Jun 30, 2024, 05:35:01 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.245 poruka u 18.758 tema - 20.951 članova - Poslednji član: mazar
X3MShop banner

Autor Tema: Mind-muscle konekcija  (Pročitano 2417 puta)

Van mreže Dominikanac

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.624
  • No pain, no gain!!
Mind-muscle konekcija
« poslato: Januar 22, 2012, 09:00:55 posle podne »
Da li si se ikada probuio sledeci dan posle treninga za koji si mislio da je bio odlican ali si shvatio da te boli sve ostalo sem one misicne partije koju si radio? Da li ti se ikada cini da samo pomeras tezine gore dole i pravis pokrete mehanicki bez ikakvog drugog osecaja?  Pa svi mi smo imali ili imamo takve trenutke i reci ne bi bila laz.  Na pocetku treniranja sam uvek gledao da tovarim sto vise tezina i da mi tezine i nista drugo budu naj vaznije u cemu mi je pravilna forma izvodjenja pokreta takodje bila nebitna. Sve sto sam hteo je da budem jaci i jaci i dizem iz bencha sto vecu cifru d impresioniram sve oko sebe. Jedini problem je bio to sto nikada nisam dobijao onaj osecaj kao da sam se super istrnirao uvek je falilo nesto. Radio sam grudi na primer i sledeci dan nisam cak ni osecao bol u grudima kakav bi trebalo svi mi da osecamo dan posle dobrog treninga. To je tako islo jako dugo dok nisam vremenom procitao i naucio vise o muscle-mind konekciji.

Mind-muscle konekcija je u stvari fokusirati se da prilikom izvodjenja vezbe postignete kontrakciju misica koji trebate da pogodite dok vezbate tu vezbu. Na primer ako radite grudi koncentrisite se na to da stegnete svoje grudi dok gurate sipku ka gore ili isto tako vazno osetite kako se istezu dok spustate sipku ka grudima i tu je zadrzite 1-2 sec. Ako ne napravite kontrakciju ciljanog misica najverovatnije cete ukljuciti i neki drugi misic da kompenzujete  snagu koja vam fali. Bas zbog toga ponekad imamo bolove u nekim misicima u kojim ne bi trebali posle treniranja odrednjene grupe misica.

Ovaj nacin vezbanja je tezak za pocetik iz prostog razloga a to je EGO.

Vecina pocetnika radije radi kako god zna samo da se u teretani vidi da oni podizu odredjene kilaze ne mareci na formu i ne mareci da li ce uopste pogoditi ciljani misic ili ne. Jednom kada zaista pocnete da se fokusirate na misic koji trenirate i pokret koji za to vreme treba da napravite da bi vas misic bio stimulisan toliko koliko je potrebno oseticete ogromnu razliku u bolu misica dan ili dva kasnije a da ne pominjemo razliku i pumpu koju cete osetiti za vreme treninga.  Ovo je zasigurno tehnika koja ce povecati i ubrzati rast vaseg misica i takodje skratiti vas trening mnogo posto cete zeljeni efekat postici sa daleko manje vezbi i daleko brze nego do sada.

Kazu da je najbolji nacin spremiti sebe za ovu vrstu treninga pozirajuci. Znam da zvuci cudno ali vezbati pravilno stezanje misica ispred ogledala i pravilno raditi kontrakcije ce vam zaista mnogo pomoci na treningu.  Jedan takmicar mi je jednom prilikom rekao da on nikako nije mogao da istrenira ledja kako treba dok nije naucio da ih izbaci pravilno pred ogledalom. Kod kuce je bezuspesno pokusavao poze u kojima se ledja naprezu i vide najbolje ali mu to nikako nije polazilo za rukom. Vremenom je to naucio i tu je shvatio da je i na treninzima poceo da oseca svaki misic ledja drugacije dok ga radi. Uspevao je da napravi kontrakcije i tu je magija krenula i ledja su pocela da rastu.
Ostvariti muscle-mind konekciju ce zasigurno promeniti vas pogled na bodybuilding kao sport.  Zasigurno ce vam dti sjajne rzlutate i skratiti vase treninge posto cete za krace vreme biti mnogo efikasniji. I dalje mi se desava da odem u teretanu i gledam momke koji po 2 sata udaraju po svim mogucim vezbama i masinama za grudi. U svakom slucaju cu vam reci da ako radite vise od 4 serije po misicnoj partiji vi ne trenirate pametno. Upitajte sebe da li zelite da pomerate teg od tacke a do tacke b ili zaista zelite da izvucete maksimum iz vaseg vremena provedenog u teretani.
(Izvinjavam se unapred za greske u prevodu.)
« Poslednja izmena: Januar 22, 2012, 09:02:42 posle podne Dominikanac »
Sunce koje przi ko da kaze da izdrzim, vetar muzika za usi, ritam kisa koja pljusti

Van mreže dame_3

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 580
    • Amino.Ba
Odg: Mind-muscle konekcija
« Odgovor #1 poslato: Januar 22, 2012, 09:37:14 posle podne »
Odličan tekst ! Vrlo malo ljudi se ovog pridržava, više vode računa o kilaži na šipki, nego na pravilnu formu i kontrakciju .
Train hard or go home !
www.amino.ba