Jun 27, 2024, 08:34:25 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.241 poruka u 18.757 tema - 20.949 članova - Poslednji član: dvm
X3MShop banner

Autor Tema: VERTICAL JUMP BIBLE-DETALJNA STUDIJA O ODRAZU.....(2 deo)  (Pročitano 2201 puta)

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.320
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
VERTICAL JUMP BIBLE-DETALJNA STUDIJA O ODRAZU.....(2 deo)
« poslato: Februar 14, 2014, 06:03:20 posle podne »
Da li je potrebno da budem jak da bih trenirao na ovaj način?

Ne! Iz iskustva, moguće je unaprediti performanse specifičnim programima koji uopšte ne koriste dodatno opterećenje, ili je ono svedeno na minimum. Jednostavno, nekima dizanje tereta stvarno ne ide od ruke, ali to nije nemoguća prepreka.

 

Ali, ono što treba ovde istaći jeste da niko od vas ko ne želi malo da se oznoji i istrpi bol prilikom vežbanja neće ni blizu prići svom maksimalnom potencijalu. Ostvariće napredak to stoji, ali minimalan.

 

Dalje, napredak je stvar progresije. Ukoliko jedno vreme trenirate identično, bez uvećavanja parametara treninga, vaš napredak će stati. Prvi korak za dalje jeste da još ojačate. Ovo ne podrazumeva apsolutno da je neophodna potpuno opremljena teretana za to. Čak i uz minimalnu opremu i vašu volju, možete napraviti boljitak.

 

Opterećenje:

Nivo opterećenja koji koristite u težinskom treningu određuje se procentualno od vašeg RM (repetition maximum), tj. maksimalne količine tereta kojim možete odraditi jedno ponavljanje u nekoj vežbi.

 

Mnogi vežbači pričaju različite priče o optimalnoj količini tereta za trening, pa se lako novajlija može zbuniti. Činjenica je da postoji vreme i mesto za svaku vrstu opterećenja.  Ipak, različito opterećenje ima i različite efekte na telo.

 

Trening za brzinu:

0-25% RM. Ovde je akcenat na brzini pokreta, dok su snaga i sila stavljeni u stranu.  Ovakav trening ima realno malo efekta na unapređivanje indukcije maksimalne sile.  Ovakav trening se može skoro izjednačiti sa pliometrijom.

 

Trening za snagu i brzinu:

55-80% RM. Najbolji kompromis i odnos brzine i snage. Može unaprediti oba elementa.

 

Trening za maksimalnu snagu:

80-100%RM.

Postavlja se pitanje koji procenat opterećenja je optimalan i koji treba da bude osnov programa?

Ukoliko vam je prvenstveno cilj da unapredite usmeravanje sile, onda bez sumnje radite sa 80-100% RM opterećenjem..............................

NASTAVAK TEKSTA PROCITAJTE NA NASEM BLOGU klikom na link ispod:

http://wwwogistra-nutrition-shop.blogspot.com/2014/02/vertical-jump-bible-detaljna-studija-o_14.html

Van mreže Milos Zivanovic

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.774
  • Miloš Živanović
    • Facebook
Odg: VERTICAL JUMP BIBLE-DETALJNA STUDIJA O ODRAZU.....(2 deo)
« Odgovor #1 poslato: Februar 14, 2014, 10:00:47 posle podne »
Evo i knjiga u PDF-u ako nekome treba  ;)

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.584
Odg: VERTICAL JUMP BIBLE-DETALJNA STUDIJA O ODRAZU.....(2 deo)
« Odgovor #2 poslato: Februar 17, 2014, 06:12:35 posle podne »
nisam ga mnogo citao ali ovaj vertical jump bible mi deluje samo varijacija na temu...
Pitanje za Pedjosa , jer znam da je radio sa rukometasima , a i za sve ostale koji su radili odraz !
Ako se radi natural nesto na tu temu , da  li  su bolji i zdraviji rezultati ukoliko se baca fokus vise na vezbe eksplozivnosti i brzine nego na vezbe maksimalne snage i uopste snage ... ja sam nesto pravio svoj program jer jbg svi su razliciti , neko ima duzu polugu neko kracu itd... mislim sve odjednom da radis nema sanse bez hemije a da imas neke rezultate vredne pomena ... e sad tu je i pitanje povreda koje mogu lako da nastanu ... tako da nekako sam iskoncipirao program gde bih recimo dizao prvo nivo snage(prvo jacao opterecenje i maksimalno opterecenje pomerao , gde jeste da bi na akcenat dosla sporija misicna vlakna ) pa onda eksplozivnost i brzinu  , pa onda kad se napravi neki pomak , ponovo se vratio na snagu pa tako u krug... kako vam se cini ta logika ...

Van mreže Hoop4Life

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 283
Odg: VERTICAL JUMP BIBLE-DETALJNA STUDIJA O ODRAZU.....(2 deo)
« Odgovor #3 poslato: Februar 17, 2014, 06:43:01 posle podne »
Odlican je program, ja sam stigao do 8. nedelje (sve je islo po planu) i tada sam povredio skocni zglob. Sto kaze Pirat lako se dolazi do povreda jer su noge tokom programa konstantno umorne. Sada naravno program nece raditi na svakog isto, jer neko nije predisponiran da visoko skace tj. ocu reci svako ko je pre programa konkretan odraz napredovace jos vise posle programa nego neko ko nije, tu su geni dosta bitni.

@Pirat sada nisam neki veliki poznavalac ali mislim da bas treba da se drzis principa kao sto je u programu da radis sve odjednom, ovo sto si rekao da mora sa hemijom, zapravo ne mora, jeste da te brojke kada pogledas zadnju nedelju deluju nerealno, ali tokom programa videces da je dositzno.

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.584
Odg: VERTICAL JUMP BIBLE-DETALJNA STUDIJA O ODRAZU.....(2 deo)
« Odgovor #4 poslato: Februar 17, 2014, 07:16:56 posle podne »
i zato si ti zadobio povredu skocnog zgloba... o tome pricam ... svo programi koji ti garantuju neki veliki uspeh za ne znam koliko nedelja su nerealni ... mozda ti rezultati i dodju ali ce ti nesto uzeti sigurno , kad tad... evo da ti kazme , realni rezultati ti dolaze na godinu dana i to da se lupas petama u dupe da dobijes tu oko 10 cm odraza... tako da ne verujem mnogo u te programe...

Van mreže Hoop4Life

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 283
Odg: VERTICAL JUMP BIBLE-DETALJNA STUDIJA O ODRAZU.....(2 deo)
« Odgovor #5 poslato: Februar 17, 2014, 10:40:02 posle podne »
Zapravo zglob sam povredio tako sto sam na basketu pao protivniku na nogu, bio sam vezan za krevet 2 nedelje :) Pa nisam rekao da ce ti dati 25 inci kao sto tamo pise, ali 10cm ces dobiti sigurno jer samo tu eksplozivnost koju ces dobiti za 4 meseca ce ti dati na odrazu, jer kao sto si video tamo sto pise za odraz ti je najvaznija sila koju pravis, zato treba raditi sve istovremeno...

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.320
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: VERTICAL JUMP BIBLE-DETALJNA STUDIJA O ODRAZU.....(2 deo)
« Odgovor #6 poslato: Februar 18, 2014, 05:57:12 pre podne »
Program je fantastican
ali ono sto ja znam iz iskustva je da ga se ne treba drzati SLEPO
Program treba prilagoditi pojedinici,i ukljuciti sve aspekte koji uticu na povecanje odrza a to nije sigurno i samo kao npr i air alertu vec je potrebno angazovati i makismalnu snagu,ekposlizvnu snagu,a imao sam slucajeva gde je bilo potrebno uraditi jednom nedljeno i trening hipetrofije itd itd
kazem-prilagoditi je cilj igre i rezulatati su fantasticni