Januar 23, 2025, 10:38:02 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.451 poruka u 18.770 tema - 20.981 članova - Poslednji član: marqcio
X3MShop banner

Autor Tema: GENETSKI FAKTORI-DA LI UTICU NA FORMU I NAPREDAK?  (Pročitano 2326 puta)

Na mreži Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.366
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
GENETSKI FAKTORI-DA LI UTICU NA FORMU I NAPREDAK?
« poslato: Decembar 06, 2012, 06:02:29 posle podne »
 

Opšte je poznato da genetika itekako ima uticaja na vaš izgled. Geni određuju kakvu ćemo kosu imati, oči, skelet itd. Kraće rečeno, celokupna fizička kompozicija čoveka rezultat je sklopa gena.

Isto tako treba istaći da genetika igra veoma važnu ulogu u tome kako telo reaguje na težinski trening i stimulacije koje mu pružamo. Upravo je genetika odgovorna za to što neki ljudi brže i kvalitetnije dobijaju mišićnu masu i snagu, a drugi ne, čak i kada rade potpuno iste treninge (iste vežbe, isti broj serija, isti broj ponavljanja).

 

Postavite stvari i ovako: ukoliko bismo svi koji treniramo radili po programima svetskih bodibildera, da nema razlike u genetiki svi bismo izgledali kao oni. Stvarnost je malo drugačija. Očigledno, među nama žive srećnici koji su genetski superiorniji.

 

Upoznavanje genetskih faktora koji utiču na naš izgled može nam pomoći da bolje shvatimo naše telo, može nam uštedeti dosta živaca, ali može nam i pomoći da izaberemo načine kojima ćemo nadomestiti genetske slabosti.

 

U nastavku slede faktori koje bismo želeli da vam izdvojimo:

 

    Dužina vlakana i tetiva

Potencijalni rast zavisi i od dužine mišićnih vlakana i tetiva. Ako bi sve ostalo bilo potpuno jednako, oni sa dužim vlaknima i tetivama imaju veće šanse za napredak, nego oni kod kojih su vlakna kraća.

 

    Snaga burazeru!

Logično, veća površina mišića znači veći broj proteinskih vlakana i poprečnih mostova, a sve ovo na kraju znači i stvaranje veće sile tokom rada. Upravo zato je veći mišić i snažniji! U praksi ovo znači da momci sa izduženim mišićima imaju dobre šanse da postanu prilično jake barabe!

 

    3.       Skelet i telesne proporcije

Pojedinci imaju takvu telesnu kompoziciju koja im omogućava dizanje većih težina i veći potencijal za mišićni rast i napredak u odnosu na druge.

Ovo je veoma primetno kod powerliftinga. Poželja kompozicija npr. za izbačaj na benč klupi jesu krupne grudi i kratke ruke (tzv. aligatorske ruke), dok bi za čučanj ili mrtvo bilo pogodno imati kratak torzo, široke kukove i kratke noge. Duge ruke pomažu kod mrtvog dizanja.

 

Ako bi sve ostale stvari bile jednake, osim skeleta i telesne kompozicije, oni sa otpimalnom dužinom kostiju i građom imaju bolje šanse za napredak u pojedinim vežbama, jer ne moraju da dižu težine u meri u kojoj to moraju oni kojima proporcije tela nisu skladne. Zaključak jeste da kosti i telesna građa igraju bitnu ulogu u količini tereta sa kojom vežbač može da trenira.

Klasičan primer uticaja ovog faktora na trening jeste slučaj omalenog Poljaka Andrzeja Stanačeka. Stanaček je patuljastog rasta, sa izrazito kratkim udovima. Ipak, 2003 je postavio svetski rekord u čučnju sa 662.5 funti i benč presu sa 402.3 funte.

 

Iako su kratke ruke poželjne za veći deo vežbi, kod mrtvog dizanja je stvar drugačija.

Godine 1988. Amerikanac Lamar Gant je postavio svetski rekord u mrtvom, podigavši 683.4 funte. Njegove ruke su bile toliko duge da je mogao da dohvati kolena, bez savijanja gornjeg dela tela.

Evo i još jednog načina da postavimo stvari. Imamo dva vežbača koji treba da izbače sa benč klupe 100kg. Pretpostavimo da prvi treba da gura težinu oko 40cm, a drugi oko 44cm.

Pošto je rad jednak proizvodu sile (tj. težine) i distance, prvi će ostvariti manji rad nego drugi, što znači da je ovom drugom potrebna veća snaga za isti napor. Ili sa druge strane, prvi vežbač će se manje napregnuti da ostvari isti rad kao drugi vežbač.

 

    Udaljenost tetiva od centra rotacije

Što je tetiva udaljenija od centra rotacije, veća je biomehanička mogućnost za stvaranje veće sile. Primera radi, uzmimo da dva vežbača rade jednoručni pregib bučicom sa istom težinom. Neka kod prvog vežbača tetiva bude udaljena oko 2.5  od lakta, a kod drugog oko 2cm  od lakta. Ako bismo ovo sve pretvorili u formule i brojke izračunaćemo da prvi vežbač treba da indukuje manju silu kako bi podigao teg, za razliku od drugog kome je potreban veći napor za ostvarivanje istog rada. Sve ovo ukazuje na bolji potencijal za napredak i rast kod prvog vežbača.

 

Zaključak:

Na kraju krajeva, treba reći da nismo svi isti. Neki su bolji od nas, neki lošiji. Upravo zato nam ne mogu ni odgovarati iste stvari: iste vežbe, iste tehnike, broj ponavljanja, ista ishrana itd. Pa, ako smatrate da treniranje po Katlerovom ili Hitovom programu nužno znači iste rezultate kao i kod njih, odmah da vam kažemo da ćete bespotrebno izgubiti vreme i živce. Jednostavno, istražujte sebe: saznajte šta vama najviše odgovara!

 

ONLINE PRODAJA SUPLEMENTACIJE i PRIRODNIH DODATAKA ISHRANI (klik na link ispod)



http://www.ogistra-nutrition-shop.com/index.php

Plaćanje pouzećem, po prijemu pošilke. Pošiljka se šalje brzom poštom.Vreme dostave 2-3 radna dana . CENA paketa (ispod 6.000 RSD) će biti uvećana po ceni tarifiranja brze pošte.

Ako kupujete proizvode čija ukupna vrednost prelazi 6.000 RSD dostava je BESPLATNA. Troškove brze pošte snosimo Mi.

Za kupovinu preko 10.000 RSD uz besplatnu dostavu ostvarujete i popust od 10%


 


Van mreže BUKAS

  • Iron team
  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.590
  • IRON REPUBLIC GYM BEOGRAD - Despota Stefana 68c
Odg: GENETSKI FAKTORI-DA LI UTICU NA FORMU I NAPREDAK?
« Odgovor #1 poslato: Decembar 06, 2012, 08:20:28 posle podne »
Philsulina rules.