Шта то беше једанаестерацДанас се навршава 13 година откако је досуђен последњи пенал за фудбалере Партизана у првенственим утакмицама са Црвеном звездом. – Последњи „свирао” Зоран Петровић пре 33 дуела без фаула у шеснаестерцу „црвено-белих”
У историјату фудбалског „вечитог” дербија има занимљивих дана чак и када се не играју утакмице. Тако се данас навршава 13 година од када је Партизану последњи пут досуђен једанаестерац у првенственим сусретима са Црвеном звездом…
Откако је Дамир Чакар у 67. минуту 99. међусобног одмеравања снага наших најбољих клубова, 18. марта 1995. године, савладао Звонка Милојевића прошло је 4.749 дана, или чак 33 меча, а још седам минута игре па ће бити – 3.000 минута фудбала... У више од два дана игре, Црвена звезда извела је седам пенала. С друге стране, најдужа серија утакмица „црвено-белих“ без пенала износи 20 мечева.
Арбитри су на досадашња 132 „вечита” дербија 32 пута упрли прст на белу тачку, значи скоро сваког четвртог пута. Звезда није реализовала шест казнених удараца од 18, а Партизан три од 14. Поређења ради, прошле сезоне је на 192 утакмице фудбалског каравана досуђено 50 пенала, дакле и ту је био по један једанаестерац на свака четири меча.
Последњи пенал за актуелног лидера српског шампионата у „вечитим дербијима“ досудио је Зоран Петровић (56), по општем мишљењу наш најбољи арбитар свих времена, који се брзо присетио ситуације са стадиона у Хумској:
– Добро се сећам свега. Партизан је изводио лопту из прекида, а шеснаестерац је био пун. Сакић је у гужви играо руком. Не могу да тврдим да сам одлично видео тај кратак трзај руком изнад главе. Проценио сам више по осећају и досудио казнени ударац. Сакић ми је сутрадан признао да је играо руком. Звезда је пре тог пенала водила са 2:0, 20 минута пре краја.
Чакар је смањио на 2:1, а касније Савељић изједначио на коначних 2:2.
Та утакмица можда илуструје колико пенал може да промени ток меча, а има скоро седам година откако је Партизан последњи пут победио Звезду на свом стадиону у првенственим биткама. Арбитар који је делио правду на два светска првенства о необичној годишњици каже:
– Податак је интересантан за статистику и анализу, али не верујем да је производ избегавања судија да суде казнени ударац за „црно-беле“, или намере да се правда дели на штету Партизана. Вероватно се није десио прекршај који би приморао неког од арбитара да покаже на белу тачку. Номинација судије да дели правду у сусрету између Црвене звезде и Партизана је највеће признање, у нашим условима и врхунац каријере. Суђење у овим мечевима значајно утиче и на однос јавности према арбитрима. Нисам за то да неко суди више пута, јер су у прошлости ти арбитри били довођени у непријатне ситуације. Сигурно је да имамо перспективних судија који ће у будућности моћи да понесу бреме одговорности. Очекујем да то буду Богдановић из Краљева, Веселиновић из Ваљева, Јованетић из Ужица који је недавно био доста добар, па Димитријевић из Лознице, Поповић из Београда...
На питање како је било њему да суди када је публика знала да је „Партизановац” у та четири меча (две победе Звезде, два „ремија”), каже:
– Никад није била тајна да сам као „клинац“ тренирао у Партизану и да је тај клуб моја прва и једина љубав. Међутим, то са суђењем нема никакве везе. То доказује и податак да Партизан никада није победио Звезду када сам судио, чак има очајан биланс.
Рекордер је Мирослав Радоман (50), једини наш арбитар који је судио мечеве Лиге шампиона, са десет дељења правде „вечитима” у првенству. Ниједном није досудио једанаестерац (четири победе Звезде, две Партизана):
– Јесте необично да је Партизан 13 година без пенала. Али, у дерби и судије и играчи улазе опрезније, догађа се мање прекршаја у казненом простору. Можда су нечије процене биле другачије, али су моје биле такве да није било казнених удараца. Сматрам да сам погрешио само 1996. у Хумској. Милојевић је направио пенал, али због позиције у којој сам се налазио то нисам видео и дозволио сам да се игра настави. Намере није било, али моје грешке јесте. Статистика је добар показатељ, али не и одлучујући. Не сме да има утицај. Ако ни у наредне 33 утакмице не буде прекршаја за казнени ударац, не би ни требало судити пенал.
-----------------------------------------------
Бабарогић рекордер
Од 75 арбитара, колико је судило у првенственим утакмицама Црвене звезде и Партизана, 57 није показало на белу тачку. Први пенал у досудио је Београђанин Михајло Поповић у трећем сусрету, за „црно-беле“. Звезда је чекала до 12. меча. Највише пенала досудио је Бранимир Бабарогић. Касније високи функционер судијске организације и члан управе Црвене звезде, у пет својих дербија три пута је показао на белу тачку у корист „црвено-белих” и једном за Партизан (сви пенали реализовани). Највише их је на једном мечу било у 46. дуелу када је три досудио Стеван Кузминац из Земуна. Ратомир Дујковић је два пута сачувао мрежу Звезде, за коју је пенал реализовао Милован Ђорић.
http://www.politika.rs/rubrike/Sport/fudbal/SHta-to-beshe-jedanaesterac.sr.html