Septembar 28, 2024, 09:23:41 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.292 poruka u 18.761 tema - 20.971 članova - Poslednji član: Jamesbland
X3MShop banner

Autor Tema: Vestacki zasladjivaci  (Pročitano 7853 puta)

Van mreže vlada sin

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.126
Vestacki zasladjivaci
« poslato: Februar 27, 2012, 11:31:53 pre podne »
Ako ima tema prebacujte , ako nema pisite ovde. Kakva su vasa iskustva sa vestackim zasladjivacima, koje koristite, na koji nacin . Sta valja kupiti za dijetu  i posto je ? Neki recept?
Men sana in corpore sano !

Van mreže Francuz

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.130
Odg: Vestacki zasladjivaci
« Odgovor #1 poslato: Februar 27, 2012, 12:11:49 posle podne »
Ako ima tema prebacujte , ako nema pisite ovde. Kakva su vasa iskustva sa vestackim zasladjivacima, koje koristite, na koji nacin . Sta valja kupiti za dijetu  i posto je ? Neki recept?

Ja evo vec par meseci ne pipam nista od toga, cak ni whey (doduse, to zbog finansija).
Ranije sam pio litre Koka Kole Ziro, moram da ti kazem da sam bas osetio potrebu da popijem po casu-dve uz svaki obrok, sto je dovelo do flase od 2l dnevno! Srecom je kratko trajalo, odvikao sam se, i moram da ti kazem, mnogo se bolje osecam bez tog djubreta. Mozda je samo to u mojoj glavi.
Dalje, imas milion studija o stetnosti nekih supstanci iz, primera radi, Koce Ziro (mrzi me da trazim :)).
Svako to drugarije tumaci, neki ce reci da ti te male kolicine nista nece uciniti, neki ce to potpuno izbegavati.
Ja sam u ovoj drugoj grupi (ne kazem da sam u pravu).
Verujem da ce ti neko dati studije i iskustva pa sam proceni.

Van mreže vlada sin

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.126
Odg: Vestacki zasladjivaci
« Odgovor #2 poslato: Februar 27, 2012, 12:19:47 posle podne »
Ako ima tema prebacujte , ako nema pisite ovde. Kakva su vasa iskustva sa vestackim zasladjivacima, koje koristite, na koji nacin . Sta valja kupiti za dijetu  i posto je ? Neki recept?

Ja evo vec par meseci ne pipam nista od toga, cak ni whey (doduse, to zbog finansija).
Ranije sam pio litre Koka Kole Ziro, moram da ti kazem da sam bas osetio potrebu da popijem po casu-dve uz svaki obrok, sto je dovelo do flase od 2l dnevno! Srecom je kratko trajalo, odvikao sam se, i moram da ti kazem, mnogo se bolje osecam bez tog djubreta. Mozda je samo to u mojoj glavi.
Dalje, imas milion studija o stetnosti nekih supstanci iz, primera radi, Koce Ziro (mrzi me da trazim :)).
Svako to drugarije tumaci, neki ce reci da ti te male kolicine nista nece uciniti, neki ce to potpuno izbegavati.
Ja sam u ovoj drugoj grupi (ne kazem da sam u pravu).
Verujem da ce ti neko dati studije i iskustva pa sam proceni.
Hvala za odgovor, Kocu ne volim tako da ne planiram da je pijem, mislio sam  natren i tako te stvari  sto se nude...
Men sana in corpore sano !

Van mreže Dominikanac

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.624
  • No pain, no gain!!
Odg: Vestacki zasladjivaci
« Odgovor #3 poslato: Februar 27, 2012, 12:56:14 posle podne »
A sto ja volim kolu zero ali pijem je na odredjeno vreme posle prebacim na neke sokice na rastvaranje koji su kao zero sugar ali su sa zasladjivacima. Na krju ubacim vodu i onda ispocetka sve tako po mesec dva...
Sunce koje przi ko da kaze da izdrzim, vetar muzika za usi, ritam kisa koja pljusti

Van mreže Black&Decker

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.219
  • why so sirius?
Odg: Vestacki zasladjivaci
« Odgovor #4 poslato: Februar 27, 2012, 01:34:58 posle podne »
a sto pricate o sokovima kad covek pitao za zasledjivace :)
pedjin text...


Danasnja  deca  jedu  vise  secera  nego  ikad  pre.Najnovija  istrazivanja  otkrivaju  da  cak  16%  ukupnog  kalorijskog  unosa koji  deca  konzumiraju  dolazi  iz secera.S  obzirom  na to  da  je  najveci dozvoljeni  unos  do 10%,mozemo  predpostaviti  da  je  upravo  to  razlog  za epidemiju   gojaznosti  medju  decom.Vestacki  zasladjivaci,nazalost,nisu  uvek  bezbedna  opcija.Odredjene  nevladine  agencije  upozoravaju  na to  da  deca  lako  mogu  da  unesu  vise od  dozvoljene  doze  ciklamata  kroz  odredjene  napitke I  tako  smanje  plodnost  u  kasnijem  dobu.

Na  nasu  srecu,neki  zasladjivaci  su  napravljeni  od  prirodnih  izvora  I  mogu  biti  zdrava  zamena  za  secer.Na  taj  nacin  oni  postaju  odlicno  sredstvo u  borbi  protiv  gojaznosti  I  dijabetesa.U  nastavku  teksta  predstavit cemo  vam  8  vrsta  zasladjivaca,a  vi  se  sami  odlucite  koje  cete koristiti.

ACESULFAME  K

Poznat  pod  imenom E950  I  koristi  se sa  aspartamom  prilikom  pravljenja  dijetalnih  proizvoda.130  puta  je  sladji  od  secera,ali  nema  nimalo  kalorija.Istrazivanja  radjena  sa ovom  supstancom  pokazuje  da  moze  prouzrokovati  maligne  promene  kod  zivotinja.

Ukus:ostavlja  sladak  ukus  u  ustima  bez  naknadne  gorcine.

Stetnost:nepoznato.Nije  uradjeno  dovoljno  istrazivanja  koja  bi  mogla  da  dokazu  da  je  stetan  po  ljude.

 ASPARTAM

200   puta  je  sladji  od  secera.Koristi  se u  hiljadama  proizvoda ,ali  se prodaje  I  u  vidu  tableta  za zasladjivanje.Trenutno  se vode  velike  debate  o  njegovoj  bezbednosti.U  telu  aspartame  oslobadja  aspartnu  kiselinu  koja  deluje  kao  neurotransmitter I  stimulise  nerve.Istrazivaci  se pribojavaju  da  bi  mogao  da “prezasiti”nerve I na  taj  nacin  pocne  da  ubija mozdane  celije I nervno  tkivo.Neki  simptomi  koji  mogu  biti  povezani  sa  aspartamom su  glavobolja,misicni  spazam,depresija,anksioznost.

Ukus:ostavlja  sladak  ukus  u  ustima  bez  naknadne  gorcine.

Stetnost: istrazivanja  ukazuju  na to  da bi  trebalo  dag a  izbegavate.

CIKLAMAT

Poznat  kao E592 I  njcesce  se koristi  za zasladjivanje  dijetalnih  pica.Treba   biti  vrlo  oprezan  kada  je  u  pitanju  kolicina ovog  proizvoda.Laboratorijska  istrazivanja  na  pacovima  su pokazala  da  vece  kolicine uticu  negativno  na  rad  testisa.
Ukus:vrlo  intenzivan  sladak  ukus.

Stetnost:morate  voditi  racuna  o  kolicini.

FRUKTOZA
Prodaje  se  u  formi  belog  kristala.Ovo  je  zapravo  vrsta  secera  koju  mozete  prirodno  naci  u vocu  I  medu.Glavna  prednost  ovog  proizvoda  je  sto  ulazi  u krv  sporo I  konstantno I  sprecava  nagle  skokove  secera  u  krvi.

Ukus:obezbedice  vam  identican  ukus  kao  secer,ali  je  za trecinu  sladja  pa  je  treba  manja kolicina.Moze  se koristiti  u  svemu  od  kolaca  do  sokova.

Stetnost:vrlo  je  bezbedna.

MOLAZA

Dobija  se obradom secera  I prodaje  se u  formi  sirupa  braon  boje.Za  razliku  od  secera,poprilicno  je  bogata  hranjivim  materijama  narocito  kalcijumom.Takodje  sadrzi I dosta  vitamina  B  grupe,vitamin  E,magnezijum,gvozdje  I  druge  minerale.

Ukus:vrlo  specifican.Narocito  je  pogodan  za zasladjivanje  zitarica  I  kolaca.

Stetnost:molaza  je  zasladjivac I vitaminska  tableta  u  isto  vreme.

SUKROLAZA

Najnoviji  zasladjivac  na  trzistu.600 puta  je  sladji  od  secera,ali  proizvodjaci  tvrde  da  ga  telo  ne  apsorbuje  pa  nema  gotovo  nikakvu  kalorijsku  vrednost.Ipak,American Food   and  Drug  agencija  tvrdi dag a  telo  apsorbuje I  to  u  procentu od 10-27%.Uticaj  na  zdravlje  je  nepoznat.

Ukus:beli  kristalni  puder  ima  izgled  kao  secer  samo  je  mnogo  sladji.

Stetnost:treba sacekati  nova  istrazivanja  koja  bi potvrdila  da  je  bezbedan.

SAHARIN

Jedan  od  prvih  zasladjivaca ikada  otkrivenih.300  puta  je  skladji od  secera,ali  nema  kalorija.Telo  ga  apsorbuje,ali  se izbacuje  u  nepromenjenom  obliku putem  bubrega.

Ukus:vrlo  snazan  sladak  ukus,ali  ima malo  gorcine.

Stetnost:nema  stetnost  na  ljudski  organizam.
XILITOL

Koristi   se  za  zasladjivanje  zvakacih  guma  prevashodno.Ova  supstanca  se  nalazi u  prirodi  u  vocu  I  povrcu.Pomaze  zdravlju  zuba.Jedna  studija  otkriva  da  su  deca  koja  su  zvakala  zvake  sa xilitolom za 40%  manje  obolevala  od  infekcije  unutrasnjeg  uva.

Ukus:  ima  ostriji  ukus  od  secera,ali  sadrzi 2,4  kalorije po  gramu.

Stetnost:nije  utvrdjena.Konzumiranje xilitola  je  odlican  nacin  da pojedete  nesto  slatko I  pri  tom  zastitite  zube.

(X)-FITNESS   broj 7



--------------------------------------------------------------------------------------

i jos 1 text


POLEMIKA KOJA POSTOJI KAD SU U PITANJU VESTACKI ZASLADJIVACI JE ZAISTA VEOMA ZBUNJUJUCA, ALI POSTOJE BAREM NEKI DOKAZI KOJI PODRZAVAJU JEDNE I DRUGE ARGUMENTE KOJI SE TICU NJIHOVE BEZBEDNOSTI.

 

U svojoj ishrani koristim skoro svakodnevno dosta vestackih zasladjivaca, ali sam procitao neke veoma oprecne izvestaje o njihovoj bezbednosti. Zasladjivaci kao sto je aspartam se koriste u mnogim suplementima, ali da li su oni i zaista bezbedni?

 

            Na trzistu se mogu naci mnogi zasladjivaci, ali izgleda da je aspartam najcesci i samim tim bezbedan, ali ga je jedan njihov broj povezao sa rakom i drugim rizicima po zdravlje.Takodje, neki ljudi tvrde da su zaista imali zdravstvene probleme poput glavobolje nakon sto su konzumirali aspartam, mada nijedna veca studija do sad nije potvrdila slicne sporedne efekte.

 

            Nedavno je u nekoliko navrata izvrsen pregled dostupnih podataka ni u jednom takvom pregledu nije utvrdjeno da aspartam predstavlja opasnost, ako se uzima u normalnim dozama. Takodje, u jednom takvom pregledu  vrsila se i analiza ogromne kolicine toksikoloskih i epidemioloskih podataka i zakljuceno je da „postojeci dokazi u velikom broju upravo potvrdjuju bezbednost aspartama ako se uzima u trenutno preporucenim dozama kao zasladjivac“.

 

            U jednom drugom slicnom pregledu posmatrana je iskljucivo veza izmedju aspartama i pojave raka. Istrazivaci su pokusali da pronadju korelaciju izmedju unosa vestackih zasladjivaca i stope raznih vrsta raka, ukljucujuci i rak usne duplje i grla, jednjaka, debelog creva, rektuma, grudi, jajnika i bubrega. Ono sto je vrlo interesantno jeste da su ovi istrazivaci zapravo uocili da se stopa izvesnih vrsta raka cak i smanjuje pri uzimanju vecih doza aspartama.

 

            Zasto su onda aspartam i drugi zasladjivaci i dalje toliko kontraverzni? Poenta je u tome sto je u nekoliko istrazivanja otkrivene veza izmedju aspartama i raka kod zivotinja, mada u najvecem broju studija ova korelacija nije otkrivena. Tako je u jednoj studiji otkriveno da su zenke pacova koje su konstantno konzumirale aspartam tokom celog njihovog zivota bile izlozene povisenom riziku od raka limfe i leukemije. I neke druge studije su dosle do slicnih zakljucaka, ali bi trebalo istaci da su i pacovi koji su ucestvovali u ovim istrazivanjima konzumirali ekstremno velike doze aspartama- u nekim slucajevima, pacovima su davane doze ekvivalentne 2000 konzervi sode ne dan!

 

            Iako su neke studije pokazale da preterano konzumiranje aspartama moze da bude opasno, s druge strane, najveci broj istrazivanja  ukazuje ne to da je aspartam pri licno bezbedan. Mi svakog dana unosimo raznovrsne hemijske supstance koje bi, u dovoljno velikim dozama, izlozile nese zdravlje opasnosti, ali nema dovoljno razloga da se veruje da ce vam nesto aspartama u vasem proteinskom sejku nauditi.

 

            Medjutim, nemojte sada da pocnete da preterujete. Ne zaboravite da je jedna casa vina dnevno veoma dobra za zdravlje, ali ne i cela flasa. Takodje, jedan aspirin dnevno moze da spreci infarkt i izvesne oblike raka, ali deset aspirina bi napravilo rupu u vasem stomaku. Takav je zivot u realnosti.


Van mreže djake

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 469
Odg: Vestacki zasladjivaci
« Odgovor #5 poslato: Februar 27, 2012, 01:36:16 posle podne »
Vlado, sta ce ti to....stisni zube i izbaci jedno vreme sve sto mozes ne samo od vestackih zasladjivaca, vec i od industrijski obradjenih namirnica (kod mene samo whey prolazi), pa ces posle videti kada se cula prociste da i kuvani brokoli moze biti sladak :)

Van mreže vlada sin

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.126
Odg: Vestacki zasladjivaci
« Odgovor #6 poslato: Februar 27, 2012, 01:47:27 posle podne »
Vlado, sta ce ti to....stisni zube i izbaci jedno vreme sve sto mozes ne samo od vestackih zasladjivaca, vec i od industrijski obradjenih namirnica (kod mene samo whey prolazi), pa ces posle videti kada se cula prociste da i kuvani brokoli moze biti sladak :)
mudro zboris :)


bleki hvala 8)
Men sana in corpore sano !

Van mreže Becks

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 320
Odg: Vestacki zasladjivaci
« Odgovor #7 poslato: Februar 27, 2012, 02:03:41 posle podne »
Stevia je najbolja, kostala je oko 690 din a ta kolicina je kao 6 kg secera, tako da je cena dobra.

Mada kad se odviknes od tih sranja i vegete hrana ima skroz drugi ukus, bas sam nedavno probao meso sa vegetom i bacio ga keru koliko je bilo odvratno, a pre 3-4 godine nisam ga nikada spremao bez iste.

Van mreže macholina

  • Lepotica
  • Minimumweight Member
  • *****
  • Poruke: 88
Odg: Vestacki zasladjivaci
« Odgovor #8 poslato: Februar 27, 2012, 02:05:00 posle podne »
Uopšte nije lepo što truješ kera, trebalo je u kantu da ga baciš   ;D
I Do Because I CAN
I Can Because I WANT To
I Want To Because You Said I COULDN'T

Van mreže Djokili

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 385
Odg: Vestacki zasladjivaci
« Odgovor #9 poslato: Februar 27, 2012, 02:47:21 posle podne »
Ljudi totalno ste u pravu sto se tice hrane. Sve je stvar navike. Nekada nisam mogao da pomirisem tunjevinu, sad mi ne smeta da jedem onu u salamuri, cak mi se i svidja. Takodje prvi put kad sam probao brokoli morao sam da ga pljunem. Sad ga jedem opusteno. Meso vise ne stavljam vegetu itd itd.. Jednino sto sam se navukao na coca cola zeru... po 2l dnevno znam da popijem...

Van mreže Ishmerish

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 946
  • Lala 4ever
Odg: Vestacki zasladjivaci
« Odgovor #10 poslato: Februar 27, 2012, 02:47:48 posle podne »
Imao sam slicnu diskusiju na drugom forumu,pa cu samo past-ovati moj post ako nije problem:

Ajd ovako i da zavrsim sa ovim izlaganjem:

Koka kola (sva) a posebno Zero
Sveps (i jos koliko hoces gaziranih napitaka)
Step
Natren
And the list goes on....

Sadrze aspartam, koji se sadrzi od:

50% od Phenylalanin-a (aminokiselina) koja moze biti stetna u slucaju osoba koji imaju naslednu fenilketonuriju.

40% Aspartske kiseline koje je takodje amino kiselina, medjutim kada se uzme u slobodnoj formi ne vezana za protein znacajno povecava nivo Aspartata i Glutamata u krvnoj plazmi.
Tako povecan nivo Aspartata i Glutamata polako pocinje da unistava neurone,a velika vecina nervnih stanica biva unistena pre negoli se bilo kakvi siptomi bolesti pojave.
Neke bolesti koje usled ovoga mogu nastati su: Mulitipleks skleroza/gubitak memorije/hormonalni problemi/gubitak kose/epilepsija/Alchajmerova,Parkinsonova bolest/slepilo........

10% Metanola koji nema potrebe da objasnjavam.

Acesulfam K za koji se tvrdi da je jos gori od gore navedenog.

Dalje imamo Kinin i Saharin koji dokazano izazivaju rak kod labaratorijskih zivotinja, naravno ne i na ljudima jer takvo istrazivanje nikada nije ni sprovedeno(javno).

I list bi mogla ovako jos nekoliko stranica....
"Kad je neko glup, proizvodi jednak socijalni efekat kao i kad je mrtav.
On ništa ne primjećuje, samo drugi pate oko njega."

Van mreže dragan vg

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.203
Odg: Vestacki zasladjivaci
« Odgovor #11 poslato: Februar 29, 2012, 09:51:23 posle podne »
Ja recimo gledam da koristim sto manje, i Zero, i step, i te ostale izdrkotine. Ali opet jednom u 15 dana uzmem otprilike 2 l Zero, cisto da me prodje zelja.

Van mreže dragan vg

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.203
Odg: Vestacki zasladjivaci
« Odgovor #12 poslato: Mart 17, 2012, 10:50:09 posle podne »
Kako vi koristite ove praskove(step,fruti...).Uzmete recimo sa ovsenim celu kesicu ili ne.
I da,tamo na kesici pise nutritivna vrednost na 100ml soka,pa me zato zanima kolko ima cela kesica?

Van mreže Black&Decker

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.219
  • why so sirius?
Odg: Vestacki zasladjivaci
« Odgovor #13 poslato: Mart 18, 2012, 01:12:05 pre podne »
ne znam,ja sam pio samo kao sok i cinimi se na 1 kesicu se dobije 2-3 litre...sto i pise na kesici
tako ako bi celu kesicu sibnuo u 1 solju verujem da bi se ispovracao koliko je slatko :)
ja jako retko to kupim,jeste da ima 0gr secera,al zato tripujem kao da sam pomesao feri i bonux u casi..

Van mreže dragan vg

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.203
Odg: Vestacki zasladjivaci
« Odgovor #14 poslato: Mart 18, 2012, 08:33:18 pre podne »
Mislio sam da probam sa ovsenim,ali razmisljam da mi mozda cela kesica nije mnogo.