Danas su potisci nekako izašli iz mode. Teško je proceniti zašto i teško je reći koliko možemo izgubiti ukoliko se i nama to desi.
Neke od osnovnih vežbi za koje ste svi čuli jesu potisak za rame, sa čela, stojeći potisak, potisak na benč klupi itd.
Potisak kao takav jeste jedna od najstarijih i najboljih vežbi za jačanje i razvijanje gornjeg dela tela, pa treba da budu deo svakog trening programa, pogotovu ukoliko se profesionalno bavite sportom!
Da stvari učinimo zanimljivijim, bacite pogled na ovaj snimak:
Serge Redding - 502lb. (228kg.) Clean & Press Tuta Bugarin koga vidite na snimku jeste Serge Reding, godina 1971, Svetsko prvenstvo. Ovaj baja je stvarno bio jak. Danas (opet nažalost) skoro pa da je prava retkost videti nekoga ko potisak može da radi sa opterećenjem koje odgovara njegovoj težini, a kamoli da natovari oko 225kg kao na snimku.
Hajde sada da vidimo da li smo se pomakli od ove 1971. godine. Jedini baja koji je uspeo da pobedi ovu težinu Bugarina jeste brat Rus, Vasilij Aleksev, samo par minuta nakon što je Bugarin ostvario ovaj podvig, Rus ga je pobedio za dodatnih 2kg. I to je to, sve do današnje 2012. Godine. Možemo li se zapitati da li smo svi kolektivno nazadovali? Kao vrsta?
Potisak i nabačaj su prve vežbe koje su dobile olimpijski karakter. Ali, vremenom su bodibilding i powerlifting potisnuli olimpijske, pa je to jedan od razloga zašto je njihova popularnost opala.
Mada, svi većinom znate ovu priču. Pravo pitanje jeste zašto bismo prestajali da radimo jednu od najbitnijih vežbi koja je decenijama bila u praksi?
Potisak je možda jedna od najlogičnijih vežbi koja vam pada na pamet kada vidite šipku sa tegovima na podu. Kao da vam sama ona kaže: ,,ajde momčino, digni me iznad tintare, ako možeš, ako si dovoljno jak!’’.
Onda vi kažete nešto ovako: ,,OK, ali radije bih te stavio na klupu, pa onda radio potisak. I to je dobro, zar ne? Od toga će moje grudi biti velike!
Šipka odgovara: ,,pa, ako baš moraš, stavi me onda na rek i onda me potiskuj iznad glave. To je još uvek pravi, muški potisak!’’.
,,daj bre šipko, postavi se samo na benč, pa ću te odatle mlatarati. Mogu mnogo više da natovarim na benču, a i moje grudi će biti velike!
Na kraju šipka kaže:,, ajde dobro, stavi me više na benč! Devojčice!’’. Možda vam ovaj dijalog zvuči preterano i smešno, ali situacija je stvano ovakva!
Istina jeste da na benču može više da se gurne, zbog prirode pokreta, istina jeste da će peks dobiti stimulaciju. Ali, da nije možda pravi razlog zašto izgebavate potisak iznad glave snaga??? Da niste možda slabi na tom mestu, pa ne biste da vam se neko podsmeva? Sebe ne možete lagati -ukoliko je to u pitanju, onda ste stvarno devojčica.
Samo da istaknemo, da ne bude zabune: niko nije rođen kao snagator i svi mi imamo slabe tačke. To ne osuđujemo! Ali, osuđujemo one koji beže od toga, ne žele da se suoče sa svojim slabostima i da ih pobede. Oni su devojčice!
Samokritičnost je odlična stvar, ukoliko možete da je podnesete. Mnogi profesionalci su pravili greške, tako što su isključivo jurili težine na benču, bez jakog vežbanja ostalih potisaka. Mnogi od njih su nekoliko puta išli kod doktora pod nož, a još jedna stvar zajednička im, jeste da na kraju nisu mogli pravilno da rade potisak ni sa 35-40% težiune kojom su radili benč. Stvarno nije za pohvalu.
I danas mnogi ložači se trude da gurnu što više na benču, ostavljajući potiske u stranu. Isto tako prilično smo sigurni kada kažemo da jedan od najboljih momaka na benču svih vremena, Veliki Džim Vilijams, nije bio tako impresivan na potiscima.
Naravno, razumemo i to da je powerlifting poseban sport, razumemo i da specijalizacija uzima maha u profi sportovima. Ali, mi se ne obraćamo u ovom tekstu profesionalnim powerlifterima, već vama: onima koji žele da ojačaju!
Vratite se na snimak od malopre, zar ne biste želeli da izgledate kao momak koji može da digne iznad glave težinu duplo veću od sopstvene? I zašto je prošlo 40 godina, a niko to još nije uradio? Pa čak i da se ova disciplina izbaci sa Olimpijade, zar opet ne bi trebalo da se tamo negde nađe momčina koji će ponoviti rezultate iz 1971?
Nekada je bilo normalno da momak koji trenira u teretani može da gurne svoju težinu. To se smatralo dobrom osnovom. Snažan je bio onaj koji je mogao da zvekne i do 30kg preko svoje težine iz potiska. Da li sada znate nekoga ko bi to mogao izvesti? Pa i ako znate, možete ih na prste nabrojati. To je poenta.
Ne znamo za vas, ali mi imamo utisak kao da se izvinjavamo šipci , kad god joj prilazimo, jer, ako ništa drugo, onda znamo čemu bi stvarno trebalo da služi!
Zašto potisak?
Verujte nam na reč da treniranje potisaka iznad tintare (glave) neće loše uticati na vaše rezultate na benču. Potrebni su veoma jaki tricepsi i ramena, kako biste uskim hvatom gurnuli težinu iznad glave. A, upravo ove mišićne grupe su tu da vam pomognu na benču.
Dalje, kako biste zadržali težinu iznad glave, potreban je veoma jak trapez, tj. gornji segment leđa. Ovi mišići su najčešće povezivani sa pokretom vučenja, ali i potisci ih itekako aktiviraju.
Još jedna važna stvar jeste što veće težine na potisku jačaju stabilnost vašeg torzoa. Zamislite samo koja je snaga potrebna za stabilizaciju npr. 130 kg iznag glave, u stojećem položaju. Zamislite onaj deo pokreta u kojem šipka putuje od vaše ključne kosti pa sve dok se laktovi ne isprave, tj. dok se šipka ne nađe iznad vaše glave. Šta je sve potrebno da naše telo uradi kako bi se to desilo.
Pogledajte opet snimak sa početka teksta. Obratite pažnju kako se ponaša Redingov torzo, kako je svaki deo njegovog tela deo jednog lanca koji uspešno podiže oko 230kg! Stabilizacija leđa, kukova, kolena, stopala je podjednako bitna kao i samo guranje težine snagom mišića.
Sve vežbe koje se izvode na lopti za pilates i koje služe za stabilizaciju lumbalnog i abdominalnog segmenta su dobrodošle i u vaš program.
Telesna težina + dodatno opterećenje jesu značajan stres za naše telo, a odgovor na taj stres jeste jačanje našeg tela! Kada kažemo ,,jačanje’’ mislimo na celo telo, ne na par mišićnih partija.
Upravo zato je važno poraditi i unaprediti vaše rezultate na potiscima!
Ne zaboravite kome se obraćamo u ovom tekstu: onima koji bi da malo ojačaju! Ne onima koji dižu po 200kg iz benča! Ukoliko želite da ojačate, a niste jaki u guranju tereta iznad glave, onda imamo problem!
Na ovom mestu ćemo napomenuti još jednu stvar: ukoliko se i desi da nazadujete na benču, jureći rezultate na potiscima, ne nervirajte se! to je samo kratkoročno, jer ćete izgraditi jaču osnovu, koja će moći da se izbori sa većim težinama na bilo kojoj vežbi, ne samo na benču!
Vaš potisak, vaša ramena će lakše moći da prate benč i razvoj grudi, ukoliko ojačate celo telo i poradite na stabilizaciji. A, ukoliko odlučite da jurite rezultate Bugarina i Rusa, predlažemo da ne prestajete sa benčom. Ova dva potiska kao da hrane jedan drugog.
Jedan od problema koji se previđaju kada su moderne olimpijske vežbe u pitanju jeste značaj benča za potiske iznad glave. Onda kada se olimpijske vežbe isključe iz treninga za jačanje tela, tada možete zaboraviti i na benč.
Dakle, držite se ovih potisaka, jurite napredak, jačajte! Snaga dolazi tek onda kada celo telo ojača! Iako je kombinacija čučanj/mrtvo/benč odlična za dobru osnovu, nije dovoljna! Ubacujte i olimpijske vežbe i napravite od vašeg tela jaku i čvrstu kompoziciju!
Izvor:t-nation.com
ONLINE PRODAJA SUPLEMENTACIJE i PRIRODNIH DODATAKA ISHRANI (klik na link ispod) http://www.ogistra-nutrition-shop.com/index.phpPlaćanje pouzećem, po prijemu pošilke. Pošiljka se šalje brzom poštom.Vreme dostave 2-3 radna dana . CENA paketa (ispod 6.000 RSD) će biti uvećana po ceni tarifiranja brze pošte.
Ako kupujete proizvode čija ukupna vrednost prelazi 6.000 RSD dostava je BESPLATNA. Troškove brze pošte snosimo Mi.
Za kupovinu preko 10.000 RSD uz besplatnu dostavu ostvarujete i popust od 10%