Tibialis anterior je jako bitan mišić zbog stabilnost skoćnog zgloba.
Ovo je jedan clanak o stopalu::::
1. STOPALO I SKOČNI ZGLOB
Stopalo je glavni oslonac preko kojega se odvijaju gotovo svi pokreti čovjeka: hodanje, trčanje, skokovi i održavanje ravnoteže.
Funkcije stopala su različite:
- kod stajanja nose težinu tijela i prenose je na podlogu;
- odbijaju se od podloge pri hodanju, trčanju i skokovima i vrše amortizaciju i prenos svih opterećenja.
Pri svakom odrazu i doskoku dolazi do snažnog stresa na stopalo i skočni zglob, koji se prenosi na koljena, kukove i kralježnicu.
Stopala se razlikuju po dimenzijama, proporcijama i izgledu, ali imaju zajedničku karakteristiku da su formirana od uzdužnog i poprečnog svoda.
Uzdužni svod se sastoji od dva luka: unutarnjeg i vanjskog uzdužnog luka.
Poprečni svod također čine dva luka: prednji i stražnji poprečni luk.
Uzdužni i poprečni svod svojom strukturom pridonose boljoj amortizaciji opterećenja, a time i bržoj i snažnijoj reakciji s podloge u premještanjima tijela.
Snaga stopala i skočnog zgloba najviše dolazi do izražaja u atletskim skakačkim disciplinama (troskoku, skoku u vis, skoku u dalj), a posebno u sportskim igrama kao što su: odbojka, nogomet, košarka, rukomet...
U sportovima gdje dominiraju anaerobna trčanja s promjenom pravca, kombinirana sa skokovima; uloga stopala i skočnog zgloba, ligamenata i tetiva u funkciji je povećanja brzine reakcije s podloge.
Kontinuiranim i sistematskim radom, korištenjem različitih (odgovarajućih) kinezioloških operatora, stopalo i skočni zglob je potrebno pripremiti za visoka opterećenja koja su neizbježna u vrhunskom sportu.
Vansezona je period sistematskog i postupnog pripremanja za dugu i napornu sezonu.
Vježbe, njihova težina i opterećenje ovise o individualnim karakteristikama svakog sportaša. Stabilnost zglobova je neophodna za održavanje ravnotežnih položaja, posebno u sportskim igrama, kada je narušena ravnoteža tijela a potrebno je izvesti snažan skok, uz visoku koncentraciju i preciznost.
Najvažniji zglob oko kojeg se vrše gibanja vezana uz stopalo je skočni zglob.
U vrhunskom sportu kretnje u skočnom zglobu često premašuju prirodne fiziološke granice koje anatomska građa zgloba dopušta.
Rezultat tih preopterećenja najčešće su ozljede zgloba, a jedna od najčešćih je distorzija skočnog zgloba.
Zglob je sastavljen od: kostiju, hrskavica, mišića, ligamenata i tetiva.
- Kosti – su osnovni nosači;
- Hrskavice – su glatke površine unutar zgloba koje smanjuju trenje između kliznih površina;
- Mišići – su elastični pokretači, imaju sposobnost rastezanja i stezanja;
- Ligamenti – su primarni stabilizatori tkiva za kosti (povezuju kosti s kostima);
- Tetive – povezuju mišiće s kostima formirajući takozvane mišićno tetivne jedinice.
Kada znamo karakteristike i ulogu skočnog zgloba i stopala – postupnost u radu se nameće kao osnovni princip.
Da bi se usvojio pravilan udarac stopalom o podlogu potrebna je koordinacija zgloba koljena i kuka da bi se zadržao ispravan položaj tijela.
Uloga kondicijskog trenera u izradi programa, kontroliranju i doziranju opterećenja je neophodna.
Upravljanje stopalom i razvijeni automatizam pravovremenog postavljanja stopala na podlogu, značajno utječu na brzinu i visinu skoka.
Stopalo je glavni oslonac pokreta i skoka pa zbog toga mora biti stručno tretirano od samog uključivanja sportaša u trenažni proces.
Vježbe na balans gredi, ploči ili disku, uz usavršavanje održavanja ravnoteže, uspostavljanjem živčano-mišične koordinacije, služe za jačanje mišića potkoljenice, stabilizatora stopala i skočnog zgloba.
Medicinka ili lopta koriste se za odvlačenje pažnje tako da se kretnje u skočnom zglobu povećaju a ravnoteža održi pojačanim automatiziranim podražajima iz centra za ravnotežu.
Ovi se kineziološki operatori koriste za dodatno zagrijavanje i jačanje skočnih zglobova posebno kod sportaša kod kojih je slabija prokrvljenost u području «AHILOVIH» tetiva.
Slabija periferna cirkulacija, nesklad intenziteta opterećenja i lokalnih mogućnosti dovode do čestih mikrotraumatskih upalnih procesa «Ahilove» tetive.
One su najčešće u proljeće i jesen kada slabe imunološke sposobnosti organizma.
Slabo isplanirano i često predozirano opterećenje, bez adekvatnog oporavka, rezultira negativnim promjenama na «AHILOVOJ TETIVI».
Jedan od uzroka može biti i promjena visine potpetice obuće koju sportaš koristi.
Sistematsko zagrijavanje i istezanje prije i poslije treninga djeluje preventivno na negativne promjene na stabilizatorima stopala i skočnog zgloba, ligamentima, tetivama i mišićima.
Korištenje ortokinetičkih uložaka ima ulogu korekcije i amortizacije opterećenja u kontaktu stopala s podlogom.
Predsezona i vansezona su vrijeme kada se sistematskim radom treba pripremiti stopalo i skočni zglob za OPTEREĆENJA U SEZONI.
Vijača je neophodna u jačanju i pripremanju sustava za kretanje: stopala, skočnog zgloba i mišića potkoljenice.
Ako se koristi u visokom intenzitetu, osim utjecaja na skočni zglob i zglob šake, ima utjecaja i na razvoj funkcionalnih sposobnosti srčano-žilnog i dišnog sustava.
Preporučio bih u sastavu treninga u sklopu zagrijavanja atletski program pripreme stopala i skočnog zgloba.
1.1. STOPALO – SKOČNI ZGLOB
(PREPONSKI POJAS)
Uz prepone jačamo stabilizatore skočnog zgloba i stopala, mišiće potkoljenice, podizače zdjelice, uz razvoj funkcionalnih sposobnosti srca i pluća, što ovisi o intenzitetu rada, broju serija, odmoru između serija i broju ponavljanja u serijama.
Izbor vježbi je gotovo neograničen, a mogu se kombinirati sa skokovima i trčanjima.
Visoke prepone služe za jačanje mišića potkoljenice, stabilizatora skočnog zgloba i stopala, uz jačanje podizača, primicača i odmicača zdjelice.
Primicači, odmicači i podizači zdjelice-natkoljenice, imaju značajnu ulogu kod brzine kretanja, promjene pravca kretanja i bočnih premještanja tijela.
Visok intenzitet rada uz visoke napore u energetskom smislu, uz koordinaciju i povećani opseg pokreta, predstavljaju dobro sredstvo za razvoj brzih i kontroliranih pokreta, koji su sastavni dijelovi svake sportske igre.
Ovo je jedan clanak da vidite važnost stopala u sportu kao važnost tibijalisa