Septembar 19, 2024, 06:53:37 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.284 poruka u 18.763 tema - 20.971 članova - Poslednji član: Davidiofvap
X3MShop banner

Autor Tema: izbacivanje vode  (Pročitano 9975 puta)

Van mreže steki123

  • Član
  • *
  • Poruke: 46
izbacivanje vode
« poslato: Septembar 05, 2014, 01:26:33 pre podne »
Kontrola tjelesne tekućine
Važno je znati da se voda u ljudskom organizmu pojavljuje u obliku stanične ili intracelularne tekučine(ona se nalazi unutar stanica) te izvanstanične tekučine(kruži oko stanica).Od ukupne količine oko 2/3 je stanična ,a 1/3 izvanstanična tekučina.

Riješavanje suvišne izvanstanične tekučine ima osobito značajnu ulogu u fazi prije natjecanja kod body buildera.Osnovno načelo u tome je da se izbaci "potkožna" voda,a u največoj mogučoj mjeri očuva stanična tekučina pohranjena u mišičima.


To se uglavnom postiže preciznim uravnotežavanjem daju bitnih minerala a to su kalij i natrij.Kalij je unutarstanični element izravno odgovoran za zadržavanje tekučine u mišičnom tkivu,dok je natrij izvanstanični element koji na sebe veže "potkožnu" vodu.

Taj proces uravnotežavanja odnosa tih dvaju elemenata obavlja se u dva koraka.

1.punjenje solju
2.pražnjenje soli

Otpuštanjem "potkožne" vode može se izgubiti i do nekoliko litara tekučine.

1.Punjenje solju

To je proces u kojem se organizam specifičnim načinom prehrane pretjerano opterečuje velikom količinom soli.Dnevni unos se postupno povečava do 5 grama soli pa i više što bitno premašuje prosjek(2g,kod sportaša oko 3g)

Takvim unosom soli organizam će biti podvrgnut nekoj vrsti šoka koji će rezultirati prekomjernim nakupljanjem vode koja za dobar izgled može biti vrlo opasna.Biti ćete vodenasti,deblje ćete izgledati.Naravno ne treba zaboraviti da usporedno s procesom punjenja solju ide i proces pražnjenja glikogenskih rezervi koji će bitno utjecati na izgled tijela.

2.Pražnjenje soli

Nakon dosegnutih 5g soli dnevno ,dolazi do potpunog izbacivanja soli iz prehrane.to znači da se sol ne izbacuje samo kao dosoljavanje već se strogo odabiru namirnice koje u svom sastavu ne sadržavaju natrij.Ciklus pražnjenja traje 3 dana.Dnevna dopuštena količina unosa soli je 200mg.Tijekom toga cikllusa pojačano se uzima voda..

Tekučina se unosi jer se usporedno pražnjenjem soli teče proces punjenja glikogenskih zaliha,te drugi razlog jer unos tekučine ispire tragove soli(natrija) iz organizma.Pojačano uzimanje tekučine traje do kraja 2. dana.Čuo sam da neki ljudi povečavaju unos vode u organizam i 10 dana prije samog postupka punjenja(radi ispiranja "neželjenih" sastojaka".

Prestankom unošenja telučine i hrane bez soli organizam bi terbao potpuno izbaciti "potkožnu" vodu.

Proces se može ubrzati prekomjernim znojenjem.

Zbog takvog prekomjernog gubljenja vode mogu se javiti grčevi u mišičima.Slušajte svoje tijelo i nemojte pretjerivati

SAŽETAK:
punjenje zahtjeva
-povečan unos soli
-puno tekučine

pražnjenje soli zahtjeva
-izbacivanje soli iz prehrane
-puno tekučine
-pojačano znojenje

Da li je neko probao ovako nesto?
Da ovo funkcioniše?
The force is strong within me, forever does not exist not for everyBODY

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.335
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: izbacivanje vode
« Odgovor #1 poslato: Septembar 05, 2014, 06:08:06 pre podne »
moj ti je predlog da ovo NE RADIS iz prostog razloga-NEMAS POTREBE
a da ne pricam o kasnijim posledicima po orgnizam koje mozes da imas (ne mora da znaci) ali dehidracija celija je vrlo vrlo opasna stvar,a pogtovo na umjetno izazvan nacin

Van mreže NPP

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 892
Odg: izbacivanje vode
« Odgovor #2 poslato: Septembar 05, 2014, 07:57:12 pre podne »
Na tvom mestu ja bih poslušao Peđu,osim ako nisi takmičar BB, ali onda će ti on sigurno pomoći na pp

Ja sam probao normalno :D, kao i sve u životu što se usrati može

Za neko takmičenje sam imao da skinem još malo, a nije imalo više odakle i tako mi je pala na pamet ta brilijantna ideja zahvaljujući svemogućem internetu

No pad energije je nakon toga bio jednostavno prevelik.

U našem sportu postoje isprobani načini prolaska vage i uglavnom se svode na punjenje pražnjenje vodom i u maloj meri remećenje turgorovog pritiska koliko se ja sećam fiziologije, a trebalo bi da se sećam

No intercelularna voda se izbacuje samo ako su u igri i katjoni, kao što ovde u tvojoj priči imaš natrijum, koji je jedan od najvažnijih uniutarćelijskih katjona. Taj katjon natrijuma bez obzira što je ovde u formi sa hloridom deluje kao antagonista sa katjonom kalijuma i oni vode celu fiziku unutarćelijske vode odnosno grade elektrostatički naboj koji kontroliše neposredno fiziološke procese odnosno u našem slučaju turgor

Svi se mi slažeo da to ne traje dugo i da kada se ubrza nekim diuretikom voda leti i jako je to lepo jedno vreme, ali ti najiskrenije ne preporučujem tako nešto jer se sećam vrlo dobro kako sam ja prošao. Na svu nesreću nisam bio čak ni u svojoj zemlji nego u Mariboru...

Znači onon što ja preporučujem i danas mojim takmičarima, dijeta dobro izbalansirana, kontrolisan unos hidrata, sve se zna, sve je milion puta napisano. U našem sportu ima puno kardija, kada se tu ubaci sauna i još po koji dodatak ako je telo spremno da radi tu kilažu jednostavno doći će do nje, ako ne bolje promeniti kategoriju nego se skrljati zauvek. Najlakše je krnuti neku od modernih kombinacija (verovali ili ne pre neki dan me lik pita da spušta za vagu t3+klen+wini), ali to nije rešenje u svakom slučaju nije pametno rešenje
Ne prodajem AAS niti imam koga da vam preporučim, molim vas ne pitajte me to.

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.335
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: izbacivanje vode
« Odgovor #3 poslato: Septembar 05, 2014, 09:50:32 pre podne »
Bravo Veljo
sjajan odgovor
ili
Citat
No intercelularna voda se izbacuje samo ako su u igri i katjoni, kao što ovde u tvojoj priči imaš natrijum, koji je jedan od najvažnijih uniutarćelijskih katjona. Taj katjon natrijuma bez obzira što je ovde u formi sa hloridom deluje kao antagonista sa katjonom kalijuma i oni vode celu fiziku unutarćelijske vode odnosno grade elektrostatički naboj koji kontroliše neposredno fiziološke procese odnosno u našem slučaju turgor

u nasem svetu Ka/Na pumpa koja moze da bude RIZICNA PO ZIVOT
Pre nego sto se neko upousti u igru sa elketorlitima i njihovom izmenom (velja je opisao)
treba da procita ovo
http://wwwogistra-nutrition-shop.blogspot.com/2011/06/hyperkalemia-milos-sarcev.html

Van mreže steki123

  • Član
  • *
  • Poruke: 46
Odg: izbacivanje vode
« Odgovor #4 poslato: Septembar 05, 2014, 04:29:30 posle podne »
opaaaaa.....a meni kao delovalo bezazleno.Nesto sam se zavodenio od jednom pa me odma vata panika, imam slikanje za 10 dana pa gledam kako sto pre da izbacim vodu

hvala
The force is strong within me, forever does not exist not for everyBODY