@Rango1 - poenta je da kardio trening ima najvise benefita kada su nivoi secera u krvi najnizi, prazan glikogen itd... a to je ujutru, ili posle treninga sa tegovima.
evo recimo nesto vezano bas za temu kardija od pre neki dan... copy paste:
KARDIO TRENING...zašto?koliko?kako?
Svjedoci smo kako se veliki dio polaznika fitnesa u pravilu opredjeljuje da veći dio treninga provede na steperu, traci i bicikli, neki u raznim ritmovima a neki samo u brzom hodu držeći neki puls koji im je preporučen kao adekvatan za ispunjenje njihovih ciljeva. Kako se bliži ljeto svoje kardio mjesto u gymu sve je teže pronaći kao i mjesto u nekoj grupnoj aktivnosti koja nas u pravilu čitavo vrijeme drži u aerobnom statusu koji će nam popraviti kondciju i skinuti koji kilogram ali svega, točnije kod velike većine u pravilu mišićne mase jer se ne hrane adekvatno što rezultira daljnjim usporavanjem metabolizma. Da pojednostavnimo za daljni rezultat na vagi morati ćete jesti sve manje i manje, sve ovo iznimno je stresno za organizam i može rezultirati ozbiljnim zdravstvenim problemima prvenstveno prije svega visokim kortisolom koji onda direktno djeluje negativno na rad ostalog endokrinog sustava. Svaka je aktivnost poželjna i pozdravljena međutim ukoliko smo se odlučili za utrošak vremena i energije i imamo neki cilj osim druženja ili bijega od kolotečine mogli bi se ipak malo bolje informirati o načinu vježbanja koje će nas dovesti do našeg cilja.
Najveći benefit od kardio aktivnosti kada je u pitanju gubitak masnih naslaga je onda kada su nam nivoi šećera u krvi najniži a to je ujutro na prazan želudac, neposredno nakon treninga sa težinama ili recimo navečer kada već dulji vremenski period nismo imali unos ugljikohidrata, tj kada su nam se obroci sastojali od bjelančevina sa udjelom masti ili bez ovisno o konceptu.
Ovisno o terminu i duljina seanse oscilira, tako kada radimo samostalno trening može biti nešto dulji, ovisno o samom intenzitetu naravno, lakši intenzitet samostalno odrađen do 45 min, kako intenzitet raste trening biva kraći,kada je uklopljen u trening sa utezima ukupan zbroj nikako nebi smio prelaziti sat i pol provedenih u gymu iako je i to polako preko gornje granice u kojoj možemo donekle prevenirati katabolizam. Kao i kod utega uvijek su bolje kraće opcije više puta dnevno ali to si nemože svako priuštiti.
Bilo bi poželjno da koncept svakog tog treninga ukoliko je moguće bude intervalni pa tako da postoje kraće sekvence kojima ćemo se odvesti u visoke otkucaje jer na taj načina dodatno radimo i na zdravlju, kisik stiže u sve dijelove tijela sa njima i nutrijenti, dolazi do promjene vode a time bržeg oporavka, gubljenja masnih naslaga i mišićnog rasta.
Posljednje desetljeće istraživanja na ovom polju ali općenito zdrava logika kao najbolje kardio aktivnosti preferiraju sprinteve ili kružni trening sa opterećenjem.
U oba slučaja dolazi do lučenja laktata a time i hormona rasta što je kod klasičnog kardio treninga nemoguće, što znači da se ovdje uz gubitak masnih naslaga prevenira gubitak mišićne mase i u teoriji potencira mišićni rast u nekom naravno manjem dijelu jer naravno da se ove aktivnosti nemogu usporediti sa većim opterećenjima koja proizvedemo težinskim treningom.
Ključ je dakle pronaći adekvatan težinski trening, ukomponirati u njega kardio trening pomno biranog volumena i intenziteta i naravno prilagoditi prehranu kako izborom hrane , kalorijski tako i prema našim aktivnostima tijekom dana.
Danas je zbilja lako doći do adekvatne informacije stoga prije nego prihvatite prvi savjet utrošite još malo vremena za drugo i treće mišljenje jer ipak radi se o vašem zdravlju i vašim ciljevima, edukacija je ključ...