Septembar 17, 2024, 04:31:50 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.310 poruka u 18.764 tema - 20.970 članova - Poslednji član: Dario88NS
X3MShop banner

Autor Tema: Pitanja za početnike  (Pročitano 2098 puta)

Van mreže mickeymouse

  • Član
  • *
  • Poruke: 2
Pitanja za početnike
« poslato: Novembar 11, 2015, 12:53:39 posle podne »
Pozdrav,

Kao ponosni član nove armije  :D  imam par pitanja što se tiče treninga sa tegovima.
Naime početnik sam ovo mi je drugi tjedan u teretani prije toga sam radio nešto malo street workout ali bitno je da se nisam makao sa stolice jedno 4 godine i te 4 godine sam pušio cigarete svaki dan po kutiju-dvije.
Imam 192cm i 70kg

Trebala bi mi neka pomoć što se prehrane tiče + treninga sa tegovima.
Listao sam ovaj forum pa se pomalo snalazim , uzeo sam tečajeve za nutricionizam makro i mikro nutritijenata sa coursera.org + ovdje se na forumu snalazim. Ali što se tiče treninga sa tegovima tu pojma nemam , čak što se imena sprava tiče znam jedino šta je benč  :D

E toliko o meni , znam da je post po dug , izvinite al šta ću..
Imam par pitanja.

1.Kada se rade osnovne a kada izolacione vježbe i koje bi bile dobre meni kao individualcu koji nije trenirao 4 godine za početak?

2. Za momka kojem su cilj , muskulatura , proporcije i nabiti mišićnu masu pa krenuti sa rezanjem kako početi?

3. Koja je razlika i šta se dobije između tipa manje ponavljanja manje serija i veće kilaže od toga da se radi više ponavljanja više serija uz manju kilažu?

4. Do sada ova dva tjedna koji god sam mišić radio i koje god sprave radio sam 4-5 serija po 10 puta. Da li je to uredu i ako može pojašnjenje zašto?

5. Koji i zašto bi bio solidan trening za momka koji želi nabiti mišićnu masu ?

Razlog zbog kojih pitam ova objašnjenja je taj da želim što bolje razumjeti šta radim pa da bih kasnije mogao sklapati svoje treninge da non stop ne priupitkivam nekoga na forumu ili prijatelja jer sa njim trenutačno treniram on mi malo pomaže jer ide u teretanu već 2-3 godine.

Što se prehrane tiče za masu to trenutačno ovako izgleda

Obrok 1 - 100g ovšenih + 3 jaja ( 2 žumanca )
Obrok 2 - 100g pilećih prsa
Obrok 3 - mješano povrće + 100g pilećih prsa
obrok4 ( prije treninga ) 100g riže ( pirinča )
obrok5 ( poslije treninga ) - 50g pirinča + 100g fileta + whey
obrok 6 - mješano povrće + 50g pilećih prsa
prije spavanja posni sir


Trenutačno što se suplemenata tiče uzimam  whey , ali planirao sam i uzeti glukozamin za zglobove jer nakon 4 godine ne treniranja i loše ishrane oslabile su mi kosti i zglobovi i planirao i mislio sam uzeti omega 3 masne kiseline


Ovo su vjerojatno pitanja koja su vas pitali milion puta ali nisam mogao naći na forumu ili nisam mogao naći pojašnjenja pa ako bi netko mogao odvojiti malo vremena pa detaljno opisati.

Hvala i pozdrav.


« Poslednja izmena: Novembar 11, 2015, 01:03:33 posle podne Pedja_Petrovic »

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.335
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Pitanja za početnike
« Odgovor #1 poslato: Novembar 11, 2015, 01:04:27 posle podne »
Citat
Ovo su vjerojatno pitanja koja su vas pitali milion puta ali nisam mogao naći na forumu ili nisam mogao naći pojašnjenja

pozdrav i dobro dosao
pa vidi
ne moras da budes siguran jer odg je DA i isto toliko puta smo odgovorili na pitanja,ali na zalost nisi hteo da trazis
ali dobro
resiti ce mo

Van mreže VOJA.S

  • Global Moderator
  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 2.108
Odg: Pitanja za početnike
« Odgovor #2 poslato: Novembar 11, 2015, 02:34:41 posle podne »
Pozdrav druze i dobrodosao.Pokusacu da ti pomognem sto se tice stvojim pitanja a i ostali ce popraviti sta treba.Ono sto je veoma bito jeste to da posle 4 godine fizicke neaktivnosti treningu pristupis postepeno,sistematski tj. hocu reci da se usled prevelike zelje za nekim napredkom ne bi desila povreda ili tako nesto.Sto se tice pitanja:
1. Osnovna razlika u izvodjenju osnovnih i izolacionih vezbi jeste u broju msica koji se aktiviraju prilikom njihovog izvodjenja.U tvom treningu bi valjalo da budu zastupljene i jedne i druge.Moj savet je da kao pocetnik akcenat stavis na pravilno izvodjenje osnovnih vezbi a neke od njih su recimo cucanj, mrtvo dizanje, benc pres i tako dalje.Moj savet je da predjes te osnovne vezbe nekoliko puta nedeljno da bi naucio kako ih pravilno izvoditi.Tezine su sada u drugom planu, ima vremena i za njih.
2. Obzirom da je bez slike malo tesko govoriti o tome ali videvsi iz tvog opisa da si visok 192 cm i da imas 72 kg stvar je i vise nego jasna.Posto su ti cilj,misicna masa, muskulatura itd. najvise paznje trebalo bi posvetiti pravilnoj ishrani a kasnije i suplementaciji.Da bi se,kako ti kazes, 'rezao' prvo moras odraditi kvalitetnu misicnu masu priliko koje bi stekao nesto misica pa tek onda da razmisljas o definiciji jer ukoliko krenes sa definicijom pri ovoj kilazi od tebe pod znacima navoda nece ostati nista, samo kost i koza..Pogledaj temu 'Osnove ishrane by Vlada sin'.
3. Trece pitanje je oprilike zasnovano na mitu da se za masu radi vece tezine manje ponavljanja, a za definiciju manje tezine vise ponavljanja.Naravno, to je pogresno.Misicna masa i definicija prvenstveno zavise od ishrane.
4. Po mom misljenju za pocetnika koji je tek krenuo u teretanu 4-5 serija po misicnu definitivno PREVISE.Nije u redu iz razloga sto si tek krenuo sa treninzima opterecenja i ,kao sto rekoh gore, cilj je pravilno izvodjenje pokreta,treba da steknes kondiciju ali sve to dolazi vremenom, bez brige.Vise ne znaci bolje.
5. Ima dosta mitova, teorija itd. o treninzima.Trening u celoj prici zauzima mali deo tako da u tvom slucaju posto si pocetnik obrati paznju na trennge za pocetnike kao sto su recimo upper-lower split itd.
Sto se tice ishrane, koliko sam mogao da vidim imas malo proteina, ugljenih hidrata i masti.U zavisnosti od finansijske situacije pojacaj unos namirnica.Sa protreinima recimo kreni od 2 gr po kilogramu telesne tezine, ugljeni hidrati recimo 3- grama pa podizi unos, masti recimo 1 gr po kilogramu telesne tezine.Ovo sam napisao onako okvirno jer je svako pojedinas za sebe.Obroci moraju biti kompletni a ne recimo kao obrok broj 4 samo pirinac, moras u taj obrok ubaciti proteina npr. belo meso itd.
Ja sam dosta oduzio ali sa zeljom da budem sto jasniji i da pokusam da ti pomognem.Ako samo negde pogresio drugi clanovi ce me ispravitim, ako imas nekih nedoumica pitaj.Sve najbolje, pozz..

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.335
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Pitanja za početnike
« Odgovor #3 poslato: Novembar 11, 2015, 02:48:54 posle podne »
Pozdrav druze i dobrodosao.Pokusacu da ti pomognem sto se tice stvojim pitanja a i ostali ce popraviti sta treba.Ono sto je veoma bito jeste to da posle 4 godine fizicke neaktivnosti treningu pristupis postepeno,sistematski tj. hocu reci da se usled prevelike zelje za nekim napredkom ne bi desila povreda ili tako nesto.Sto se tice pitanja:
1. Osnovna razlika u izvodjenju osnovnih i izolacionih vezbi jeste u broju msica koji se aktiviraju prilikom njihovog izvodjenja.U tvom treningu bi valjalo da budu zastupljene i jedne i druge.Moj savet je da kao pocetnik akcenat stavis na pravilno izvodjenje osnovnih vezbi a neke od njih su recimo cucanj, mrtvo dizanje, benc pres i tako dalje.Moj savet je da predjes te osnovne vezbe nekoliko puta nedeljno da bi naucio kako ih pravilno izvoditi.Tezine su sada u drugom planu, ima vremena i za njih.
2. Obzirom da je bez slike malo tesko govoriti o tome ali videvsi iz tvog opisa da si visok 192 cm i da imas 72 kg stvar je i vise nego jasna.Posto su ti cilj,misicna masa, muskulatura itd. najvise paznje trebalo bi posvetiti pravilnoj ishrani a kasnije i suplementaciji.Da bi se,kako ti kazes, 'rezao' prvo moras odraditi kvalitetnu misicnu masu priliko koje bi stekao nesto misica pa tek onda da razmisljas o definiciji jer ukoliko krenes sa definicijom pri ovoj kilazi od tebe pod znacima navoda nece ostati nista, samo kost i koza..Pogledaj temu 'Osnove ishrane by Vlada sin'.
3. Trece pitanje je oprilike zasnovano na mitu da se za masu radi vece tezine manje ponavljanja, a za definiciju manje tezine vise ponavljanja.Naravno, to je pogresno.Misicna masa i definicija prvenstveno zavise od ishrane.
4. Po mom misljenju za pocetnika koji je tek krenuo u teretanu 4-5 serija po misicnu definitivno PREVISE.Nije u redu iz razloga sto si tek krenuo sa treninzima opterecenja i ,kao sto rekoh gore, cilj je pravilno izvodjenje pokreta,treba da steknes kondiciju ali sve to dolazi vremenom, bez brige.Vise ne znaci bolje.
5. Ima dosta mitova, teorija itd. o treninzima.Trening u celoj prici zauzima mali deo tako da u tvom slucaju posto si pocetnik obrati paznju na trennge za pocetnike kao sto su recimo upper-lower split itd.
Sto se tice ishrane, koliko sam mogao da vidim imas malo proteina, ugljenih hidrata i masti.U zavisnosti od finansijske situacije pojacaj unos namirnica.Sa protreinima recimo kreni od 2 gr po kilogramu telesne tezine, ugljeni hidrati recimo 3- grama pa podizi unos, masti recimo 1 gr po kilogramu telesne tezine.Ovo sam napisao onako okvirno jer je svako pojedinas za sebe.Obroci moraju biti kompletni a ne recimo kao obrok broj 4 samo pirinac, moras u taj obrok ubaciti proteina npr. belo meso itd.
Ja sam dosta oduzio ali sa zeljom da budem sto jasniji i da pokusam da ti pomognem.Ako samo negde pogresio drugi clanovi ce me ispravitim, ako imas nekih nedoumica pitaj.Sve najbolje, pozz..

svaka cast

Van mreže mickeymouse

  • Član
  • *
  • Poruke: 2
Odg: Pitanja za početnike
« Odgovor #4 poslato: Novembar 11, 2015, 03:05:22 posle podne »
Pozdrav druze i dobrodosao.Pokusacu da ti pomognem sto se tice stvojim pitanja a i ostali ce popraviti sta treba.Ono sto je veoma bito jeste to da posle 4 godine fizicke neaktivnosti treningu pristupis postepeno,sistematski tj. hocu reci da se usled prevelike zelje za nekim napredkom ne bi desila povreda ili tako nesto.Sto se tice pitanja:
1. Osnovna razlika u izvodjenju osnovnih i izolacionih vezbi jeste u broju msica koji se aktiviraju prilikom njihovog izvodjenja.U tvom treningu bi valjalo da budu zastupljene i jedne i druge.Moj savet je da kao pocetnik akcenat stavis na pravilno izvodjenje osnovnih vezbi a neke od njih su recimo cucanj, mrtvo dizanje, benc pres i tako dalje.Moj savet je da predjes te osnovne vezbe nekoliko puta nedeljno da bi naucio kako ih pravilno izvoditi.Tezine su sada u drugom planu, ima vremena i za njih.
2. Obzirom da je bez slike malo tesko govoriti o tome ali videvsi iz tvog opisa da si visok 192 cm i da imas 72 kg stvar je i vise nego jasna.Posto su ti cilj,misicna masa, muskulatura itd. najvise paznje trebalo bi posvetiti pravilnoj ishrani a kasnije i suplementaciji.Da bi se,kako ti kazes, 'rezao' prvo moras odraditi kvalitetnu misicnu masu priliko koje bi stekao nesto misica pa tek onda da razmisljas o definiciji jer ukoliko krenes sa definicijom pri ovoj kilazi od tebe pod znacima navoda nece ostati nista, samo kost i koza..Pogledaj temu 'Osnove ishrane by Vlada sin'.
3. Trece pitanje je oprilike zasnovano na mitu da se za masu radi vece tezine manje ponavljanja, a za definiciju manje tezine vise ponavljanja.Naravno, to je pogresno.Misicna masa i definicija prvenstveno zavise od ishrane.
4. Po mom misljenju za pocetnika koji je tek krenuo u teretanu 4-5 serija po misicnu definitivno PREVISE.Nije u redu iz razloga sto si tek krenuo sa treninzima opterecenja i ,kao sto rekoh gore, cilj je pravilno izvodjenje pokreta,treba da steknes kondiciju ali sve to dolazi vremenom, bez brige.Vise ne znaci bolje.
5. Ima dosta mitova, teorija itd. o treninzima.Trening u celoj prici zauzima mali deo tako da u tvom slucaju posto si pocetnik obrati paznju na trennge za pocetnike kao sto su recimo upper-lower split itd.
Sto se tice ishrane, koliko sam mogao da vidim imas malo proteina, ugljenih hidrata i masti.U zavisnosti od finansijske situacije pojacaj unos namirnica.Sa protreinima recimo kreni od 2 gr po kilogramu telesne tezine, ugljeni hidrati recimo 3- grama pa podizi unos, masti recimo 1 gr po kilogramu telesne tezine.Ovo sam napisao onako okvirno jer je svako pojedinas za sebe.Obroci moraju biti kompletni a ne recimo kao obrok broj 4 samo pirinac, moras u taj obrok ubaciti proteina npr. belo meso itd.
Ja sam dosta oduzio ali sa zeljom da budem sto jasniji i da pokusam da ti pomognem.Ako samo negde pogresio drugi clanovi ce me ispravitim, ako imas nekih nedoumica pitaj.Sve najbolje, pozz..


Hvala na odgovorima , pogotovo na ovome trećem. Ishranu sam svakako mislio mjenjati ovisno o mom znanju trebam još proći ta dva tečaja + ovdje potražit još više na forumu. Što se toga tiče ovako sam čisto napravio da bih malo povećao unos jer prije zbog cigareta jeo sam 2 puta nekad 3 na dan.
Što se treninga tiče malo sam gledao ovu temu "Podelite vaše treninge sa drugim članovima" i ostale teme pa po tome gledam ali ono u svakom slučaju imam dosta pitanja koje bih možda mogao naći ovdje na forumu ali ne znam gdje , pa kad uhvatim slobodno zbog posla potražit ću.  Imat ću još kojih pitanja ali o tom po tom. Trenutačno ću se fokusirat na ovo što si napisao pa s vremenom kako išao.

Potražit ću još to o mastima , vjerojatno ima tema neka na forumu koje su dobre ali sve u svemu hvala

Hvala na dobrom dočeku , uživajte :)
« Poslednja izmena: Novembar 11, 2015, 03:07:59 posle podne mickeymouse »

Van mreže VOJA.S

  • Global Moderator
  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 2.108
Odg: Pitanja za početnike
« Odgovor #5 poslato: Novembar 11, 2015, 03:29:00 posle podne »
@ Hvala Peksone..
Naravno, posle 4 godine lose hrane, losih navika, dobro je sto si napravio pomak u ishrani na bolje, samo polako...Tu smo za sve sto treba..:)