Septembar 20, 2024, 03:04:13 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.284 poruka u 18.763 tema - 20.970 članova - Poslednji član: Dario88NS
X3MShop banner

Autor Tema: Kako da sprecimo pucanje misica ?  (Pročitano 6063 puta)

Van mreže bojanh66

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 541
Kako da sprecimo pucanje misica ?
« poslato: Avgust 08, 2011, 07:51:00 posle podne »
Koje uslove bi trebali da ispostujemo da umanjimo sanse za pucanje misica ?

Da li bi trebalo raditi sve ovo:
-istezanje pre i posle treninga sa tegovima
-zagrevanje pre dizanja tegova
-pravilna forma izvodjenja vezbi
-kvalitetna ishrana,dosta proteina (to se inace podrazumeva za ozbiljnije vezbace)
-kvalitetna suplementacija,multivitaminsko mineralni kompleksi,whey,kreatini itd
-puno vode
-da stavljamo samo tezinu sa kojom mozemo pravilnom formom trenirati
-dosta odmora da ne dodjemo do pretreniranosti,mozda cak na svaka 2-3 meseca napraviti pauzu od tegova u duzini 2 nedelje da se telo lepo oporavi

Pokrenuo sam ovu temu iz razloga sto se zgrozim kad pogledam levi biceps i triceps od Dorian Yates-a i levi triceps od Ronnie Coleman-a...to toliko bode oci kad se vidi da fali dobar deo misica,da je uzasan osecaj gledati na drugom,a kamoli na sebi.

Uzasno izgleda,pa me zato zanima,da li primenjivanje ovih gore stavki pomaze da sprecimo pucanje misica u velikoj meri ?

Van mreže sparco

  • Član
  • *
  • Poruke: 45
Odg: Kako da sprecimo pucanje misica ?
« Odgovor #1 poslato: Avgust 08, 2011, 11:48:10 posle podne »
da li bi istezanje i zagrijavanje? apsolutno must !!!! neistegnut sportista je los sportista uvijek bilo ;p
risk is what makes life worth living

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.335
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Kako da sprecimo pucanje misica ?
« Odgovor #2 poslato: Avgust 09, 2011, 07:04:30 pre podne »
pucanje misica na zalost NE MOZE da se spreci ukoliko do toga mora da ddoje usled odredjenih faktora (preopterecenje ili sl)
zagrevati se pred trening je OBAVEZNO i u vecini slucajeva je to ritual koji je vise nego obavezan
istezanje misica nakon tezinskog opterecenja...o tome smo komentarsiali nedavno i sigurno blago istezanje posle uradjene serije je ok ali se natezati i maltretirati i onako vec "sabijena" vlakna i nije pozeljno
tokom moje dosta duge karijere imao sam srecu ili nesrecu da vidim i pucanje misica kod dvojice mojih dobrih drugara i to na treningnu i bez obzira sto su bili veoma ozbiljni body builderi i veoma utrenirarni i ipostivali su sva "pravila" zagrevanja,jednostavno su uradili ONE MORE REP ,a isto tako sam video na srecu sta je istezanje donelo jednom momku nakon tezinskog opterecenja.kompletno odvajanje levog kvadricepsa (da,vezbao je noge)

iz svega ovoga sto si ti gore naveo moze veoma lako i da se vidi (ronnie and dorian) da su misici uglavnom zvekatali ljudima koji rade sa veoma velikim teznima sto je i logicno zar ne?
a sa druge strane opte imas jednom mentezera ili arnolda koji su primenjivali slicne ili iste tehnike pa im se to nikada nije desilo

mislim da zakljucak nije tesko da se izvuce

Van mreže vlada sin

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.126
Odg: Kako da sprecimo pucanje misica ?
« Odgovor #3 poslato: Avgust 09, 2011, 09:27:06 pre podne »
Ako nisi takmicarski nastrojen kao sto vecina nije moj savet je da nikada ne preterujes sa tezinama i brojem ponavljama koje radis, sto naravno ne znaci da stajes na prvi znak umora. 3 puta sam vidjao takve slucajeve i to su vek bili ljudi u formi kojima je uvek malo sta god da rade i onda precene svoje mogucnosti od tolike zelje. Zagrevanje i istezanje su kljuc sto se tice preventive u bilo kom sportu
Men sana in corpore sano !

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.335
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Kako da sprecimo pucanje misica ?
« Odgovor #4 poslato: Avgust 09, 2011, 10:13:15 pre podne »
vlado
jel mozes da mi objasnis pomocu kojih mehanizama istezanje moze biti preventiva?
dakle ne ZAGREVANJE vec ISTEZANJE nakon treninga

thnx

Van mreže vlada sin

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.126
Odg: Kako da sprecimo pucanje misica ?
« Odgovor #5 poslato: Avgust 09, 2011, 11:01:57 pre podne »
Pedjos, za zagrevanje pre treninga sam mislio preventivno. Sto se tice istezanja, znam da pre treninga moze biti kontraproduktivno jer smanjuje max snagu za dizanje ali mislim da posle treninga ne moze da skodi posto ipak doprinosi fleksibilnosti i elasticnosti misica sto naravno ako si body bilder i nema neki znacaj ali dosta ljudi i to gleda kao donekle bitnu stvar. Ja npr cesto igram basket i zato se istezem nakon teretane, imam osecaj da se manje ukrutim kad se istegnem , a i negde sam cini mi se procitao da mozak oslobadja endorfin ili tako nesto pa se dobija dobar osecaj:-). U svakom slucaju zagrevanje obavezno, istezanje posle tereta ko voli nek izvoli po mom skromnom misljenju. 
Men sana in corpore sano !

Van mreže bojanh66

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 541
Odg: Kako da sprecimo pucanje misica ?
« Odgovor #6 poslato: Avgust 09, 2011, 11:19:08 pre podne »
Nisam takicarski nastrojen uopste niti cu biti,treniram vise radi sebe i radi izgradnje misicne mase uz ocuvanost celih misica,dakle da ne dodje do pucanja (skracivanja).

citao sam da misici gube na elasticnosti sa godinama,dakle tamo nakon 40-45 godine zivota su mnogo vece sanse da dodje do pucanja misica nego u mladosti (od 15 do 35,40).

Da li je to tacno Pedja ?

Koje su onda mere predostroznosti u kasnijim godinama zivota ili jednostavno ako mora da se desi,desice se pucanje...?

I inace ne volim da silim tezine niti da idem do totalnog otkaza misica jer kad god pogledam ove slike,uvek se zapitam da li se i meni to moze desiti,pa zato i ne silim, a mislim da bih tad totalno batalio dizanje tegova kad bi mi se ovako nesto desilo :(

Van mreže Milos Zivanovic

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.774
  • Miloš Živanović
    • Facebook
Odg: Kako da sprecimo pucanje misica ?
« Odgovor #7 poslato: Avgust 09, 2011, 12:09:28 posle podne »
Pucanje ne moze da se spreci potpuno i da budes 100% siguran da se to nece desiti (nekome se desi i kada je zagrejan), i obicno je mesto oko toga poprilicno modro..

A istezanje posle treninga sa tegovima (ne basketa  :)) moze vrlo lako da odvede u povredu, jer misic koji si na treningu terao na kontrakcije i sabijanje na silu pokusavas da aj da kazem rastegnes.

Takodje, eksplozivni ili nekontrolisani pokreti ili jako velike tezine + mali br ponavljanja mogu da povecanju rizik od pucanja, ne samo misica nego i ligamenata...



Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.335
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Kako da sprecimo pucanje misica ?
« Odgovor #8 poslato: Avgust 09, 2011, 12:54:36 posle podne »
kao sto milos rece
a sto se tice godina
pa to je logicno da sve i jedan sklop na nasem telu gubi svojstva kao sto je imao npr 20 god pre itd....
u svakom slucaju...postoje stvari sa kojima mozes da mislis da ces da sprecis pucanje ali ukoliko je taj misic tj vlakna na tom mestu ostecena do te mere...na zalost spreciti se ne moze niti se mogu videti ili cuti rani pokazatelji istog..

endorfin nema veze sa pucanjem misica..

Van mreže vlada sin

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.126
Odg: Kako da sprecimo pucanje misica ?
« Odgovor #9 poslato: Avgust 09, 2011, 01:29:23 posle podne »
Milose hvala za novu informaciju,znanja nikad dosta.      Pedja,naravno da endorfin nema veze sa pucanjem,samo mi je to bilo interesantno da navedem kao nesto sto mi je privuklo paznju.  U svakom slucaju sve najbolje svim sportistima uz zelju za stalnim progresom i naravno bolom iskljucivo kao posledicom upale od jakih  treninga
Men sana in corpore sano !

Van mreže BUKAS

  • Iron team
  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.590
  • IRON REPUBLIC GYM BEOGRAD - Despota Stefana 68c
Odg: Kako da sprecimo pucanje misica ?
« Odgovor #10 poslato: Avgust 09, 2011, 01:35:39 posle podne »
Trenutno imam problema sa pektoralisom, tzv "bunjenje" vlakan protiv daljeg unistenja tkiva oko njih, prestao sam sa bpom jedan period, jer nastavljanjem moze da dodje do istegnuca a potom i do pucanja istog. Radim high reps bucicama, mazem se kremama(konjska, biofreeze, ben gay, fasum) rotiram u toku dana, toplo hladni tusevi, istezanje svakog dana, i juce npr nisam imao nekog veceg bola pri radjenju...tako da eto ako ikako pomazu ove informacije.
« Poslednja izmena: Avgust 09, 2011, 01:38:04 posle podne BUKAS »

Van mreže filip85

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 766
Odg: Kako da sprecimo pucanje misica ?
« Odgovor #11 poslato: Avgust 09, 2011, 01:48:23 posle podne »
Bukas, jel ona crna konjska mast što smrdi ko nafta? ;D
Kažu da je ta dobra, kupuje se u veterinarskoj apoteci, smrdi ko đavo, teško se ispira i nikako ne može da se upije kao ostale kreme... ja istegao gluteus, kad se namažem njom ne smem da sednem jbt, šetam po ceo dan po kući ko navijen hahahahaha ;D ;D ;D
« Poslednja izmena: Avgust 09, 2011, 01:50:34 posle podne filip85 »

Van mreže BUKAS

  • Iron team
  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.590
  • IRON REPUBLIC GYM BEOGRAD - Despota Stefana 68c
Odg: Kako da sprecimo pucanje misica ?
« Odgovor #12 poslato: Avgust 09, 2011, 01:50:04 posle podne »
E nije ta, al kupicu i tu sad kad si mi rekao :D da upotpunim kolekciju.

Nego jel smem u wc posle a da ne operem ruke od nje :D :D :D

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.335
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Kako da sprecimo pucanje misica ?
« Odgovor #13 poslato: Avgust 09, 2011, 01:50:50 posle podne »
Citat
tzv "bunjenje" vlakan protiv daljeg unistenja tkiva oko njih

kako ide to bunjenje
i ti se ono bavis sa powerom koliko se secam zar ne/

Van mreže filip85

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 766
Odg: Kako da sprecimo pucanje misica ?
« Odgovor #14 poslato: Avgust 09, 2011, 01:51:45 posle podne »
E nije ta, al kupicu i tu sad kad si mi rekao :D da upotpunim kolekciju.

Nego jel smem u wc posle a da ne operem ruke od nje :D :D :D


hahahahahaha  posle nje smeš (samo nemoj da pipaš zidove, vrata, itd ;D ), ali posle Biofreeza nemoj da ti pada na pamet... ;D ;D ;D