljepodnevnim satima? nije li alternativa npr. krastavac, obicna zelena salata ili cherry rajcice  :)

Gde si to procitao? Osecam da je neki zenski magazin ili tako neka glupost na netu. Da li i ti imas taj problem ili si samo procitao to negde? :)

imam dio rodbine koja radi na selu pa se razumijem u nutritivne vrijednosti povrca. eto korisne informacije onda i za sve.

ovo naravno nije upuceno svima, nekome pase, nekome ne, ali naravno sve opet ovisi od pojedinca do pojedinca. ;)

povrce koje je zeleno, ima klorofila i sadrzi sastojke koji su vrlo zdravi, ali opet tesko probavljivi i sjedaju "teze" na zeludac ako su przeni na grillu ili spremani u pecnici. to su uglavnom makunarke kao GRAH, LEĆA, GRAŠAK, KELJ, BROKULA, KUPUS... ta hrana napuhuje ako ju jedemo sirovu ili pečenu, ako je pak raskuhana, situacija je drugacija i ne bi u pravilu trebala TOLIKO napuhivati, ali ponovo ima svoj ucinak. trik kojim mozete to zaustaviti je vrlo jednostavan - MASLINOVO ULJE! par kapi na raskuhano povrce koje jedete uz meso i eto ti balansa.  ::)

sve u svemu, nema nikakve panike sve dok nema junkovanja. :) tako da, kako si slozite plan tako ga pratite, ali zamjena za kupus koju bi ja uzeo je definitivno karfiol/raskuhana brokula/kuhana mrkva ili samo riza sa zacinima. ne bi vjerovali, ali zacini npr. uopce ne napuhuju i debljaju, a dobro je sto stvaraju osjecaj sitosti pa se necete osjecati napuhnuto. ali, sve u normalnim kolicinama. nemojte s curryjem napraviti zobenu kasu u rizi :) :) :)

Van mreže Перун

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 222
Odg: pitanja pocetnika o zdravoj prehrani
« Odgovor #23 poslato: Februar 26, 2016, 01:30:50 posle podne »
 ::) ::)

Van mreže Koala

  • Član
  • *
  • Poruke: 11
Odg: pitanja pocetnika o zdravoj prehrani
« Odgovor #24 poslato: Februar 29, 2016, 01:22:57 posle podne »
Eh dosla ja na report... moram da priznam da se opcenito lakse osjecam i da mi je zeludac itekako rasterecen otkako sam izbacila ulje i secere. Mozda se jos uvijek ne hranim super zdravo ali je promjena ogromna. Svakako je ovako za pocetak mozda i bolje. Doruckujem uglavnom jaja koja pecem na teflonci bez ulja kao omlet...malo se zaljepe ali nista strasno. Uz to pojedem neku salatu, paradajz ili slicno a danas sam uzela krisku crnog hljeba, veoma malu... zatim, za rucak pravim npr rizu za spinatom i dodam zacine...takodjer dodam jogurt i bijeli luk. Imam tri kile jogurta i neko ga mora pojesti. Zato, za pocetak, nije ni to lose. Za veceru pravim corbice u koje dodam mnogo povrca i piletinu...a preksinoc sam pravila krompir sa filetima u foliji. Hljeb ne jedem, slatkise i ostalo takodjer. Prehrana mi se bazira na jajima, svjezem povrcu ali jedem i voce. Primjetila sam da me zna uhvatiti strasna kriza, jede mi se slatko, a inace slatko ne volim. Kasnije sam procitala da je to normalno kada se skidas sa nezdrave prehrane. Umjesto cokolade, isjeckala sam narance i kivi i posula cimetom, to me itekako zadovoljilo. Znam da mi prehrana jos uvijek nije na zadovoljavajucem nivou, ali svakako planiram da je korigujem. Sto je najbitnije, nijednom nisam pomislila da "varam". Ne ogranicavam se sa kalorijama, ali ni ne prejedam se vise. Ranije sam za dorucak znala pojesti po 5,6 kriski hljeba, uz to margarin, kikiriki puter, namaz od.cokolade i milion drugih stvari. Za rucak opet hljeb sa krompirom i piletinom u ulju, itd. Tako da vjerujem da je i ovo pozitivna promjena za organizam a mislim da mu daje i vremena da se polako prilagodi.

Van mreže VOJA.S

  • Global Moderator
  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 2.108
Odg: pitanja pocetnika o zdravoj prehrani
« Odgovor #25 poslato: Februar 29, 2016, 01:53:16 posle podne »
. Imam tri kile jogurta i neko ga mora pojesti.
. Primjetila sam da me zna uhvatiti strasna kriza, jede mi se slatko, a inace slatko ne volim. Kasnije sam procitala da je to normalno kada se skidas sa nezdrave prehrane. Umjesto cokolade, isjeckala sam narance i kivi i posula cimetom, to me itekako zadovoljilo.

Pa dobro ne mora se pojesti ali ajde..Svaka cast na promenama i samo napred, nema stajanja..;)
Da se razumemo, morace ovo jos mnogo da se promeni da bi to bilo kako treba..
Sto se tice voca,pricao sam pre neki dan,ukoliko je cilj skidanje masnih naslaga trebalo bi obratiti paznju na voce odnosno na umerenost i tajming..

Van mreže Koala

  • Član
  • *
  • Poruke: 11
Odg: pitanja pocetnika o zdravoj prehrani
« Odgovor #26 poslato: Februar 29, 2016, 02:05:30 posle podne »
. Imam tri kile jogurta i neko ga mora pojesti.
. Primjetila sam da me zna uhvatiti strasna kriza, jede mi se slatko, a inace slatko ne volim. Kasnije sam procitala da je to normalno kada se skidas sa nezdrave prehrane. Umjesto cokolade, isjeckala sam narance i kivi i posula cimetom, to me itekako zadovoljilo.

Pa dobro ne mora se pojesti ali ajde..Svaka cast na promenama i samo napred, nema stajanja..;)
Da se razumemo, morace ovo jos mnogo da se promeni da bi to bilo kako treba..
Sto se tice voca,pricao sam pre neki dan,ukoliko je cilj skidanje masnih naslaga trebalo bi obratiti paznju na voce odnosno na umerenost i tajming..

Moram i to voce pojesti, zao mi da trune ili da se baci... 😔 ne jedem ga puno, isjeckam narancu i kivi...i ne jedem ga svaki dan. Postepno cu ja to da odstranjujem... kada mi necega nestane u frizideru, zamijenit cu ga necim zdravim...  uglavnom, mogu da kazem da sam ponosna i na ovo sto sam se odlucila i zapocela uopste da se hranim ovako. A sada sam cak sokirana informacijama koje sam saznala o stetnosti pojedinih namirnica, ne samo po izgled nego po opcenito zdravlje organizma. Mogu samo da kazem, svaka cast vama koji uspijevate zivjeti na ovaj nacin. Krenuvsi od samog znanja koje treba imati, preko odricanja i discipline.

Van mreže Sasa 90

  • Flyweight Member
  • **
  • Poruke: 128
Odg: pitanja pocetnika o zdravoj prehrani
« Odgovor #27 poslato: Februar 29, 2016, 02:11:21 posle podne »
Svaka cast na zelji i promenama ;)
Pokusaj samo da postepeno ulazis u celu pricu kako bi ti to postalo stil zivota a ne neko teranje.....

Po meni probaj da kao sledeci korak izbacis uh iz vecere i jedes samo proteine i zdrave masti recimo neki nemasni sir i orasasti plodovi... Za dijetu moze biti jako korisno ;)

Van mreže SlobodanS

  • Global Moderator
  • Super-heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 2.928
  • Hammers and nails
Odg: pitanja pocetnika o zdravoj prehrani
« Odgovor #28 poslato: Februar 29, 2016, 02:51:07 posle podne »
Ovo sve meni i dalje deluje dobrim delom kao da si ishranu planirala po clanku u blic zeni...(bez uvrede)..

Znaci:

-Kriska crnog hleba ALI VRLO MALA(ovakve sitnice ne prave toliko fizicku stetu koliko psihicku)
-Voce
-Spanac+pirinac - obrok bez proteina,potpuno bez veze..
-SUPICE sa povrcem (Ne znaci ako je tu povrce da je to dobro,jer u tom fazonu moze i burek sa povrcem? ;D)

Ili recimo peces na tefloncu bez ulja(sto je sasvim okej ali kap-2 da se ne lepi nece te ubiti) a ovamo jedes obojeni,uh ja se izvinjavam,CRNI hleb..

I te krize kad nema slatkog pa posipas narandze cimetom i slicno..

I sad ce neki da kazu,pa dobro ne mora tako striktno da se jede ipak ti nisi takmicar i slicno... Ja se APSOLUTNO SLAZEM,ali zar nije lakse biti striktan 1-2 meseca,srezati se lepo,i KAD SE DOTERAS onda sebi dozvoljavati slatko i neke 'sitne grehe' POMALO i na taj nacin odrzavati,a ne sa 10kg viska govoriti necu striktno pa udri po slatkom.. (ovo za 10kg viska je cist primer,ne odnosi se na tebe,samo da docaram malo) ;)

Van mreže Koala

  • Član
  • *
  • Poruke: 11
Odg: pitanja pocetnika o zdravoj prehrani
« Odgovor #29 poslato: Februar 29, 2016, 02:54:00 posle podne »
Svaka cast na zelji i promenama ;)
Pokusaj samo da postepeno ulazis u celu pricu kako bi ti to postalo stil zivota a ne neko teranje.....

Po meni probaj da kao sledeci korak izbacis uh iz vecere i jedes samo proteine i zdrave masti recimo neki nemasni sir i orasasti plodovi... Za dijetu moze biti jako korisno ;)
To i planiram, ali vecera mi je u sedam sati pa mi kasnije.bude jako tesko izdrzati da ne jedem, jer sam nakon dva sata gladna...ali ne malo gladna nego ogladnim toliko da mi bude lose. Ako pojedem salaticu ili nesto, opet ogladnim. A ako imam bar malo rize ili krompira za veceru, onda me to fino drzi sve do jedan dva - do kada sam budna. Ali svakako cu da pokusam uskoro da mi za veceru bude meso i povrce.