Jul 06, 2024, 09:08:54 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.251 poruka u 18.758 tema - 20.955 članova - Poslednji član: Josephgat
X3MShop banner

Autor Tema: Salo ili Misici Sagorevanje !!!  (Pročitano 4684 puta)

Van mreže SexyMadafucker

  • Član
  • *
  • Poruke: 3
Salo ili Misici Sagorevanje !!!
« poslato: Januar 20, 2012, 02:30:15 pre podne »
Zanima me kako funkcionise ljudski metabolizam? Tacnije sta se prvo sagoreva.
Citao sam poprilicno na netu o ovoj temi i mogu reci da sam naisao na vrlo razlicita misljenja.
Zanima sta se desava sa bioloske strane u organizmu i u razlicitim uslovima? Znaci zanima me kako funkcionise organizam kad imamo obilje hrane i kad imamo nedostatak?
Negde sam procitao da kad smanjimo unos kalorija prvo gubimo misice, a tek onda salo (slicno kao kad ljudi kazu da kod mrsavljenja tek kad smrsaju po citavom telu krenu stomak da gube), a na drugim mestima kazu drugacije.
Naravno shvatio sam da se u razlicitim rezimima ishrane telo ponasa drugacije.
Zamolio bih nekog ko je strucniji  u ovoj temi da mi objasni sta se tacno desava i kad i pod kojim uslovima?Naravno sto detaljnije i preciznije moguce ??

Evo nekih clanaka koje sam procitao

http://www.kakosmrsati.net/12-nedelja-do-zdravih-navika-nedelja-bro-4
http://www.trcanje.rs/ishrana/kalorijski-deficit/
http://bodyshapingtips.com/burn_fat/does_the_body_burn_fat_or_muscle_first/

Van mreže Milos Zivanovic

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.774
  • Miloš Živanović
    • Facebook
Odg: Salo ili Misici Sagorevanje !!!
« Odgovor #1 poslato: Januar 20, 2012, 09:49:44 pre podne »
Energetske materije - neophodne za proizvodnju toplote i fizičku aktivnost - Uh i masti
Gradivne materije - neophodne za izgradnju/regeneraciju tkiva - Prot

Cal. deficit - unosis manje hrane nego sto je potrebno, tj. trosis vise nego sto uneses - mrsavis (naravno nije sve jedno iz cega cu cal. ili kakvom fiz. aktivnoscu trosis cal.)
Cal. suficit - unosis vise hrane nego sto je potrebno, gojis se (opet nije sve jedno iz cega su cal. i na koji nacin ces "da ih usmeris" u sta da se ugrade)

Gradivnih treba da ima dovoljno (i unesenih u pravo vreme) da ne bi gubio misice, a iz energetskih (koje su opet unesene u pravo vreme) pravis deficit koji ti je potreban da bi gubio mast, a cuvao misice.
Ako je obrnuta situacija - jasno ti je sta se desava...

Tacno je da ljudi na ljudi razlicito "zadrzavaju" masnocu - neko ima dobar stomak, a npr. zalivene butine ili obrnuto itd...

Ono sto je postala sve cesca negativna praksa u zadnje vreme (primer kako se telo u razlicitim rezimima ponasa drugacije):

- Ljudi se izgladnjuju i unose premali broj cal/premalo obroka - jo-jo efekat je zagarantovan cim se skinu sa ovakvog mucenja, problemi sa krvnom slikom itd...
- Prevelika "seca" cal odjednom (npr. unosio si 3.000cal iz Mc Donald's-a i spustis odmah na 2000cal "regulisane" klope) preveliki sok za telo, i sigurno se gubi jedan deo misica uz salo
- Start dijete sa premalim br. cal (povezano je sa ovim prethodnim) - kasnije nemas mogucnost za dalje korekcije dijete i dalje smanjivanje po potrebi
- Opet povezano za ovo prethodno - zbog prevelike zelje, ljudi naprave combo seca cal+cardio - opet preveliki cal. minus - ode deo misica
- Cettonic kao prva dijeta - pravljenje velikog deficita na racun izbacivanja uh, opet - sta posle dijete?Ako ljudi ne poznaju svoje telo, i ne ubacuju pazljivo hidrate, vrlo moguc jo-jo scenario
- Preterivanje sa HIIT treningom - vrlo moguc pad imuniteta, i prekid dijete zbog gluposti
- Prevelika ocekivanja - ljudi upopste ne sagledaju realno koliko treba da se skida + ne znaju uopste koliko je misica zaista ispod sala
- itd, da ne gusim sad...

Kako bi dijeta trebalo da izgleda (pored ovog gore - what not to do):

Pre svega treba da bude prilagodjena osobi kojoj je namenjena, znaci nije isiti cal. unos, potreba za prot, uh, mastima za nekog ko ima 110kg i nekoga ko ima 80kg.Dve osobe od 100kg mogu da imaju razlicit BMR, da su razlicito osetljive na unos uh itd...Kardio nije neophodan dok samo rezanje cal. daje rezultate...

Citao sam poprilicno na netu o ovoj temi i mogu reci da sam naisao na vrlo razlicita misljenja.

Citanje je dobro, ali probaj na sebi - slobodno...  ;D





Van mreže SexyMadafucker

  • Član
  • *
  • Poruke: 3
Odg: Salo ili Misici Sagorevanje !!!
« Odgovor #2 poslato: Januar 20, 2012, 11:53:55 pre podne »
Energetske materije - neophodne za proizvodnju toplote i fizičku aktivnost - Uh i masti
Gradivne materije - neophodne za izgradnju/regeneraciju tkiva - Prot

Cal. deficit - unosis manje hrane nego sto je potrebno, tj. trosis vise nego sto uneses - mrsavis (naravno nije sve jedno iz cega cu cal. ili kakvom fiz. aktivnoscu trosis cal.)
Cal. suficit - unosis vise hrane nego sto je potrebno, gojis se (opet nije sve jedno iz cega su cal. i na koji nacin ces "da ih usmeris" u sta da se ugrade)

Gradivnih treba da ima dovoljno (i unesenih u pravo vreme) da ne bi gubio misice, a iz energetskih (koje su opet unesene u pravo vreme) pravis deficit koji ti je potreban da bi gubio mast, a cuvao misice.
Ako je obrnuta situacija - jasno ti je sta se desava...

Tacno je da ljudi na ljudi razlicito "zadrzavaju" masnocu - neko ima dobar stomak, a npr. zalivene butine ili obrnuto itd...

Ono sto je postala sve cesca negativna praksa u zadnje vreme (primer kako se telo u razlicitim rezimima ponasa drugacije):

- Ljudi se izgladnjuju i unose premali broj cal/premalo obroka - jo-jo efekat je zagarantovan cim se skinu sa ovakvog mucenja, problemi sa krvnom slikom itd...
- Prevelika "seca" cal odjednom (npr. unosio si 3.000cal iz Mc Donald's-a i spustis odmah na 2000cal "regulisane" klope) preveliki sok za telo, i sigurno se gubi jedan deo misica uz salo
- Start dijete sa premalim br. cal (povezano je sa ovim prethodnim) - kasnije nemas mogucnost za dalje korekcije dijete i dalje smanjivanje po potrebi
- Opet povezano za ovo prethodno - zbog prevelike zelje, ljudi naprave combo seca cal+cardio - opet preveliki cal. minus - ode deo misica
- Cettonic kao prva dijeta - pravljenje velikog deficita na racun izbacivanja uh, opet - sta posle dijete?Ako ljudi ne poznaju svoje telo, i ne ubacuju pazljivo hidrate, vrlo moguc jo-jo scenario
- Preterivanje sa HIIT treningom - vrlo moguc pad imuniteta, i prekid dijete zbog gluposti
- Prevelika ocekivanja - ljudi upopste ne sagledaju realno koliko treba da se skida + ne znaju uopste koliko je misica zaista ispod sala
- itd, da ne gusim sad...

Kako bi dijeta trebalo da izgleda (pored ovog gore - what not to do):

Pre svega treba da bude prilagodjena osobi kojoj je namenjena, znaci nije isiti cal. unos, potreba za prot, uh, mastima za nekog ko ima 110kg i nekoga ko ima 80kg.Dve osobe od 100kg mogu da imaju razlicit BMR, da su razlicito osetljive na unos uh itd...Kardio nije neophodan dok samo rezanje cal. daje rezultate...

Citao sam poprilicno na netu o ovoj temi i mogu reci da sam naisao na vrlo razlicita misljenja.

Citanje je dobro, ali probaj na sebi - slobodno...  ;D

Hvala na odgovoru !!!
Ali mene zanima ako ti ili neko drugi moze da mi objasni sta se tacno desava kad krenemo da mrsavimo, to jeste ja sam oduvek mislio da kad krenemo da mrsavimo, gubimo i masti i misice i to po citavom teu (kako bi neki ljudi rekli topimo se), a tek u zadnjim fazama naseg mrsavljenja gubimo salo na stomaku, butinama kao poslednjim rezervama masti naseg organizma.
Ovo me zanima sa stanovista bioloskih i hemijskih procesa koji se odvijaju u nasem telu.
Nadam se da me niste pogresno shvatili ja nemam visak kg , ovo me zanima iz razloga sto o ovoj temi mnogi ljudi pricaju, a jednostano ne znaju. Gledam ljude kako se pate na raznim smesnim dijetama i kad pokusas nesto da im objasnis o funkcionisanju ljudskog tela oni ili nece da te saslusaju ili jos gore pricaju kojekakve gluposti.
Znaci zanimaju me osnove , znam da pri razlicitim ishranama telo razlicito reaguje, ali neki osnovni obrasci ponasanja tela me zanimaju.
Eto ja jednostavno zelim vise da se obrazujem o ovoj temi, nije da nista ne znam, ali opet funkcionisanje ljudskog metabolizma je kompleksna stvar i zelim da vidim da li sam dobro ili lose shvatio kako funkcionise !!!

Van mreže Milos Zivanovic

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.774
  • Miloš Živanović
    • Facebook
Odg: Salo ili Misici Sagorevanje !!!
« Odgovor #3 poslato: Januar 20, 2012, 11:59:15 pre podne »
Jbm li ga hemijske reakcije bioloski procesi i to, molekuli ovoga onoga, mora neko drugi...  ;D

Van mreže Black&Decker

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.219
  • why so sirius?
Odg: Salo ili Misici Sagorevanje !!!
« Odgovor #4 poslato: Januar 20, 2012, 12:00:49 posle podne »
pa ja bih ti preporucio upises medicinski fakultet,pa lagano...
kako mislis da ti sve to neko izobljasnjava u temi na forumu,pa nije ljudski organizam bicikla sa pedale,da ti neko obljasni kako radi :D...bolje da trezis neku knjigu,pa ces u njoj mozda naci - osnovne stvari...


evo i ja trazim : jel ima neko knjigu na srpskom u el.formatu koja se bavi ishranom i metabolizmom...video sam na forumu imaju neke na engleskom,ali nisam nasao na srpskom...?

Van mreže SexyMadafucker

  • Član
  • *
  • Poruke: 3
Odg: Salo ili Misici Sagorevanje !!!
« Odgovor #5 poslato: Januar 20, 2012, 01:25:13 posle podne »
pa ja bih ti preporucio upises medicinski fakultet,pa lagano...
kako mislis da ti sve to neko izobljasnjava u temi na forumu,pa nije ljudski organizam bicikla sa pedale,da ti neko obljasni kako radi :D...bolje da trezis neku knjigu,pa ces u njoj mozda naci - osnovne stvari...


evo i ja trazim : jel ima neko knjigu na srpskom u el.formatu koja se bavi ishranom i metabolizmom...video sam na forumu imaju neke na engleskom,ali nisam nasao na srpskom...?

Ma imam neku knjigu, ali me zanimaju neki osnovni obrasci barem kod sagorevanja kalorija u ljudskom organizmu, kojim redosledom, zasto itd. ? Video sam da ovde ima ljudi sa dosta iskustva i znanja pa se nadam da mi neko moze reci nesto vise o ovome na osnovu svog licnog znanja i iskustva !!!
Vec sam rekao sto sam vise citao o ovome to sam na razllicitija misljenja neki kazu jedno neki drugo i opet to isto sve zavisi od uslova itd., pa rekoh sebi da pitam ovde da vidim sta kazu ljudi koji imaju iskustva na ovom polju !!!