Posto je bilo podosta pitanje od strane forumasa, pa i mene u vezi sa povisenim ALT i AST, evo jedan clanak sa teretanavijesti:
Bodybuilderi se često suočavaju s time da njihov liječnik povećane laboratorijske vrijednosti kreatin-kinaze, ALT, AST tumači kao bolesno funkcioniranje jetre, bubrega i srca ili kao neku drugu bolest, kao znak koji upućuje na upotrebu lijekova (kod sportaša koji koriste steroide i neke druge preparate vrlo često!) Kao što smo već u članku «Utjecaj sporta na laboratorijske vrijednosti» spomenuli, sport snažno može utjecati na laboratorijske vrijednosti: kao utjecaj vježbanja može se povećati BUN, kreatinin, CK, LDH, AST, alkalna fosfataza, bilirubin, mokraćna kiselina i broj leukocita. Prema mjerenjima, vježbanje s utezima kod sportaša koji ne uzimaju anabolične steroide također izaziva značajne promjene kod AST, ALT i CK vrijednosti. Kod ALT i AST vrijednosti, ranije studije su pokazale kako veće oštećenje mišića, pogotovo nakon ekscentričnog opterećenja, može rezultirati odstupanjima.
Jedna publikacija iz 2008 godine ponovo skreće našu pažnju na to da CK, AST i ALT razine često mogu biti povećane kod sportaša koji intenzivnije treniraju. U slučaju CK to povećanje je povezano s ozljedom skeletnog mišićja, mjerljiv je tijekom 2-7 dana, razina u stanju mirovanja također može biti viša nego kod inaktivnih prosječnih ljudi. Istovremeno, ta odstupanja su kod otpornih, uvježbanih ljudi umjerenija. Autori su u jednoj ranijoj publikaciji (Br Med Bull. 2007; 81-82: 209-39.) spomenuli kako trajno visoke vrijednosti CK razine se ni kod sportaša se ne mogu smatrati normalnim. U tom slučaju uzroke treba otkriti, jer ponovljena opterećenja mogu imati negativne posljedice na mišiće.
Zaključak: Ako kao sportaš imaš previše zvjezdica kod laboratorijskih vrijednosti, ne treba se previše prestrašiti, ali treba zatražiti mišljenje nekog sportskog liječnika, jer će liječnik opće prakse u svakom slučaju smatrati to znakom bolesti ili upotrebom lijekova, a to će biti kriva dijagnoza. Vrijednosti se mogu donekle držati pod kontrolom: stručnjaci primjenu anaboličnih steroida i kreatina tretiraju kao faktor rizika mišićne ozljede, odnosno BCAA dopunu kao faktor povećanja mišićnih ozljeda i CK-razine, a u jednom ranijem broju smo spomenuli kako se pomoću fosfatidilkolina, E-vitamina i B-vitamina i još nekih drugih tvari mogu ublažiti. Mjera oštećenja mišića, jetre i ostalih organa, međutim, nije u svakom slučaju tijesno povezana s laboratorijskim vrijednostima, tako da ne možemo iz njihova smanjenja izvući zaključke.
Istraživači: Brancaccio P, Maffulli N, Buonauro R, Limongelli FM
Literatura: «Serum enzyme monitoring in sports medicine.» Clin Sports Med. 2008, 27 (1): 1-18, vii.