Da ne bih mnogo teoretisao, danas bih hteo da pokazem jedan primer periodizacije. Videli smo juce koji su svi faktori bitni za stvaranje jedne periodizacije. Ono sto ostaje nejasno jeste, kako to uopste uraditi?
Sve zavisi od vaseg cilja i sporta. Uzecemo primer powerbuilding sistema i ciljano hocemo da uradimo maksimum na cucnju novembra recimo.
Prvo sto treba da odredite koliko treninga treba da radite nedeljno. Tu morate uzeti faktore vaseg iskustva, brzine oporavka, tehnickog aspekta. Druga stvar koje vezbe odabrati? Gledajte da se fokusirate na cucanj. Cilj vam je da uradite maksimum u novembru a ne da imate veliki biceps. Sve podredite njemu. Vezbe koje bi bile ukljucene pored cucnja, mogu da budu - pauzirani cucanj, good morning, iskorak, mrtvo dizanje, prednji cucanj, veslanja itd. Napravite dobar odabir koje vezbe imaju najbolji prenos na sam cucanj, koje vezbe uticu da ce vam cucanj biti jaci. Broj ponavljanja - u pocetku uglavnom se daje veci volumen i manji intenzitet. Kako vreme odmice tako se to menja. Volumen se smanjuje (broj ponavljanja) a intenzitet (tezina) se povecava. Ovo je neka vrsta klasicne linearne periodizacije. Broj vezbi za odredjenu partiju - ovde bih se vodio time da li neka partija zaostaje. Ako da, veci akcenat bih stavio na nju. Pauze izmedju vezbi i serija, takodje zavise od vase fizicke spreme. Dobrom analizom sve se lepo moze odrediti i da taj trening sistem, bude napravljen iz prve, bez mnogo okolisanja.
Sto se tice teorije. Imamo nekoliko sistema periodizacije:
1. Tradicionalna, koju sam i spomenuo - kako vreme odmice, tako se volumen smanjuje a kilaze povecavaju.
2. "Mudra" - slican koncept kao gore pomenuta, samo sto se broj ponavljanja smanjuje postupno sa 8 na 5, sa 5 na 3 itd
3. Talas - potpuno odstupa od gore dve pomenute, gde imamo podizanje intenziteta i spustanje na regularnom nivou. Kroz mesocikluse.
4. Pretreniravanje - gde za jako kratko vreme dolazimo do velikih kilaza i nakon vremena provedenog pod ovakvim radom, vracamo se "normalnom" treningu.
Ima jos dosta modela, ali ove sam samo hteo da pomenem. Od svih ovih modela mozete uzeti nesto za sebe i pokusati prilagoditi.
Ovo su sve faktori koje vi sami ili vasi treneri treba da odrede, kako bi ostvarenje cilja bilo sto lakse i brze. Ako ne uspete jednom, ne klonite duhom, postoji drugi put. Nije jednostavno, ali nije toliko ni komplikovano. Sto vise iskustva imate, lakse cete pomoci sebi.