Oktobar 18, 2024, 10:16:29 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.326 poruka u 18.769 tema - 20.971 članova - Poslednji član: ubita
X3MShop banner

Autor Tema: Anoreksija - pomoc molim  (Pročitano 5283 puta)

Van mreže MrT

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 457
Anoreksija - pomoc molim
« poslato: Jun 10, 2015, 12:36:10 posle podne »
Ovako. Zenska osoba (moja sestra), 25 godina, 165cm, ~35kg.
Bezmucno ovih dana ide da hoda po 10h, a pravi se kao da zeli da napravi napredak u ishrani. (pojede recimo 3 jaja, samo belanca tokom dana i prilicno salata, nista UH skoro sem dve-tri jagode, mada nekih dana pojede celu ribu, ali to je 1 u 3-4 dana)

Posto je devojka iz Nisa, a u Nisu doktori anoreksiju ignorisu kao da ne postoji, treba mi pomoc, kako je zvanicno mogu odvesti u Beograd na lecenje, protiv njene volje, i gde?

Kako tacno stoje legalno stvari po ovom pitanju, posto osoba ne prihvata ni da ode kod psihijatra? A fizicki nece biti moguce da je odvedemo u Beograd drugacije, posto je imala epizodu tolike nervoze (gde je otvoreno rekla da danima nece jesti vise), u kojoj se videlo da ona ne bi mozda ni prezivela put (zbog nervoze), bez da bude pod nekim sedativima (sto nece popiti samovoljno, niti zelim da dajem anoreksicnoj osobi sedativ, jer ne znam ni kako ce reagovati).

Iksreno ni nekoliko psihijatara i psihologa u BG-u koje znam i koji su radili na takvim slucajevima nisu od pomoci, jer predlaze da je odvedemo u bolnicu na testove, ali niko ne kaze kako.

Znam da psihijatar ima pravo da je proglasi neuracunljivom (sto i jeste iskreno...), i posalje na lecenje i protiv nase volje cak, ali za to je treba odvesti do psihijatra, a to ne mozemo :(

Molim vas bez bespotrebnih pitanja "zasto niste", koja nece pomoci slucaju.
Hvala unapred.

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.340
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Anoreksija - pomoc molim
« Odgovor #1 poslato: Jun 10, 2015, 12:48:46 posle podne »
Drugar
zaista mi je zao sto ovako nesto cujem!
A da poverujem,na zalost mogu.
Ali to nije sada ni bitno.
Ono sto je bitno je to da u sto kracem roku,MORATE na ovaj ili onaj nacin,a to nije ovaj forum niti nista slicno tome,da pronadjes strucnu pomoc.
Siguran sam da mora da postoji nacin adekvatne,zakonski legalne procedure kako se sta radi,a jedino ako si mislio da na ovom forumu postoji neko,ko se slucjano rauzme u tu materiju ili je mozda imao slicnu situaciju.

Jos jednom-ISKRENO SE NADAM da ces /te ovo resiti u sto BRZEM roku jer sigurno ovo nije ugodno cak ni citati,a ne mogu ni da zamislim -prozivljavati!

Van mreže MrT

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 457
Odg: Anoreksija - pomoc molim
« Odgovor #2 poslato: Jun 10, 2015, 12:59:05 posle podne »
Da, nadam se da je neko upucen u materiju ili je imao iskustva i zna da predlozi gde i kako je odvesti. Vise mi znaci da neko zna sa legalne strane sta se moze uraditi, posto pretpostavljam da ovde ima ljudi u toj sferi ili upoznatih sa time.

Ne razmisljam uopste u smeru da neko da savet na osnovu svog misljenja po pitanju ishrane.
« Poslednja izmena: Jun 10, 2015, 01:01:40 posle podne MrT »

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.340
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Anoreksija - pomoc molim
« Odgovor #3 poslato: Jun 10, 2015, 01:42:53 posle podne »
Da, nadam se da je neko upucen u materiju ili je imao iskustva i zna da predlozi gde i kako je odvesti. Vise mi znaci da neko zna sa legalne strane sta se moze uraditi, posto pretpostavljam da ovde ima ljudi u toj sferi ili upoznatih sa time.

Ne razmisljam uopste u smeru da neko da savet na osnovu svog misljenja po pitanju ishrane.

Nadam se da ce neko da se javi!

Van mreže Milenadiao

  • Lepotica
  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.348
Odg: Anoreksija - pomoc molim
« Odgovor #4 poslato: Jun 10, 2015, 01:51:36 posle podne »
S moje strane samo podrška, imala sam u bližoj sredini primer, ali nije bilo ni upola tako strašno, više je bilo 155cm, 40kg, ali tek sada kada je to sve prošlo čujem šta je sve radila... mnogo je strašno.

I to pod pretenzijom vegeterijanca, fitnesi, aerobici, ludila.

A ne znam da li sam nekad napisala kada sam držala najdrastičniju dijetu, to mi je ona bila napisala, imala sam 1300kcal na i kad sam ludela od gladi i dijareja i izgubljene menstruacije, ona me je tešila da pojedem još jedno jaje.

Ona se izvukla zbog dečka, dečko u bb-u je počeo da je tera da jede, bukvalno mi sad priča da nije smela iz kuće da izađe dok ne očisti tanjir.

Puna podrška i ako saznam nešto što može da pomogne, pišem!

suck it up, buttercup

Van mreže MrT

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 457
Odg: Anoreksija - pomoc molim
« Odgovor #5 poslato: Jun 10, 2015, 02:53:12 posle podne »
Hvala na podrsci. Nadam se da neko zna osobe koje imaju pravo da ih vode na lecenje (tj. zna ko ima pravo i kako), ili znaju kako se mogu naterati da idu na lecenje. Jer ovo trenutno je ocigledno da pokusava da zamaze roditeljima oci.
10h straftanja dnevno je previse i za normalnu osobu, kamoli nju. Ali bilo koja rec o tome - bice samo jos jedna epizoda uzasnog besa, gde ona meni ozbiljno lici na osobu koja nije normalna uopste. jer ma koliko ja nekada bio nervozan, ne pada mi na pamet da kazem da bi se ubio izgladnjivanjem (ili bilo kako).

Jutros je samo rekla danas nista ne jedem, jer sam je pitao kako ce uklopiti veceru sa casom uvece.

Van mreže Marko Kraljevic

  • Flyweight Member
  • **
  • Poruke: 146
Odg: Anoreksija - pomoc molim
« Odgovor #6 poslato: Jun 10, 2015, 04:14:31 posle podne »
Много незгодна ситуација...

Друже, сам тешко да ћеш нешто урадити. Седи, причај са родитељима па онда у болницу јер они могу једино да ти помогну. Ми овде на форуму,веома тешко. Поготово је отежавајућа ситуација што твоја сестра очигледно не жели помоћ. Мислим да постоји могућност тј. мора да постоји могућност да је добровољно или пак на силу одведете код психијатра.

Пошто сам и ја из НиШ, могу ти на пп послати име докторке која је скроз ОК и скроз разуме пацијента па да се посаветујеш са њом шта чинити. Иако нисам компетентан, по мени је ситуација алармантна.

Van mreže tenssa

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.963
Odg: Anoreksija - pomoc molim
« Odgovor #7 poslato: Jun 10, 2015, 05:24:51 posle podne »
Iskreno, gadna situacija... Stvarno ne znam sta bih radio da se nekome meni bliskom tako nesto desi...

Van mreže Стрелок

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 544
Odg: Anoreksija - pomoc molim
« Odgovor #8 poslato: Jun 10, 2015, 06:29:23 posle podne »
Dal su tolike cišlje ovi doktori.. auh, zato mi iz Niša kad se razbolimo, nema nam pomoći

Van mreže Black&Decker

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.219
  • why so sirius?
Odg: Anoreksija - pomoc molim
« Odgovor #9 poslato: Jun 10, 2015, 06:41:05 posle podne »
bolje da postavis pitanje na nekom medicinskom/psihoterapeutskom sajtu..
nemoj da batalis pricu tipa sta joj ja mogu kada ona ne zeli ili da se posvadjas sa njom.. to je bolest jbg, ne razmislja isto..

uzmi sve simptome koje mozes da nadjes sa neta pa joj daj da vidi i da se sama uveri da je u problemu..

ili najbolja opcija, idi ti sam bez nje posavetuj se sa nekim psihijatrom kako da joj pomognes i nagovoris je da dodje kod njega... ovako laicki da sam glumis lekara, mozda mozes i da pogorsas stvari,da kazes sta ne treba pa da proradi inat...

165 cm - 35 kila ... pa sta je to jbt..

http://www.dragisamisovic.bg.ac.rs/stranice/c_bolnice_psihijatrija.html
pitaj  telefonom,da li mozes nekako preko uputa ili sta ja znam... raspitaj se... sigurno oni mogu pomoci
verujem da ima privatnih klinika koje se bave time..sta znam..pitaj da ti preporuce nekoga iz nisa,pre ces je nagovoris tamo nego da dolazi u bg



« Poslednja izmena: Jun 10, 2015, 06:56:53 posle podne Black&Decker »

Van mreže djLE

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 788
Odg: Anoreksija - pomoc molim
« Odgovor #10 poslato: Jun 10, 2015, 07:13:06 posle podne »
Prvo da napomenem da nisam strucan za ovo i ne poznajem ovu oblast ali zasto ne pokusati sa nekim suplementima? tipa neki gejner whey sa mnogo lepim ukusom ,napravis joj sejk kazes da je sok ,ne verujem da ce odbiti ,mislim ona 100% ne zna sta je to a opet je u neku ruku spasavas,koliko je moguca ova opcija u ovom slucaju?

Van mreže MrT

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 457
Odg: Anoreksija - pomoc molim
« Odgovor #11 poslato: Jun 10, 2015, 07:33:28 posle podne »
.... zato sto ona NECE nista da unosi u organizam. I vodu izbegava sem kad vidi da mora nekih dana :( Danas nije mogla pesaciti 10+h sati jer je ustala u 6, a pocela je kisa pre 16h. I onda je smanjila "veceru" (a "vecara" je manje od pola orade (riba) i paprika isto toliko, nista ulje, pirinac, bila sta drugo..)
Zna odlicno sta su sejkovi, gejneri i ostalo, jedno vreme je koristila.

BlackDecker, problem jeste sa psihijatrima u Nisu, bila je keva kod dva, svelo se na "morate je dovesti", a to smo probali.

Nemam nervozu/ljutost prema njoj, verujte, shvatam da je bolest, video sam onog dana kada je pobesnela koliko je to bolest. Ali je odvuci kod doktora ne mogu bez sedativa (opirace se, nervirace dok bude fizicki mogla, a nece dugo moci, samo sto nece ni imati kome da se pomogne u tom trenutku vise), koje ne mogu ja prepisati.


Sve bolnice traze uput, u sustini sve bolnice traze da doktor pregleda - medjutim ona nece ni kod jednog doktora.


Roditelji isto shvataju, i duze od mene (ja sam imao neke svoje probleme zadnje dve godine, pa nisam primetio). I svi bi voleli da je dovoljno da je zagrlimo svakog dana, i da nastavimo tako. Ali izgleda nije.


Nesto je nju dotuklo krajem maja, ranije je samo bila smorena kada smo joj pricali za jelo, ali sada.... (imala je 33kg po NJENIM recima 28. maja, kada se vratila sa putovanja, sada kao 37kg - sto sem vode, sa njenom potrosnjom kalorija ne moze biti nista)
A to da ne moze biti nista sem vode je problem kod nje. Ona smatra da se prelako goji, i svaki pomen da je to voda dovodi do jos jedne epizode.


Hvala na podrsci, svima, inace. Ko god da ima neke dodatne ideje ili zna koji doktor konkretno moze pomoci, javite.
« Poslednja izmena: Jun 10, 2015, 07:43:38 posle podne MrT »

Van mreže daca91

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 79
Odg: Anoreksija - pomoc molim
« Odgovor #12 poslato: Jun 10, 2015, 07:37:23 posle podne »
Druze, samo da ti pozelim svu srecu i da sto pre resis problem. . . .




Van mreže Black&Decker

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.219
  • why so sirius?
Odg: Anoreksija - pomoc molim
« Odgovor #13 poslato: Jun 10, 2015, 07:51:40 posle podne »
djle car :)
imas u ovoj bolnici savetovaliste za roditelje...
zovi pa se raspitaj o svemu... ne verujem da striktno mora uput,mozda moze i da se plati.. ali svakako da lekar opste prakse mora da posalje negde.
Verujem da nije prva koja ima taj problem i prva koja nece da se obrati za pomoc ili ne shvata da joj treba, pa ih pitaj kako ide procedura za to..

uglavnom, zovi,zapitkuj, ovako da sam trazis resenje je mlacenje prazne slame

Van mreže MrT

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 457
Odg: Anoreksija - pomoc molim
« Odgovor #14 poslato: Jun 11, 2015, 10:29:00 pre podne »
Probacu danas i sa bolnicom Dr. Miskovic, zvao sam VMA (znam ljude tamo cak) i jos neke bolnice (institut za endokrinologiju), medjutim svi do sada su rekli isto. Mora ona doci prvo. Dovoljno je da dodje da je vide, posle toga oni mogu odluciti, ali problem je da dodje uopste.
(za psihijatre kazem, ostalima trebe njen pristanak, nece drugacije)