Januar 27, 2025, 05:54:38 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.457 poruka u 18.771 tema - 20.981 članova - Poslednji član: marqcio
X3MShop banner

Autor Tema: UPRAVLJATE HORMONIMA - KORTISOL  (Pročitano 1672 puta)

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.368
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
UPRAVLJATE HORMONIMA - KORTISOL
« poslato: April 20, 2012, 06:30:26 posle podne »
Jedan od najželjenijih ciljeva u svetu bodibildinga i fitnesa jeste izgradnja mišićne mase uz gubljenje telesnih masti. Ono šta treba da znate jeste da biste ovo ostvarili potrebno je da svi aspekti koji povezuju trening i vaše telo budu usaglašeni. Dalje, treba imati u vidu da ono što je efikasno za jednog ne mora biti za drugog.

 

Dijeta i trening su najčešći elementi u jednačini koja opisuje gore naveden cilj. Iako jesu veoma, veoma značajni, ima tu još par stvari.

 

Hormoni! Hormonske reakcije su veoma značajne kako za opšte zdravlje, tako i za izgradnju kvalitetne mišićne mase jer čine osnov brojnih procesa koji omogućavaju našem telu da se oporavi i raste. Primera radi, testosteron – jedan od najznačajnijih hormona kada je bb u pitanju, njegova sinteza je u direktoj vezi sa hipofizom u mozgu.

 

Važan je stoga što pospešuje proteinsku sintezu, a to je ono što svi vežbači žele!  Drugi značajni hormoni su hormon rasta i insulin. GH se sintetiše u hipotalamusu i zaslužan je za održavanje organizma ,,mladim’’: brine o našem imunom sistemu, seksualnim funkcijama i za vežbače najvažnije – utiče na oporavak mišićnog tkiva. Insulin pokreće mehanizam dopremanja gradivnih materija u oštećeno mišićno tkivo.

 

Ova tri hormona (test, GH i insulin) nazivaju se anaboličkim, jer pospešuju izgradnju mišićnog tkiva. Zato su veoma značajni za vežbače.

 

-utiču na aktivnost enzima u organizmu (pospešuju hemijske reakcije u mišićnim ćelijama)

-upravljaju brzinom transporta nutrijenata kroz membranu ćelije

-pospešuju proteinsku sintezu

 

Kortisol

 

Sa druge strane, treba obratiti i pažnju na drugi kraj jednačine: kataboličke hormone. Na ovom mestu spominjemo kortisol. Ovaj hormon jeste katabolički, jer mu je efekat suprotan od gorespomenutog tria – razgradnja! Ovaj hormon se oslobađa u nadbubrežnim žlezdama usled jakoh fizičkog napora, stresa i temperature.

 

-redukuje proteinsku sintezu

-redukuje mišićni rast

-snižava nivo podražljivost proteina na glukozu

 

Imajući sve ovo u vidu važno je držati nivo ovog hormona pod kontrolom. Pored nabrojanih situacija kada se oslobađa, nivo kortisola može biti povišen i rano izjutra.  Smatra se da je jutarnji kardio trening značajan, između ostalog i zbog ove činjenice.

 

Ali, ovo se može označiti kao zabluda. Vežbanje na prazan stomak može dodatno uvećati nivo ovog hormona, rezultujući razgradnju i otežano gubljenje masti.

 

Istina je da bodibilder ne može u potpunosti kontrolisati ovaj hormon, a to ne bi ni bilo dobro. Značaj ovog hormona ogleda se u njegovoj ulozi u upalnim procesima i regulisanjem šećera u krvi u periodima kada je telo izloženo stresu.

 

Kako bismo bili precizniji, reći ćemo da ovaj hormon nije opasan za bodibildere i njhove ciljeve. Opasna je njegova uvećana sinteza.

 

-redukuje sintezu testa i GH

-osteoporoza

-razgradnja i pojačano skladištenje masti u predelu struka

-loša koncentracija

-oslabljen imunitet

-smanjuje nivo šećera u krvi

 

Kontrolisanje ovog hormona

 

Trening (kardio+ težinski trening): iako deluje kao paradoks, pravilno vežbanje može umanjiti negativne efekte kortisola na dugoročnom planu. Ključ je da se čuvate pretreniranosti i da telu obezbedite onoliko stresa koliko je dovoljno za mišićni rast. kardio trening bi trebalo da traje između 30 i 45min, dok težinski trening ne treba biti dužu od 45.  oslobađanje endorfina usled ovih aktivnosti trebalo bi da pobedi negativne efekte kortisola. Iako ste tokom treninga telo izložili katabolizmu, oporavak koji će uslediti i snabdevanje mišićnog tkiva gradivnim materijama odneće prevagu i ostvarićete napredak. Dodatno, težinski trening oslobađa i moćan GH koji takođe umanjuje negativne posledice kortisola.

 

Ishrana: obrok odmah izjutra i nakon treninga jeste sjajan način da kontrolišete ovu kataboličku barabu. Ovo zato što u ovim periodima insulin nema toliko snažno ,,poništavajuće’’ dejstvo na kortisol, pa mu dobrom ishranom morate pomoći. Hidrati i proteini su podjednako važni u ovim periodima.

 

Kontrola stresa: kao što je rečeno, do oslobađanja kortisola dolazi i tokom stresnih perioda, bez obzira da li je stres psihičke ili fizičke prirode. Brojne tehnike mogu vam pomoći da izađete na kraj sa ,,tihim ubicom’’.

 

Suplementacija: vitamin C. Glutamin.

 

San: sinteza kortisola je najmanja tokom spavanja. Istovremeno, tada je GH na najvišem nivou (duboki san). Postarajte se da spavate kao beba.

 

Ne preterujte sa kofeinom: čak i 2-3 šolje kafe dnevno mogu pojačati sintezu kortisola.

 

Unosite vitamin C: studije pokazuju da dnevni unos od 3g umanjuje negativna dejstva kortisola.

 

Iako su dijeta i trening prve stvari koje vam padnu na pamet kada se govori o bodibildingu, ipak tu ima i stvari koje nisu vidljive golim okom. Ne zanemarujte značaj koji hormoni igraju u vašem telu. Kontrolišite ih svakodnevnim životnim aktivnostima!

 

Pedja

 

ONLINE PRODAJA SUPLEMENTACIJE i DODATAKA ISHRANI

http://www.ogistra-nutrition-shop.com/

Plaćanje pouzećem, po prijemu pošilke. Pošiljka se šalje brzom poštom.Vreme dostave 2-3 radna dana . CENA paketa (ispod 6.000 RSD) će biti uvećana po ceni tarifiranja brze pošte.

Ako kupujete proizvode čija ukupna vrednost prelazi 6.000 RSD dostava je BESPLATNA. Troškove brze pošte snosimo Mi.
Za kupovinu preko 10.000 RSD uz besplatnu dostavu ostvarujete i popust od 10%