Novembar 30, 2024, 08:52:43 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.393 poruka u 18.768 tema - 20.980 članova - Poslednji član: mc1212
X3MShop banner

Autor Tema: ŠTA SU PEPTIDI?  (Pročitano 4140 puta)

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.358
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
ŠTA SU PEPTIDI?
« poslato: Decembar 02, 2013, 05:36:46 posle podne »
 
Svrha  ovog texta  je  da   citaoce  informise  o  ovoj    sve  popularnijoj  temi.Tekst  nemojte  shvatiti  kao  savet ili  uputstvo  za  koristenje  I  obavezno  se  konsultujte  sa  lekarom  pre  koristenja  bilo kojih vrste   lekova!
OGISTRA shop ne podrzava bilo kakvu upotrebu lekova i zabranjenih supstanci.


 

Peptidi (proteini) nalaze se u svakoj živoj ćeliji i imaju niz biomehaničkih aktivnosti. Pojedini se sintetišu u ribozomima prevođenjem mRNA u hormone i signalne molekule. Drugi nastaju spajanjem pre nego prevođenjem, i postaju enzimi sa raznim funkcijama. Peptidi takođe čine strukturu receptora koji obavljaju vezivanje hormona i signalnih molekula.

 

Peptid predstavlja molekul dve ili više vezanih aminokiselina. Generalno, ukoliko je broj AK u molekulu ispod 50, onda se takav molekul naziva peptidom, dok se oni sa više AK nazivaju proteinima.

 

Konstrukcija peptida:

Aminokiseline su manji molekuli, sačinjeni od atoma. Kao deo strukture prisutni su atom azota (N) vezan za dva atoma vodonika (H). Ovo je poznato kao azotna grupa, a  formula je NH2. Drugi deo strukture sačinjene je od atoma ugljenika (C) vezanog za dva atoma kiseonika (O) i jednog atoma vodonika. Ova grupa naziva se karboksilna grupa i njena formula je COOH.

Između ove dve grupe nalaze se atomi i veze prema svakoj aminokiselini.

 

Aminokiseline:

Unutar tela postoji 20 standardizovanih AK koje učestvuju u sintezi peptida. Naša genetika određuje kako će se formirati peptidi i proteini od ovih aminokiselina.

 

Mogu se podeliti u dve grupe: esencijalne i neesencijalne aminokiseline.

Ove prve se tako nazivaju, jer naše telo ne može samo da ih sintetiše, pa ih moramo unositi ishranom. Ovo su izoleucin, leucin, lizin, metionin, valin, triptofan, treonin, fenilalanin. Kiselina histidin smatra se poluesencijalnom, jer nije uvek neophodno unositi je putem ishrane.

Neesencijalne se sintetišu u telu od esencijalnih ili razgradnjom proteina. Ovde se ubrajaju arginin, alanin, asparagin, asparatska kiselina, cistein, glutamin, glutamska kiselina, glicin, prolin, serin i tirozin.

 

Sve aminokiseline su podjednako važne za zdravlje organizma. Predstavljaju čistu strukturu peptida i proteina.

Standardne oznake ovih AK su:

A – Ala – Alanine
C – Cys – Cysteine
D – Asp – Aspartic Acid
E – Glu – Glutamic Acid
F – Phe – Phenylalanine
G – Gly – Glycine
H – His – Histidine
I – Ile – Isoleucine
K – Lys – Lysine
L – Leu – Leucine
M – Met – Methionine
N – Asn – Asparagine
P – Pro – Proline
Q – Gln – Glutamine
R – Arg – Arginine
S – Ser – Serine
T – Thr – Threonine
V – Val – Valine
W – Trp – Tryptophan
Y – Tyr – Tyrosine

Aminokiseline figuriraju ili u D (dekstro) ili u L (levo) formi. Većina  koje se mogu naći u prirodi i našem organizmu su u L formi. Generalno, sve AK, osim glucina, imaju svog parnjaka L forme. Ovaj parnjak je ustvari D forma.

 

D aminokiseline se nalaze prirodno u zidovima bakterijskih ćelija i zastupljene su u pojedinim veštačkim peptidima kako bi sam peptid bio stabilniji i otporniji na degradaciju.

 

AK+AK=peptid

Aminokiseline se vezuju peptidnom vezom.  A peptidna veza jeste ona u kojoj se atom azota jedne AK iz azotne grupe vezuje za atom ugljenika karboksilne grupe druge aminokiseline.

Tokom vezivanja oslobađa se molekul vode. Ovo se naziva kondenzacija.

Rezultat je CO-NH veza koja se naziva peptidna veza, a nastali molekul naziva se amid.

Prilikom spajanja COOH grupa daje OH grupu, dok NH2 grupa daje atom vodonika. Ovo čini H20, tj. Molekul vode, koji nije deo novonastalog peptide. Ovaj peptid, stvoren od dve AK, naziva se dipeptid.

 

Ovaj proces se može ponavljati i u tom slučaju se stvaraju duži peptide. Ponekad se peptid sastoji od 50 do 100 vezanih AK, pa se nazivaju polipeptidi. GHRP-6 je peptid sastavljen od 6 AK. Njegova struktura se često piše His-DTrp-Ala-Trp-DPhe-Lys-NH2.

Treba istaći da se postojanje karboksilne grupe podrazumeva na prvoj poziciji i ona se ne piše. Azotna se piše poslednja.

 

Peptidna veza formira se odvajanjem vode (kondenzacijom). Obrnuto, peptidna veza se razbija dodavanjem vode (hidrolizom).

Peptide koji otpuštaju hormone rasta GH:

- GHRP-6 (His-DTrp-Ala-Trp-DPhe-Lys-NH2)

 

- GHRP-2 (DAla-D-2-Nal-Ala-Trp-DPhe-Lys-NH2)

- Hexarelin (His-D-2-methyl-Trp-Ala-Trp-DPhe-Lys-NH2)

- Ipamorelin (Aib-His-D-2-Nal-DPhe-Lys-NH2)

 

GRF(1-44) (Tyr-Ala-Asp-Ala-Ile-Phe-Thr-Asn-Ser-Tyr-Arg-Lys-Val-Leu-Gly-Gln-Leu-Ser-Ala-Arg-Lys-Leu-Leu-Gln-Asp-Ile-Met-Ser-Arg-Gln-Gln-Gly-Glu-Ser-Asn-Gln-Glu-Arg-Gly-Ala-Arg-Ala-Arg-Leu-NH2) = half-life “less then 10 minutes”, perhaps as low as 5 minutes. - Ref-2

 

- GRF(1-29) aka Sermorelin (Tyr-Ala-Asp-Ala-Ile-Phe-Thr-Asn-Ser-Tyr-Arg-Lys-Val-Leu-Gly-Gln-Leu-Ser-Ala-Arg-Lys-Leu-Leu-Gln-Asp-Ile-Met-Ser-Arg-NH2) – the biologically active portion of the 44 amino acid GHRH = half-life “less then 10 minutes”, perhaps as low as 5 minutes.

 

-dugotrajniji analog GRF (Tyr-DAla-Asp-Ala-Ile-Phe-Thr-Asn-Ser-Tyr-Arg-Lys-Val-Leu-Gly-Gln-Leu-Ser-Ala-Arg-Lys-Leu-Leu-Gln-Asp-Ile-Met-Ser-Arg-NH2)

 

– CJC-1295 (Tyr-DAla-Asp-Ala-Ile-Phe-Thr-Gln-Ser-Tyr-Arg-Lys-Val-Leu-Ala-Gln-Leu-Ser-Ala-Arg-Lys-Leu-Leu-Gln-Asp-Ile-Leu-Ser-Arg-Lys-(Maleimidopropionyl)-NH2)

 

Napomene:

S obzirom na to da se GH oslobađa periodično, a viši nivo GH je posmatran 15-30 minuta nakon upravljanja strukturama GH-RH analoga hidroliza enzimima sličnim tripsinu nije dala efekta u stimulaciji.

Analog u studiji navedenoj gore opirao se degradaciji 30 minuta.

S obzirom da sledeći skok GH hormona neće doći dok ne prođe 2-3 sata analog koji traje više od 30 minuta nije korisniji od ovog koji traje do 30 minuta.

Potreban je analog koji će obezbediti oslobađanje hormona više od tri sata, kako bi usledio novi skok hormona.

 

Izvor: allaboutpeptides.com

ONLINE PRODAJA SUPLEMENTACIJE i PRIRODNIH DODATAKA ISHRANI (klik na link ispod)

http://www.ogistra-nutrition-shop.com/index.php

Plaćanje pouzećem, po prijemu pošilke. Pošiljka se šalje brzom poštom.Vreme dostave 2-3 radna dana . CENA paketa (ispod 6.000 RSD) će biti uvećana po ceni tarifiranja brze pošte.

Ako kupujete proizvode čija ukupna vrednost prelazi 6.000 RSD dostava je BESPLATNA. Troškove brze pošte snosimo Mi.
Za kupovinu preko 10.000 RSD uz besplatnu dostavu ostvarujete i popust od 10%