posto se dosta polemise o nitru pokusacu nesto da objasnim:
NOS-Nitrous Oxygen Sistem
Nos je sistem koji se kao sto vec znate aktivira pomocu malog crvenog dugmenceta na volanu i koji omogucava iznenadno i neverovatno ubrzanje automobila u trenutku.
S` obzirom da se radi o veoma specificnoj tehnologiji krenucemo od samog pocetka.
Nitro se koristi vec duze od 60 godina a svoju prvu funkciju je pronasao u motorima americkih letelica tokom II svetskog rata. I tada je funkcija Nitro-oxida bila ista kao danas=POVECATI PERFORMANSE.
Shvativsi da su otkrili jednu veoma mocnu tehnologiju, americka vlada uklanja ovaj sistem iz upotrebe. Kasnije se pokusavalo da se ista tehnologija primeni u trkackim automobilima ali to nije funkcionisalo.
Tek pocetkom sedamdesetih Mike Thermos i Dale Vaznian su otkrili prave mogucnosti NITRO sistema i vec 1978 nakon nekoliko godina istrazivanja i testiranja su osnovali svoju kompaniju pod nazivom Nitrous Oxide Systems Inc.
NOS radi na bazi nitro-oxida odnosno NO jedinjenja. Uz pomoc ovog jedinjenja stvara se veca energija u cilindrima motora i dramaticno veliko povecanje snage u momentu. Osnovu funkcionisanja predstavlja potpomaganje ovog jedinjenja brzem sagorevanju goriva u motoru tj nitro-oxid nije neko dodatno gorivo ili aditiv koji se mesa sa benzinom vec samo potpomaze brze sagorevanje smese. Tu funkciju cini tako sto svojim delovanjem pospesuje stvaranje kiseonika sto ubrzava citav proces rada motora i daje za rezultat vecu energiju, odnosno snagu. Na visokim temperaturama NO jedinjenje se cepa oslobadjajuci tako atom kiseonika (O). Njegovim prisustvom smesa postaje jos redja sto je takodje preduslov za extra snagu.
Ovo jedinjenje se skladisti u bocama od najcesce 2,5 litara mada postoje i vece. Ono je u tecnom stanju. Zbog pravilnog funkcionisanja sistema boca se postavlja u prtljaznik automobila i to pod uspravnim uglom od 15 stepeni. Na vrhu boce se nalazi mali ventil koji regulise pritisak u boci koji obavezno mora biti okko 900-950 psi. Vrednost pritiska se ocitava na meracu koji je dostupan vozacu u kabini vozila. Tako vozac moze na vreme da reaguje u slucaju pada pritiska koja se desava kada su napolju niske temperature. Zato se u ponudi nalazi grejac boce koji doprinosi konstantnom pritisku boce. Takodje je veoma bitno ne prepuniti ovu bocu jer ce se u tom slucaju, gore spomenuti, ventil otvoriti i pod preitiskom ce sva tecnost biti izbacena.
Ventil na boci je povezan glavnom cevkom koja povezuje bocu sa ostatkom sistema koji se nalazi pod haubom. Prvo na sta cev nailazi je nitro-solenoid koji odredjuje kolicinu ubrizganog jedinjenja u trenutku. Pored ovog postoji jos i solenoid koji je povezan sa crevom dovoda goriva i on odredjuje kolicinu goriva u buducoj smesi sa nitro-oxidom. Posle ovih solenoida dolaze naravno dolaze filteri za nitro/gorivo.
Nakon filtera dolaze uske cevi koje vode do prskalica koje predstavljaju najznacajniji deo celog sistema.
Postoji vise vrsta prskalica, zavisno od jacine i vrste motora.
U svakom slucaju one prave mesavinu goriva i nitro-oxida koji se potom kao smesa ubrizgava u cilindre. Nitro-oxid se zbog velikih temperatura pretvara u gas i cepa se i pritom dolazi do ranije pomenute radnje u cilindrima.
Postoje razlike izmedju nitro sistema koje cu naknadno objasniti...