Stavio sam ovu temu u Steroide, posto isti i nije bas legalan i ima dosta "nus pojava"
Mnogima je poznat posle afere sa Zelenom Kafom 800, koja je kad je u istoj otkriven Sibutramin povucena sa trzista.
Inace o istom sa na internetu nasao sledece:
SIBUTRAMIN, već na samom početku primene, smanjuje apetit povećavajući osećaj sitosti. To rezultira smanjenjem unosa hrane.Nakon izuzetno male količine hrane koju pojede, pacijent je izrazito sit.Ujedno SIBUTRAMIN smanjuje potrebu za slatkisima i grickalicama.To sve ostvaruje preko centralnog delovanja.
Istovremeno SIBUTRAMIN stimuliše termogenezu tj. energetsku potrošnju (periferno delovanje). To je vrlo značajno jer na taj način SIBUTRAMIN ne dozvoljava usporavanje metabolizma do kojeg obično dolazi tokom dijete i omogućava kontinuirani gubitak suvišnih kilograma.SIBUTRAMIN dovodi do potrosnje energije ravne onoj koje bi potrosili brzim hodanjem u duzini od 1.4 km.
Delujuci na oba uzroka gojaznosti (i povecan unos i smanjenu potrosnju energije)SIBUTRAMIN je vrlo efikasno sredstvo u borbi sa suvisnim kilogramima. SIBUTRAMIN se uzima jednom dnevno neposredno pre ili nakon doručka.
Iako je hemijski sličan amfetaminima, sibutramin nema jako centralno djelovanje, niti izaziva karakteristične nuspojave kao amfetamini, ali i pored toga Evropska agencija za ljekove je donijela odluku da povuče sve ljekove koje u svom sastavu imaju sibutramin.
Evropska agencija za ljekove nakon višemjesečnog praćenja upotrebe sibutramina tokom liječenja gojaznosti zaključila je “da je korist od primjene lijeka manja u odnosu na rizik od njegove primjene”.
On se kao lijek u protekle tri-četiri godine propisivao kao pomoćno sredstvo u sklopu programa za liječenje gojaznosti, posebno kod osoba čija je debljina uzrokovana prekomjernim uzimanjem hrane kao i čiji je BMI veći od 30. Tokom ispitivanja ipak je utvrđeno da upotreba sibutramina izaziva niz komplikacija, posebno kod osoba koje imaju problem sa štitnom žlijezdom, kardiovaskularnim sistemom, jetrom, bubrezima i oni koji pokazuju naznake psihičkih poremećaja.
Sportistima strogo zabranjen
Da je kojim slučajem neki sportista u proteklih nekoliko meseci pokušao da smrša uz pomoć istog, verovatno bi iz neznanja pao na doping testu!
Naime, sibutramin, strogo je zabranjen i nalazi se na doping listi. Sibutramin je već mesecima zabranjen u Velikoj Britaniji i zemljama EU, a nedavno je sportsku javnost potresao slučaj sa rumunskim fudbalerom Adrijanom Mutuom.
Krajem januara ove godine tokom laboratorijskih testova u Rimu prilikom rutinske antidoping kontrole kod Mutua su pronađeni tragovi supstance sibutramin. Fudbaleru je to bio drugi doping skandal u karijeri, jer je u njegovom uzorku krvi 2004. godine dok je igrao za Čelsi pronađen kokain.
Sibutramin se ne sme uzimati ako:
- ste u zadnjih 14 dana uzimali inhibitor monoamin-oksidaze kao što su Marplan (izokarboksazid), Parnate (tranilcipromin) i Nardil (fenelzin)
- ako uzimate antidepresive
- imate anoreksiju
- već uzimate neki regulator apetita
- imate visoki krvni pritisak
- imate bilo kakvih poteškoća sa srcem
- imate povećanu prostatu
- imate epilepsiju
- imate žučni kamenac ili drugih problema sa žući
- imate glaukom
- imate neku bolest jetre
- imate bubrežne kamence
- ste trudnica ili dojilja