Jun 26, 2024, 01:39:37 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.237 poruka u 18.757 tema - 20.949 članova - Poslednji član: dvm
X3MShop banner

Autor Tema: MANTATLON  (Pročitano 2028 puta)

Van mreže vlada sin

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.126
MANTATLON
« poslato: Mart 12, 2013, 03:18:29 posle podne »
Ovaj tekst mi je privukao paznju pa sam ga preveo da vidite ovu disciplinu koja mi se cini jako interesantna I možda se okušate i bacite neki rezultat na forum.

The Mantathlon
by Martin Rooney – 2/26/2013

Uvek sam u potrazi za  načinima da se telo i um podignu na viši nivo. Dok sam istraživao Olimpijadu u Londonu otkrio sam drevni Pentatlon i nisam mogao da shvatim zašto se i dalje ne održava.
U ovom krajnjem testu fizičke snage i mentalne hrabrosti, atlete su se takmičile u 5 različitih disciplina.
Prvo,  oni bi sprintali nizbrdo i skakali u vis da vide ko ima najbolji skok u dalj. Zatim bi trčali u krug na stadionu  uz riku podrške iz publike . Sledeći su bili testovi eksplozivnosti celog tela u vidu bacanja koplja i diska.
Ukoliko ova 4 takmičenja nisu bila dovoljna da dignu kolektivni nivo testosterona publike u orbitu takmičari bi završavali sa rvanjem kako bi demonstrirali dominaciju i nadmoć.

Sprint, bacanje, skakanje i takmičenje čovek na čoveka svom snagom.
Visoka mera eksplozivnosti, snage, tehnike i petlje.
Fantastično.

I tako prošlog leta dok sam gledao sinhrono plivanje, badminton i coveka od 70 godina kako se takmiči u dresuri konja pitao sam se zašto originali Pentatlon nije i dalje na spisku disciplina.

Individualna takmičenja su bila izuzetno popularna i gledana na Olimpijadi. Dodjavola, jedini način da se približimo gladijatorima u Areni je bio da se ubaci rvanje koje se završava sa borbom do smrti.

Kako sam  gledao dalje u istoriju Pentatlona otkrio sam da je originalna verzija bila zamenjena sa modernijom bez snagatorskih tekmičenja.

Moderni Pentatlon, da li uopšte možete navesti discipline ili nekog poznatog takmičara  od osnivanja 1912.Nemojte se osećeti loše, ni ja nemam pojma.

To bi možda mogla biti prva lekcija. Čisto da znate sadašnje discipline su plivanje, pucanje u vayduh iz pištollja, skakanje sa konjem,  mačevanje i traka na 3 km.

Moderan sa mačevima, konjima i pištoljima, ne baš.

Takmičari koji su izgledali kao ratnici iz vremena stare Grčke kojima su klicale hiljade navijača su zamenjeni sa kicošima .

Ali ko bi učinio tako nešto. Kakav to čovek bi zamenio agresivna bela vlakna sprintera. Ako ste procitali Train like a man part 4 , nećete biti iznenađeni da otkrijete da je ego sprintera kastriran od strane  Barona de Kubertena-da  istog onog čoveka koji je samovoljno čitao pesme i doneo maraton u svet( sa sve ispucalim bradavicama i ulošcima za potkolenice), koji je ukinuo drevni Pentatlon i uveo njegovog blažeg i modernijeg rodjaka.

Obratite pažnju kako su ova dva događaja skrojena da oteraju testosteron pravo u toalet :'(.

Znam da nam je Baron vratio nazad igre i zahvalan sam mu na tome ali ipak moramo dovesti u pitanje neka takmičenja.Ako dovoljno zagrebemo možda otkrijemo i da je napravio prototip muških Ugg čizmica koje se nose sa muiškim farmerkama uz telo :)

Pištolji i konji, dođavola , zvući kao da je potrebna korekcija. Koliko često  će moderni čovek provesti ponedeljak veče u štali sa konjima oštreći svoj znameniti mač . Zaboravite to, on radi benc pres i propadanja.

Utorkom on ne proverava da li su mu čiste kupaće gaće i pištolj nego radi leđa i biceps.

Shvatili ste poentu.

Dozvolite da vam ponudim nešto još modernije, da pomerim strelu i na njeno mesto stavim malo gvožđa.

Evo mog rešenja pre nego što uvedu nova pravila u ping pongu i bendiju.

MANTATLON- PRAVILA

Takmičenja

BENČ PRES SA SOPSTVENOM TEŽINOM NA PONAVLJANJA

ZGIBOVI SA SOPSTVENOM TEŽINOM NA PONAVLJANJA

POTISAK IZNAD GLAVE SA POLA SVOJE TEŽINE  NA PONAVLJANJA

1.25 SOPSTVENE TEŽINE PROPADANJA NA PONAVLJANJA

POLA SVOJE TEŽINE PREGIB SA BUĆICAMA NA PONAVLJANJA

Imate jedan pokušaj za maksimalni broj ponavljanja na takmičenju.

ŠTOPERICA


Kada počnete sa benčom  sat počinje da otkucava. Imate 20 minuta da završite test. Sve nakon isteka 20 min se ne računa u vaš total.

Morate izvesti test po redu ali odmor između više pokušaja je na vama . Pre3dlažem 3 do 4 minuta odmora između testova ali imajte na umu štopericu da ne ostanete bez vremena kod biceps pregiba.

TEŽINA

Počinjete tako što stajete na vagu . Nagađanje se ne računa pošto većina ljudi magično izgubi 5 kila pre pocetka Mantatlona. Pošto je celo takmičenje zasnovano na telesnoj težini takmičara setićete se da je ova rezervna guma oko struka koju ste obećali da ćete zameniti 1 januara još tu :)

ZAGREVANJE

Dobro se zagrejte pre nego krenete na benč. Pošto je svaka vežba različita predlažem da se uradi par laganih ponavljanja svake vežbe za vreme odmora kako bi dali telu znak za sledeći pokret. Npr uradite 2 lagana zgiba i 4 propadanja i potiska pre nego napadnete total.


FORMA

Svaki test ima zadatu formu koja se mora ispoštovati.

Benč- šipka mora dodirnuti grudi i moraju se zaključati laktovi kod svakog ponavljanja. Možete napraviti pauzu u gornjoj tački ali nedovršeno ponavljanje se ne računa.

Zgib-  koristi se hvat u širini ramena ili manji. Brada mora u gornjoj tački biti iznad šipke a u donjoj treba da se  visi opušten 1 sekund.Možete vidsiti i duže ako želite ali otkaz pre urađenog ponavljanja znači kraj vežbe.

Potisak iznad glave- Moraju se zaključati laktovi u gornjoj tački i napraviti ktatka pauza u donjoj.

Propadanja- počinje se u gornjoj tački i spušta dok laktovi ne naprave ugao od 90 stepeni ili veći.Možete napraviti pauzu u gornjoj tački ali pipanje poda nogama npr automatski znaci kraj.

Pregib- šipka se diže do visine brade i spišta u potpunu ekstenziju na sekund. Nema ljuljanja ili naginjana.


REZULTAT

Važna stvar- ako izvedete 20 ponavljanja u nekoj vežbi to je maksimum poena iako bi mogli još.

Kada izvedete svih 5 testova u krugu ili vam istekne vreme skor se sabira. 100 poena je ultimativni cilj ovog testa.

Skala- daću je u originalu

0-10 – Low Man on totem pole
10-20 – Skinny Man or Man Boobs
20-30 – Average Man
30-40 – Wing Man
40-50 – Door Man
50-60 – Athletic Man
60-70 – He Man
70-80 – Super Man
80-90 – Mega Man
90-100 – Man of War

DAKLE  ŠTA OVO ZNAČI.

Da li je ovo najbolji test fitnesa ikada, teško. Da li je ovo mera prave snage  koja se retko koristi u klasičnim programima, naravno da jeste.

Pre nego što ga škartirate, probajte ga i garantujem vam da čete posle Manatlona biti prosvetljeni  a takođe i da ćete naći inspiraciju da poboljšate svoj rezultat.

Može se tvriti da uspeh u ovome zahteva izdržljivost, ali da bi podigli svoju kilažu na benču puno puta morate zaista biti jaki.

Kad već govorimo o snazi, dodajući elemenat vremena u test, moj Manatlon takođe testira i još jedno  polje koje  se ne testira u svakoj prilici- Mentalnu čvrstinu.

Shvatićete da sat polako otkucava u sred vežbe  u kojoj dajete maksimum . Desiće se da ostanete bez bodova ne zato što ne možete da uradite još dva ponavljanja nego jer jednostavno nemate dovoljno vremena i mentalne čvrstine da se oduprete pritisku.

Kako vaš rezultat napreduje vremenom radeći test, tako će rasti i vaša mentalna čvrstina što je dodatni benefit osim povećanja snage   koja će rasti kako vaš skor raste.


NOVA DISCIPLINA NA OLIMPIJADI

Možda je Baron bio pogrešno protumačen, možda je želeo da ljudi nose konje i da se mačuju do smrti. Nikada nećemo znati. Ali znamo sledeće: kada uradite Manatlon, bićete gladni za još.... :)

Preuzeto sa T NATION

preveo VladA SIN
Men sana in corpore sano !

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.320
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: MANTATLON
« Odgovor #1 poslato: Mart 12, 2013, 04:10:50 posle podne »
hehheheheh
nije smeo dalje da pljuje Barona koji je upropastio sport cak kao i misaonu imenicu..hahhhahhahahah

Van mreže Serbian Beast

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 574
  • Battle Tested !
Odg: MANTATLON
« Odgovor #2 poslato: Mart 12, 2013, 04:13:18 posle podne »
Zanimljivo , i tezine i vezbe su korektne i takve da odgovaraju svima :)
POWERLIFTING BECAUSE FUCK YOU !

Van mreže vlada sin

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.126
Odg: MANTATLON
« Odgovor #3 poslato: Mart 12, 2013, 05:33:43 posle podne »
Dobro je dok ne upozna Ducija Simonovica:-)
hehheheheh
nije smeo dalje da pljuje Barona koji je upropastio sport cak kao i misaonu imenicu..hahhhahhahahah
Men sana in corpore sano !

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.320
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: MANTATLON
« Odgovor #4 poslato: Mart 12, 2013, 06:17:43 posle podne »
Dobro je dok ne upozna Ducija Simonovica:-)
hehheheheh
nije smeo dalje da pljuje Barona koji je upropastio sport cak kao i misaonu imenicu..hahhhahhahahah

hahahahahahahhh

Van mreže vlada sin

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.126
Odg: MANTATLON
« Odgovor #5 poslato: April 08, 2013, 01:00:05 posle podne »
Uradio ovo i rezultat fantasticnih 49 poena
Men sana in corpore sano !