Januar 25, 2025, 01:53:58 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.451 poruka u 18.770 tema - 20.981 članova - Poslednji član: marqcio
X3MShop banner

Autor Tema: ZNAČAJ TIROIDNE ŽLEZDE ZA OPŠTE ZDRAVLJE  (Pročitano 2854 puta)

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.366
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
ZNAČAJ TIROIDNE ŽLEZDE ZA OPŠTE ZDRAVLJE
« poslato: Mart 15, 2013, 05:28:49 posle podne »
Svrha  ovog texta  je  da   citaoce  informise  o  ovoj    sve  popularnijoj  temi.Tekst  nemojte  shvatiti  kao  savet ili  uputstvo  za  koristenje biko kakvih lekova ili bilo koje vrste steroida!   Obavezno  se  konsultujte  sa  lekarom  pre  koristenja  bilo kojih  lektova.

 

 

 

Malo organa u telu je ostalo tajanstveno odnosno pogrešno razumeno, kao što je to slučaj sa tiroidnom žlezdom. Da nesreća bude veća ova endokrina žlezda igra najznačajniju ulogu kada je u pitanju imuni sistem, tj. opšte zdravlje organizma.  Dalje, pomaže regulisanje nivoa lipida u krvi, zatim kontroliše telesnu temperaturu, konsumpciju glukoze itd.

 

Onda kada je sve u redu sve ove funkcije se valjano obavljaju. Onda kada nije,  možete osećati ubrzan umor u mišićima, brzo dobijanje na težini (nažalost sala), ili čak probleme sa kancerom.

Pre nego što detaljnije uđemo u priču, prvo ćemo ispričati jedan događaj koji je bio aktuelan dvadesetih godina prošlog veka, kako bismo razumeli da nekad lek može imati više štete nego koristi za onog koji ga uzima.

 

Dvadesetih godina prošlog veka mogao se primetiti veliki broj smrtnih slučajeva kod odojčadi. Dosta njih je umiralo bez nekog vidljivog, jasnog razloga. U tom cilju rađene su autopsije, kako bi se pokušao pronaći neki zajednički činilac koji bi se mogao smatrati uzrokom smrti.

Otkriveno je da je velikom broju beba bilo zajedničko znatno uvećanje tiroidne žlezde. Tadašnj lekari su mislili da uvećana žlezda blokira disajne puteve, pa su razlog smrti videli u gušenju tokom spavanja.

 

I tada se znalo da tretiranje žlezde zračenjem može dovesti do njenog umanjenja, pa se krenulo sa tim, kako bi se ovaj problem rešio. Da li je to bilo pametno rešenje? Nije!

Kako bismo potpuno razumeli zašto je to ispalo pogrešno rešenje, treba da još dalje putujemo u prošlost, u vreme kada su počele da se osnivaju medicinske škole. Tada su ispitivanja vršenja na ljudskim telima, živim ili beživotnim. Najveći deo podataka činili su crteži i tekstualni opisi.

Dalje, jedna veoma bitna stvar treba da se istakne i kada je tiroidna žlezda u pitanju: pošto je veoma značajan faktor za imuni sistem, ova žlezda je veoma, veoma podložna stresu! Bez obzira da li stres dolazi od lošeg finansijskog stanja, razvoda, svađa, ili loše ishrane.

 

Kao posledica svega toga, tela (najčešće leševi) koje su lekari koristili za ispitivanja imali su prilično male, zgužvane tiroidne žlezde. Da li ste blizu zaključka u čemu je bio problem? Dakle, onda kada su lekari radeći autopsije na umrlim odojčadima videli uvećane žlezde, to ustvari znači da su gledali normalne, zdrave tiroidne žlezde, za razliku od onih koje su viđane na leševima.

Atrofirane žlezde na telima na ispitivanjama jesu anomalije, usled loše ishrane i velike količine stresa. Zaključak jeste da su tadašnji lekari pogrešno zaključili šta je zdravo, šta ne, a kao posledica toga jeste i njihova reakcija  „lečenja“: tretiranje zdravih žlezda radijacijom.

 

Šta se desilo sa onom decom koja su prošla taj tretman? Ogroman broj njih je kasnije oboleo od raka tiroidne žlezde. A da stanje bude još gore, visoka smrtnost odojčadi je idalje ostala aktuelna.

Otprilike u vreme kada su lekari na loš način lečili tiroidne žlezde, uspešno su počeli rešavati još jedan problem sa njima: gušavost.

Tiroidna žlezda obavlja svoje funkcije kroz sintetisanje tiroidnih hormona, od kojih su glavni T3 i T4. Ovi hormoni sintetišu se iz aminokiselina tirozina i jodina.

Bez jodina, koji bi trebalo da se unosi ishranom, štitna žlezda otežano radi. Tada ona daje signal hipofizi da započne sintezu tiroidnog stimulišućeg hormona, koji onda naređuje tiroidnoj žlezdi da ubaci u petu brzinu, kako bi stvorila veće količine hormona.

 

Ukoliko u telu nema dovoljno joda, može se desiti uvećanje tiroidne žlezde koje dovodi do gušavosti.  Ova pojava može ljudima napraviti prave balone ispod brade.

Da nesreća bude još veća, jod nije tako prisutan oko nas, kao ostali minerali.  Što smo dalje od mora, gde se nalazio najveća količina joda na zemlji, teže je doći do njega.  U primorskim krajevima jod se može naći u tlu, pa povrće gajeno na ovakvoj zemlji itekako predstavlja dobar izvor joda.

Srećom po nas, dvadesetih godina prošlog veka, solane su se dosetila da ubace jod u so.  Momenta kada je kuhinjska so postala dostupna svuda, gušavost skoro da je preko noći iskorenjena.

Ali, moderno doba nosi i druge opasnosti, između ostalog, i po tiroidnu žlezdu. Radi se o modernim „doktorima“

 

Bez obzira na njegovu važnost, konzumacija joda kroz ishranu je u poslednjih 30 godina opala za skoro 50%.

 

Zašto se ovo desilo?

Prvo, jedan drugi izvor joda jeste pšenično brašno, jer se jod koristi u njegovoj proizvodnji. E sad, u današnje vreme dosta žitarica je „začinjeno“ bromom, hemijskim rođakom joda.

Ipak, brom se ne ponaša isto kao jod. Štaviše, izgleda da blokira aktivnosti joda.  Pored broma i drugi elementi deluju negativno na jod, poput hlora koji se može naći u vodi za piće.

Drugi razlog jeste manja prisutnost joda u kuhinjskoj soli. Studija iz 2008. Godine pokazala je da skoro polovina uzoraka sadrži manje joda nego što bi trebalo.

Sad na red dolaze i naši lekari. Prvo savetuju pacijente koji imaju problema sa srcem da redukuju unos joda, pa onda nekom „stručnom“ analogijom to govore svima, i onim zdravim ljudima. Valjda ih mrzi da pričaju dve različite priče.

Dalje, tu je i fizički napor. Oni koji redovno treniraju tokom vežbanja izlučuju kroz znoj i jod. Zato i jeste slanog ukusa. Po nekim savremenim procenama oko 74% odraslih osoba na svetu ima problema sa manjkom joda u telu.  Još jedna loša stvar koja se može primetiti jeste porast obolelih od raka tiroidne žlezde, kao sa početka prošlog veka.

 

Paradoksalno, ali manjak joda može dovesti i do pojave zvane hipertiroidizmija, koja predstavlja uvećano lučenje tiroidnih hormona, usled uvećane tiroidne žlezde i njene aktivnosti.

Mnogi od vas koji čitaju (daj Bože) ovaj tekst, misle da nisu deo statistika koje smo spomenuli. Mislite da je sve OK sa vama, jer unosite redovno so kroz ishranu. Mislite da ste uneli dovoljno soli ako ste se olešili od onih slanih hamburgera i pomfrita u Meku, ili konzervirane hrane koju svuda možemo videti.

 

E, pa pogađajte opet! Obrađena hrana u velikoj većini ne sadrži jodiziranu so.

Ako već brinete o zdravlju, pitate se sigurno kako možete utvrditi da li imate manjak joda u telu.

Moguće je da imate problema sa mršavljenjem, kao posledica lošeg rada tiroidne žlezde. Moguće je da se brzo umarate. Možda imate suvu kožu, ili patite od depresije.

Loše funkcionisanje tiroidne žlezde, kao posledica manjka joda, može dovesti i do nekih srčanih oboljenja, problema sa psihom, ili kancera, uključujući i rak dojke.

Primera radi, Japanke, koje u većim količinama unose jod kroz ishranu oboljevaju za 65% manje od žena iz ostalih delova sveta od raka dojke.

 

Ukoliko imate neki od spomenutih simptoma, uradite analizu krvi. Ipak, pošto je malo poznajemo, ne možemo ni sigurno utvrditi optimalne nivoe tiroidnih hormona u krvi.

Jedan od najlakših načina da proverite da li imate ovaj problem jeste da izmerite temperaturu čim ustanete izjutra i pre nego što legnete da spavate.  Imajte u vidu da je normalna temperatura oko 36,7 stepeni C i da je uobičajeno da varira tokom dana. Pa, ukoliko izjutra imate primetno višu, odnosno nižu temperaturu od ove, to može biti prilično jasan znak da imate problema sa tiroidnom žlezdom.

 

Kako ovo pobediti?

Srećom, jod u obliku suplementacije je jeftin i dostupan svima.  Ipak, doze variraju od proizvođača do proizvođača.

Što se tiče neke optimalne doze, probajte da uzimate između 6 i 12 mg tokom nekoliko nedelja ili meseci (do tri meseca). Ukoliko vam se temperatura unormali, onda uzimajte manje doze, preporučene od strane RDA.

 

Iako pojedinci preporučuju veće doze ukoliko ste u manjku, postoji određen rizik od toga.  Mogu se javiti akne, dijarea ili alergija na jod. Najgori vidovi jesu problemi sa tiroidnom žlezdom.

Potrudite se da budete što pametniji u korišćenju supelmenmtancije.

Drugi, konzervativniji način za rešavanje ovog problema jeste pojačana ishrana morskom hranom, uz izbacivanje proizvoda koji sadrže soju, pošto ona može uticati na blokadu joda.

 

Izvor:t –nation.com

 

ONLINE PRODAJA SUPLEMENTACIJE i PRIRODNIH DODATAKA ISHRANI (klik na link ispod)


http://www.ogistra-nutrition-shop.com/index.php


Plaćanje pouzećem, po prijemu pošilke. Pošiljka se šalje brzom poštom.Vreme dostave 2-3 radna dana . CENA paketa (ispod 6.000 RSD) će biti uvećana po ceni tarifiranja brze pošte.

Ako kupujete proizvode čija ukupna vrednost prelazi 6.000 RSD dostava je BESPLATNA. Troškove brze pošte snosimo Mi.
Za kupovinu preko 10.000 RSD uz besplatnu dostavu ostvarujete i popust od 10%