Još jedna od stvari koja ljudima očigledno nije jasna čemu služi i kad se koristi, a to je pojas. Kada zakoračimo u teretanu vidimo ljude kako se šetaju sa pojasom, kako ga nose dok rade biceps pregib, letenje za ramena, a neki ga bukvalno ne skidaju čitav trening. Čemu služi pojas i kada ga zaista treba nositi, pokušaću da objasnim u daljem tekstu.
Prvo da objasnim svrhu pojasa. Pojas ne služi kao ukras i nije pod moranje da ga nosite ako idete u teretanu. Neke od glavnih stvari koje dobijete od pojasa su:
1. da smanjuje stres na donja leđa
2. povećava intra abdominalni pritisak, pružajući time veću podršku donjim leđima i mišićima erektorima da proizvode manje sile, jer jednostavno im pojas, da se tako izrazim, pomaže.
Kada stavimo pojas, dobijamo na taj nacin čvrst bedem oko leđa i stomaka (core-a) i samim tim se smanjuje mogućnost pokretljivosti kičme. Pojas neće biti upotrebljiv ako vazduh ne terate u stomak, jer jednostavno nema unutrašnjeg pritiska koji bi omogućio pojasu da da podršku. Tako da bi trebali i da ga naučite koristiti.
Iz svega ovoga možemo zaključiti da pojas nije dobro nositi uvek, jer jednostavno deo tereta preuzme na sebe i onemogućava određenim mišićnim grupama da ojačaju. Neko nepisano pravilo je da se pojas nosi na 80% od maksa na čučnju, mrtvom dizanju, good morning-u ili nekim drugim kompleksnijim pokretima. Postoji naravno i dosta izuzetaka, kao što je Andrey Malanichev, svetski rekorder u čučnju bez opreme, koji stavlja pojas već na 140kg.
Što se tiče položaja pojasa – individualna stvar. Pojas uglavnom ide tamo, gde se „lomite“ , na mesto gde mišićima zaista treba podrška. To morate sami da primetite i osetite. Većina ljudi pojas stavlja nisko, ali postoji izuzeci koji stavljaju visoko. Sve zavisi od tehnike koju primenjujete.
Što se tiče
izbora pojasa, ima nekoliko opcija. Dužina uglavnom zavisi, što od proizvođača, što od veličine korisnika. Širina je uglavnom 10cm, a debljina 13mm.
Za PL uglavnom se preporučuje ovakav tip pojasa:
a za WL ovakav:
Što se bb tiče, retko ko radi pokrete iz wl-a tako da bi oni veću korist dobili od pojaseva koji se koriste u pl-u.
Nadam se da uspeo makar malo da približim svrhu i razlog za korišćenje pojasa. Stvar je uglavnom individualne prirode. Nemojte preterivati u nošenju istog, ali nemojte mnogo ni da rizikujete. No brain, no gain
Korišćeni delovi iz teksta:
http://sportsmedicine.about.com/cs/strengthening/a/aa060201a.htm