Svi znamo da je rastezanje odlična stvar trenažnom procesu, ali ga retko ko sprovodi u delo. Tih 10 min kao da je nešto najteže na svetu, a blagodeti su mnoge. Stvar je u navici.
Prvo da napravimo razliku između rastezanja i mobilnosti (pokretljivosti). Mobilnost je mogućnost da se krećemo /izvodimo pokrete lagano i bez problema, a rastezanje je glavni način da dođemo do toga. Rastezanje smo učili još u osnovnoj i srednjoj školi, ali kako vreme odmiče taj segment smo potpuno izostavili.
Naime, čuo sam pre par nedelja jednu, pa glupost, da ne upotrebim neku jaču reč, kako „krući mišić“ proizvodi više snage i da je rastezanje nebitno i kontraproduktivno!?! U nekim stvarima je dovoljno upotrebiti logiku, bez prevelikog filozofiranja. Ako grupa mišića ima manju mobilnost (ograničena je u izvođenju nekog pokreta) kako, kao takva, može biti jača?
Blagodeti rastezanja i dobre mobilnosti su mnoge. Pa idemo redom:
1. Povećava opseg pokreta – To je posebno bitno u powerlifting-u, kada, npr., ne možemo dosegnuti dubinu kod čučnja.
2. Prevencija povreda – Rastezanjem smanjujemo ograničenje mekog tkiva. Što mišić poseduje veću mobilnost i fleksibilnost, manje je šansa da će do povrede da dođe. Kod ljudi koji se ne rastežu, može doći do skraćenja mišića i pritiska na nerve i do bola. Takođe ovo će da spreči i pritisak na zglobove.
3. Povećanje hormona rasta – ovo često možemo naći po internetu, al ne bih toliko čvrsto stajao iza ove tvrdnje.
4. Sprečava pojavu grčeva u mušićima i opušta iste, čime ubrzavamo njihov oporavak.
Vrste rastezanja:
Postoje dve vrste rastezanja aktivno i pasivno. Aktivno je sposobnost da se postigne što veća amplituda pokreta aktivnošću mišiča koji vrše pokret u tom zglobu. Deli se na statičko i dinamičko. Pasivno - sposobnost da se postigne što veća amplituda pokreta delovanjem spoljašnje sile.
Postoji nekoliko metoda rastezanja.
Andersonove dve metode, tvrda i meka.
Tvrda - rastezati se dok se ne oseti napetost > opuštanje > ponovno rastezanje.
Meka – lagano rastezanje > opuštanje > ponovo rastezanje.
PNF metoda – kombinacija pasivnog i izometrijskog rastezanja (Izometrijsko -vrsta rastezanje u kojem ne dolazi do pomeranja zglobova, a opet se rastezanje vrši. Primer – guranje nekog predmeta)
Nastaviće se ...