Septembar 28, 2024, 12:15:51 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.300 poruka u 18.764 tema - 20.974 članova - Poslednji član: galurbalge
X3MShop banner

Autor Tema: 10 NAJ mitova o PWM-u  (Pročitano 5172 puta)

Van mreže bez padez

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 219
  • Rajko 93'
10 NAJ mitova o PWM-u
« poslato: Decembar 16, 2006, 09:10:52 posle podne »
10 NAJ mitova o PWM-u   


Revolucija je stigla, da li ste svi spremni?


Svet treninga snage ocigledno je pun neslaganja I zbunjenosti. Pogledajte samo standardni BB magazin I videcete razlicite ljude sa drasticno drugacijim misljenjima, svaki tvrdi da ima taj jedan jedini metod koji ce vam pomoci u ostvarivanju vasih ciljeva. Medjutim, prolazeci kroz sva ova sranja, kad tad nailazimo na odredjene principe koje mozemo podvuci I proglasiti univerzalnim.

Primeri: “dizi tegove I postaces veliki”, “kardio pomaze gubitku kilaze” I (neka prozivka za kanadjane :shock: )

Jos jedan takav princip je, koje glasi da su, za vreme posle odmah posle vezbanja, nasa tela u stanju soka I fizickog nereda, ukazajuci priliku za poboljsanu apsorpciju hranljivih sastojaka i ubrzan oporavak. U stvari, prilicno je sigurno reci da je od pocetka ovakvog razmisljanja pre oko jedne decenije, ova naucno “dokazana” idea revolucionirala nacin na koji posmatramo ishranu.

Nazalost, ovaj princip postao je toliko razgranat u nasoj kulturnoj podrgrupi da je u vecini mutirao i postao dogmatican u obimu. Dok osnovni principi ostaju,mnostvo istrazivanja na kojima su zasnivani radjeni su na populaciji koja nije tolika slicna nama, kao sto su zivotinje Ili atlete izdrzljivosti.

Uprkos dolaska nove, primenljivije nauke, imali smo poteskoca pri navikavanju naseg razmisljanja na ove trenutne-vise odgovarajuce ideje.

Cinjenica koja  cini situaciju jos gorom je da svi imaju svoje teorije o tome sta bi PWN trebao da bude! Ova iskorenjava iz onog sto ja volim da zovem „Gluvi telefoni”, koje opisuje koliko se lako poruke mogu menjati kada poslane kroz lanac ljudi.

Radi tako sto jedan covek diktira nesto drugoj osobi, koja ovu informaciju prenosi nekom drugom, koji tada opet to ponovi nekom drugom i tako dalje. Po ljudskoj naravi, svaka osoba ce pomalo izmeniti poruku, izostavljajuci neke delove, izmenjujuci ostale, itd. Sve dok ne dodjete do desete osobe kod koje ce se originalna izjava u potpunosti promeniti.                                                                                                                                               

Medjutim naziv clanka nije „Deset Naj pogresnih stvari u nasoj PWM informaciji”, predjimo na mitove koji su nastali i na trenutnu realnost.


1. Povratak Glikogena treba biti fokus u nasem PWO

Ne Govorim samo da resinteza glikogena nije bitna posle vezbe, vec konkretno tvrdim da za trening snage nije ni briga! Ovo je zato sto je zaista lako podici nazad nivoe glikogena, a vreme generalno nije vazno.

Iako je jedno izstrazivanje pokazalo da su nivoi glikogena posle vezbanja povraceni brze kada su UH konzumirani kratko posle teninga (Ivy 1988), ovo je zaista manja briga za vecine nas. Osim ako ne spadamo u svet trkaca, atleta takmicara , ili  imamo 2 treninga dnevno, zasto toliko brinemo o brzom povratku glikogena? Pre svega, zabvrinuti smo za rast misica, gubitak masnog tkiva I jacanje.

Najcesci argument je da  ce sledeca celiska hidratacija I otecanje imati antikatabolicki uticaj na misic. Ja  ne verujem da je to moguce jer celijska hidratacija koja sledi koristeci kreatin ima mali uticaj na proteinsku sintezu u misicu ili na otkaz zdravog muskarca ili zene (Louis et al., 2003).

Onda imamo sugestiju da ako ne povratimo nivo glikogena odmah nakon vezbanja, gubimo priliku da to uradimo. Ovo je uveliko hiperbola, nastala od delica istrazivanja treninga izdrzljivosti i savrseni primer efekta „gluvih telefona”.

Iznenadjujuce jedno istrazivanje je pokazalo da  konzumiranje UH posle treninga snage podize nivo glikogena u misicima za samo 16% vise nego kada je konzumirana voda(Pascoe et al., 1993)! Sa ovom informacijom I ogromnom kolicinom UH koje konzumiramo na dnevnoj bazi, trebali bismo imati malo sumnje da ce se nivoi glikogena podici na maksimum u toku 24h posle vezbanja.

Ovi iskazi bi mosli biti I nevazni, jer tokom truda da drzimo fokus tamo gde bi trebao da se nalazi -maksimizirajuci sintezu proteina- ionako cemo brzo stimulisati povratak nivoa glikogena. Ovo je zato sto konzumiramo lako apsorbirajuce UH zajedno sa proteinima I amino kiselinama, koje je pokazalo poboljsanje anabolisma proteina u misicima (Rasmussen et al., 2000).

Drugim recima, glikogen u misicima bice povracen mi to napravili prioritetom ili ne. Na ovaj nacin, cak i oni koji ne mogu izbeci dogmu toga da moraju brzo povratiti nivoe glikogena dobijaju svoje resenje, dok u isto vreme, neznajuci pomazu sa oporavkom proteina u misicu.

Poenta za poneti kuci: Povratak nivoa glikogena je lako postici i nije toliko kritican kolko pojedanac moze misliti da jeste.

Pisao: Dave Barr
Preveo:bez padez

Dodacu kasnije ostalih 9, nisam imao vremena sada. Inace nisam 100% siguran dal mi je prevod svugde tacan, pa vi recite ako ima nekih gresaka. Evo link za tekst http://milossarcev.com/board/index.php?topic=2953.0  Inace sam placen da prevodim sa engleskog na srpski od strane roditelja, pa vi samo recite ako neki zanimljiv clanak za prevodjenje  :D
« Poslednja izmena: Decembar 17, 2006, 07:07:31 pre podne bez padez »
Svakog dana, u svakom pogledu, sve vise i vise napredujem!

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.335
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: 10 NAJ mitova o PWM-u
« Odgovor #1 poslato: Decembar 17, 2006, 09:56:43 pre podne »
vidis mali kako znas kada hoces.....

bravo.....

imas jedan zuti manje.....sada si samo ostao na jednom...

Van mreže protejini

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 279
Odg: 10 NAJ mitova o PWM-u
« Odgovor #2 poslato: Decembar 17, 2006, 11:44:42 pre podne »
Sjajno!
Ako vec prevodis uskladi padeze u tekstu,ne moraju svi biti u skladu sa tvojim nick-om :D

I ne moras recenice da prevodis od reci do reci.Prevedi je u sebi,a konacnu verziju daj prateci njen smisao.

Van mreže bez padez

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 219
  • Rajko 93'
Odg: 10 NAJ mitova o PWM-u
« Odgovor #3 poslato: Decembar 17, 2006, 01:05:39 posle podne »
2. Obroci pre vezbanja odvode krvotok od misica tokom vezbe

Jedna od mnogih izgovora napravljenih u pokusaju da se ocrne obroci pre vezbe; ovaj mit ustvari donekle I ima dosta smisla...barem dok ne postanemo bolje upoznati sa nacinom rada hormona. Ako pogledamo malo dublje, uocicemo da insulin stimuliran unosom hrane, ustvari poboljsava krvotok I samim tim unos hranljivih materija u misice (Coggins et al., 2001).

Koristeci ovaj princip I unoseci tecne obroke pre vezbanja dramaticno povecavamo krvotok u misicima I sintezu proteina (Tipton et al., 2001).
Nivo rasta misica kod ovakve ishrane, dva puta je veca nego kada unosimo isti obrok, samo pose vezbanja (Tipton et al., 2001). Efekat ovakve ishrane traje I do sat vremena posle treninga, tako da je kao da jedemo 2 obroka, za cenu jednog! Ako zelite vise detalja na ovu temu pogledajte clanak o “arginine” stimulatorima krvotoka (eto sledeceg clanka za prevodjenje :D ).

Srecom, raniji argumenti protiv ovog istrazivanja polako padaju u zaborav I ljudi konacno iskoriscavaju sve dobitke koja vam ova vrsta ishrane moze pruziti. Iako “obrok pre vezbanja” mozda ne zvuci tako seksi kao “Obrok posle vezbanja” povecanje rasta misica za dva puta vise bi trebalo zvuciti do jaja seksi!

Stigo sam sad smo ovaj kratki, caletu nesto treba komp.

Sjajno!
Ako vec prevodis uskladi padeze u tekstu,ne moraju svi biti u skladu sa tvojim nick-om :D

I ne moras recenice da prevodis od reci do reci.Prevedi je u sebi,a konacnu verziju daj prateci njen smisao.


Hehe problem je sto ja stvarno ne znam tako dobro padeze :D :D Ziveo u Amrici sve do 3. razreda pa se i dalje malo zajebavam sa padezima :oops:  I probacu da ne prevodim tako bukvalno, mada sam naviknut na njihovu konstituciju recenice, pa mi ne zvuci cudno uopste, jbg.
Stavicu jos cim se cale skine s kompa, poZz
Svakog dana, u svakom pogledu, sve vise i vise napredujem!

Van mreže sasacg

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 9.809
  • Get up you son of a bitch,'cause Mickey loves you!
    • http://www.realx3mforum.com
Odg: 10 NAJ mitova o PWM-u
« Odgovor #4 poslato: Decembar 17, 2006, 01:25:13 posle podne »
Bravo mali :wink:
"You'll be able to spit nails. You're gonna eat lightening and you're gonna crap thunder, you're gonna become a very dangerous person"

HASTA LA VICTORIA SIEMPRE !!!

Van mreže Vladar

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 6.550
    • https://www.proteini.si/me/
Odg: 10 NAJ mitova o PWM-u
« Odgovor #5 poslato: Decembar 18, 2006, 01:50:20 posle podne »
Dave Barr je "poznat" i po svojim clancima u kojima je kritikovao glutamin i da ne duzim zakljucio sa sljedecim:
"Glutamin je dobar za bolnicku terapiju i za bogate ljude sa novcem za bacanje. Ukoliko ste ukljuceni u trening sa opterecenjem i vec imate odgovarajuci obrok poslije treninga, sa umjerenim unosom UH, glutamin najvjerovatnije nece za vas uciniti nista. Naime ni jedna od studija koje se ticu suplementacije sa glutaminom nijesu radile u atletskom svijetu. Takodje to je jedan od najskupljih dodataka ishrani na trzistu (jednostavno zakljuceno na osnovu preporucenih doza) tako da je previse skupo za sve nas da experimentisemo - pogotovo kada naucna literatura njegovu upotrebu ne podrzava u teoriji."

Ovo sam dao da bih nekima priblizio Gdina Barra, i kao jos jednu napomenu da za svaku mogucu teoriju pa da li je to u pitanju trening, ishrana, suplementacija na netu mozete naci neko cijenjeno ime ili naucnu studiju koja potvrdjuje ili opovrgava datu temu...
E sad znamo da GLM koristi ogroman broj sportista koji tvrdi da je izvanredan, ali uvijek se mogu naci i priuceni "experti" koji ovakav neki clanak nabace i njega se drze kao svetog pisma, zato sto ga je napisao Barr, Poliquin ili bilo ko drugi...
Eto mali info o covjeku koji je napisao ovaj text, a koji je bezpadez priredio...

@bez padez
Hvala na trudu, ali bih volio da prevedes kompletan materijal prije nego li ga postavis, kako bi svi imali potpuni uvid u to o cemu covjek govori. U svakom slucaju hvala na textu i samo tako nastavi!
Pozdrav!
« Poslednja izmena: Decembar 18, 2006, 02:12:40 posle podne Vladar »
PRVI CRNOGORSKI WEBSHOP ZA PRODAJU DIJETETSKIH SUPLEMENATA I OPREME ZA BODYBUILDING:
www.proteini.me

Van mreže bez padez

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 219
  • Rajko 93'
Odg: 10 NAJ mitova o PWM-u
« Odgovor #6 poslato: Decembar 18, 2006, 05:45:13 posle podne »
Vazi Vladar, stvarno nisam znao kakav je pisac, nego mi zanimljiva tema pa sam ovaj clanak izabrao, ipak cu da ga zavrsim, pa vi predlozite nege druge clanke.
Svakog dana, u svakom pogledu, sve vise i vise napredujem!

Van mreže Vladar

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 6.550
    • https://www.proteini.si/me/
Odg: 10 NAJ mitova o PWM-u
« Odgovor #7 poslato: Decembar 18, 2006, 09:22:06 posle podne »
Sampione nemam nikakvih problema ni sa Dave Barrom ni sa bilo kim drugim, prevodi ono sto smatras korisnim, neka se cuju i stvari koje ne znamo i sa kojim se eventualno ne slazu neki od nas, neka ljudi citaju i vide stvari iz vise uglova, pa ce neko poslusti Sarceva, neko Barra ili bilo koga trecega.

Jos jednom hvala na trudu, i naravno finisiraj ovaj text kada ti obaveze budu dozvoljavale! Pozz ;-)
PRVI CRNOGORSKI WEBSHOP ZA PRODAJU DIJETETSKIH SUPLEMENATA I OPREME ZA BODYBUILDING:
www.proteini.me