Jun 20, 2024, 01:25:40 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.204 poruka u 18.757 tema - 20.949 članova - Poslednji član: dvm
X3MShop banner

Autor Tema: Blic pitanja!  (Pročitano 3148034 puta)

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.572
Odg: Blic pitanja!
« Odgovor #13950 poslato: Decembar 26, 2023, 09:30:54 pre podne »
pod uslovom da je pretreniranost uzrok, ali da, malo deload ili cak odmor od treninga, relaksacija uvek dobro dodje sta god da je u pitanju...

Van mreže boltthrower

  • Flyweight Member
  • **
  • Poruke: 131
Odg: Blic pitanja!
« Odgovor #13951 poslato: Decembar 26, 2023, 11:58:21 pre podne »
Pa ako radi fizikaliju plus trenira... Može biti pretreniranost

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.572
Odg: Blic pitanja!
« Odgovor #13952 poslato: Decembar 26, 2023, 12:22:13 posle podne »
Svakako, kada se preoptereti CNS, sto moze recimo da se desi npr. pri dizanju indeksa snage, to moze itekako da utice na psihu i to kod savrseno zdrave individue. Zato je najbolje da takvi vezbaci pri vecim kilazama uvek ostave 1-2 u rezervi u seriji (izmedju ostalog). Otkaz i ostale napredne tehnike manje da primenjuju i kada to rade da bude planski. Sustinski da pazljivije doziraju treninge snage izbor vezbi ( manje aktivacije kroz visezglobne, vise izolacija, vise masine itd)
To je jedan od mogucih uzroka, drugi iz tog ugla je ishrana... O tome da ne tupim mnogo, ali duzi (vremenski) smanjen kalorijski unos npr, pre svega iz uh isto moze biti kumulativno destruktivan po CNS.
E onda kada se to desi mora da se telu da vremena da se oporavi ili ako se oseti da se ide u tom pravcu naprave neke izmene u treningu kako ne bi doslo do pada forme, snage i slicno ali to sve zavisi i od toga u kakvoj si trenutnoj formi. Desavalo mi se da napravim pauzu od mesec dana i vratim se jos sveziji i jaci. A nekada je ta pauza korak nazad zbog lose procene, zivotnih situacija itd...
« Poslednja izmena: Decembar 26, 2023, 12:23:48 posle podne Pirat »

Van mreže boltthrower

  • Flyweight Member
  • **
  • Poruke: 131
Odg: Blic pitanja!
« Odgovor #13953 poslato: Decembar 26, 2023, 02:50:14 posle podne »
Slažem se sa svim. Ako su ishrana, trening i odmor složeni dobro, baš je teško pretrenirati se. Mislim bar iz mog iskustva. Za 11 godina u treningu, to mi se desilo možda 3 4 puta, i to dva puta na ozbiljnom deficitu. Ali nikada preko 7 do 10 dana nisam odmarao to me nekako osveži i ne osetim pad snage.

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.572
Odg: Blic pitanja!
« Odgovor #13954 poslato: Decembar 26, 2023, 03:01:19 posle podne »
zavisi, tezinski trening je sam po sebi stres za organizam... to je ono veciti anabolno-katabolicki ratio, pa na koju stranu prevagne...

Van mreže motorbike33

  • Flyweight Member
  • **
  • Poruke: 124
Odg: Blic pitanja!
« Odgovor #13955 poslato: Decembar 28, 2023, 11:19:40 posle podne »
Ma ja sam misljenja da nije pretreniranost,ako gledamo u tom smeru onda bih pre rekao losiji odmor i san.Ali kapiram da me ovo napadne samo kad klonem fizicki tipa dodjem kuci odmorim,jedem i kao nov sam,a pre 2-3h me to kao treslo,vrtelo u stomaku isl.Ali nije nesto sto mi utice na kvalitet zivota jednostavno sam radoznao pa pitam svasta.

Btw imao bih jos jedno pitanje o totalno drugoj temi.Naime 2-3 god kuburim sa kolenima,mr pokazao blago ostecenje u obe hrskavice i u oba prednja ukrstena ligamenta.Svakodnevno sam imao probleme sto se tice bola u kolenima,najvise kad stojim u mestu ili kad pravim neke kratke korake,onako na sitno tipa kao kad cekate u red u marketu pa se gegate to su mi bile situacije za plakanje,a recimo kad pustim hod i malo brze hodam ili kad hodam ili trcim uzbrdo nije bilo bola skoro uopste.Ovde sam se na forumu savetovao sa piratom u vise navrata na privatnim porukama i od skoro mogu da kazem da sam resio problem za koji sam mislio da nikad necu.Najvise sam se fokusirao na jacanju kvada,konkretno od vezbi najvise sam vozio bajs u teretani,iskoraci,cucanj(bodyweight) ili neke male tezine i jos par vezbica sam radio u maloj manjoj kolicini,za glut,za listove i za tibialis.Kapiram da mi je najvise pomogla bicikla jer sam nju najvise radio. Ali naime kako su kolena bivala sve manje bolna tako se bol povecavala u donjim ledjima  ;D i sada sam dosao u situaciju da me kolena ne bole a donja ledja sam ukočio baš.Recimo nemam problem da podignem nesto sa poda iz mrtvog dizanja ali good morning pokret nema sanse da uradim ili da se namestim u pretklon za veslanje isto nema sanse.. Da li je moguce da sam se na bicikli sjebao ja sam to sa time povezao.Da li da odem kod nekog fizija na masazu nesto,ne znam sta bi radio.Nije bol vise kao da nemam snagu,kao da je misic pod konstantom upalom,tenzijom takav osecaj... 8)

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.572
Odg: Blic pitanja!
« Odgovor #13956 poslato: Decembar 29, 2023, 08:46:17 pre podne »
ti si pretreniran, ili fizicki iscprljen, to se odrazava i na psihu i na te spazmove koje dobijas sada u donjim ledjima, uzmi si odmor batice od jedno 3 nedelje van teretane minimum i videces i sam... Ovo ti sada najozbiljnije kazem, samo je to u pitanju i nista vise... Verovatno si i izgladneo i mozda i u slucajnom kalorijskom deficitu, jer ti je i posao fizikalija. Uzmi odmor i napravi pauzu dok nije kasno... Obecavam ti da se nista znacajno nece promeniti za te 3 nedelje pauze sto se tice forme snage itd, sta vise bices sveziji i osecaces se mnogo bolje kada se vratis u gym.

Van mreže motorbike33

  • Flyweight Member
  • **
  • Poruke: 124
Odg: Blic pitanja!
« Odgovor #13957 poslato: Decembar 29, 2023, 03:53:24 posle podne »
Poslusacemo hvala.Moguce da sam stvarno iscrpljen a da ja to ne primećujem,ja generalno mogu mng da istrpim pa idem i preko  granica  ;D a plus što meni trening služi da se psihicki izduvam pa mi nije tesko da idem i kad sam umoran i kad nisam,nego volim i onda ne obracam paznju…

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.572
Odg: Blic pitanja!
« Odgovor #13958 poslato: Decembar 29, 2023, 08:53:24 posle podne »
Citat
što meni trening služi da se psihicki izduvam pa mi nije tesko da idem i kad sam umoran i kad nisam

Ne sme dizanje tegova da bude izduvavanje... Takav trening mora biti ... jbg ne verujem da ovo pisem.. takav trening mora biti koncipiran, doziran. Inace ces se sjebati na 1001 nacin. Ako ti se izduvava, vozi bajs, udaraj vrecu, prcaj nesto ili sta vec. Nesto sto manje trosi CNS... Guraj kontejnere do Save, budi komsije ali ne izduvavaj se na tegovima - cist Jeres !!!  ;D

Van mreže boltthrower

  • Flyweight Member
  • **
  • Poruke: 131
Odg: Blic pitanja!
« Odgovor #13959 poslato: Decembar 29, 2023, 10:18:36 posle podne »
Meni više bajs za to izduvavanje... I prcanje što kaže Pirat ;D ;D

Van mreže motorbike33

  • Flyweight Member
  • **
  • Poruke: 124
Odg: Blic pitanja!
« Odgovor #13960 poslato: Decembar 30, 2023, 10:00:27 pre podne »
Ja kad idem u teretanu u zadnjih 2-3 god isključivo idem da fristajlujem,radim samo vezbe koje volim i u kojim uzivam.Meni ne tih sat sat ipo maltene najbolji deo dana i maksimalno uzivam u njemu.Isto kao i kad igram basket,stoni tenis,pikado itdd igram te sportove iskljuxivo jer ih volim i uživam u njima.U tezinski trening sam krenuo iskljucivo zbog izgleda sa 9-10 god,sklekovi zgibovi…pa gym tamo sa 12-13 i ostao sam u ovome iskljucivo sto volim trening a izgled je tu sad na drugom trecem mestu. Ali olabavicemo malo,vrlo moguce da sam se preforsirao,a ni ne soavam nesto mnogo pa cu i to da ispravljam i takoo…  :D ;D cepamo dalje

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.572
Odg: Blic pitanja!
« Odgovor #13961 poslato: Decembar 30, 2023, 10:39:40 pre podne »
pobrkao si ciljeve treninga i zato to preterivanje i neadekvatan stimulans dovodi do negativnih rezultata i pretreniranosti... a onda to polako dovodi do prvih povreda, psiha popusta jer dopamin trazi jos fizicke atkivnost itd, a ti vise nemas 20 godina da se sve oporavlja preko noci i to na kraju rezultrira rekreativcima/poluinvalidima sa pivskim stomacima i pricama kako su se nekada bavili sportom... jer prvo na sta ces udariti kada ti telo bude trazilo dopamin a ti polomljen mu ne mozes to dati preko treninga vise, je uzivanje u hrani... Moras imati cilj i prioritet, i nekada je i bolje da se trenira radi izgleda i zdravlja, jer to trazi odredjen fokus i disciplinu, nego tako da skakuces sa sporta na sport, drkas tetive, zglobove i slicno... to je ono u narodu poznato kao drljanje, i takvi ljudi nikada nemaju nikakve rezultate i periodicno treniraju sve dok se ne ostete dobro... Takodje kada bi sada radio hormone imao bi razloga da se prekrstis koliko si u kurcu...

Van mreže motorbike33

  • Flyweight Member
  • **
  • Poruke: 124
Odg: Blic pitanja!
« Odgovor #13962 poslato: Decembar 30, 2023, 11:31:11 pre podne »
Lep odgovor,ima istine. Ali to znaci da bih ja morao da nadjem drugi hobi koji nije trening,a retko sta me ispinjava kad sam u 4 zida i kad nisam na nogama jbgg

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.572
Odg: Blic pitanja!
« Odgovor #13963 poslato: Decembar 30, 2023, 04:36:00 posle podne »
ako se ne smiris na vreme smirice te povrede  ;)

Van mreže bornagain2023

  • Član
  • *
  • Poruke: 18
Odg: Blic pitanja!
« Odgovor #13964 poslato: Decembar 30, 2023, 09:10:24 posle podne »
kakva su vam misljenja o energetskim picima i je l' ih konzumirate cesto?