Septembar 20, 2024, 11:47:04 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.284 poruka u 18.763 tema - 20.970 članova - Poslednji član: Dario88NS
X3MShop banner

Autor Tema: Misljenje o ishrani i treninzima  (Pročitano 55531 puta)

Van mreže Milos Zivanovic

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.774
  • Miloš Živanović
    • Facebook
Odg: Misljenje o ishrani i treninzima
« Odgovor #60 poslato: Jun 30, 2011, 10:19:21 posle podne »
U pravu si skroz - nego sam mislio da se salis  :)

kratko cu samo...

Inace ja mislim da niko ovde ne uzima masti zbog energije (UH ce koristiti za energiju i popunjavanje glikogena).  Ovde govorimo o esencijalnim mastima (bar ja govorim). I kao takve one imaju mnoge beneficije, zbog kojih ih i uzimamo. Najvise zbog hormona, tj sinteze istih. Hormoni se najvise sintetisu tokom noci (tj dok spavamo), (cini mi se da je za testosternon najvisa proizvodnja tokom prva 2 sata sna), pa zato i kazes da ih uzima sredinom dana i uvece (zbog dostupnosti istih radi sinteze hormona).

Ja masti uzimam za dopunu energije na nekim dijetama (da ne bi otisao u katabolizam) i bar kod mene im je to osnovna uloga. Pitanje za tebe je sta ce se desiti kada se zalihe glikogena istrose posto  si rekao da se uh koriste za energiju, posto su u pitanju 2 treninga dnevno itd a mali unos Uh, sledece sto ce telo koristiti su masti? Slazem se da zdrave masti imaju mnoge beneficije, ali da li zaista mislis da omega 3 moze da natera vecu produkciju gh ili testa ili bilo cega drugog (znacajno)?Mislim imas preparate ZMA, Tribuluse, Glutamin za sve njih je vezana neka studija koja kaze da se povecavaju nivoi hormona itd, ali koliko je to osetno za nas obicne smrtnike? Ja sam uvek za to da se krene od veceg cal unosa na dijetu pa da se smanjuje po potrebi, ali ne vidim potrebu za dodatnim cal na dijeti ovako kasno samo to sam hteo da kazem, jer covek ipak ima preko 100kg i cilj mu je skidanje masnog tikva.


Ali moje misljenje je takvo da sve esencijalne stvari imam, pa prilicno konstantno u ishrani tokom dana. Sto se tice obroka bas pred spavanje ja licno unosim po dve kapsule omega 3 i ne ide u masti ni kad sam na masi, a kamo li kada sam skidao salo. I ne vidim ni jedan razlog zasto te esencijalne masti ne bi otisle tamo gde treba, kada su bas tada telu i potrebne.

Ovde opet moram da te pitam kako znas da ne idu u salo na masi ili definiciji? Mislim kako znas sta se desi bas sa kapsulama - jesi probao da drzis istu dijetu i aktivnosti i sa i bez caps ali samo pred spavanje?I kako znas da su potrebne pred spavanje bas - zbog cega?

I ovo da dodam gore si napisao da su neki izvori zdravih masti bolji od drugih - mesaj promena je uvek dobra...  :)

Potpuno mi je ok, i forum jeste za razmenu misljenja i uvek me zanimaju misljenja vise ljudi...  ;)

P.S. Ja ih na masi npr unosim pred spavanje, ali na defki nisam nikad...  ;D

Van mreže nemanja1234

  • Flyweight Member
  • **
  • Poruke: 149
Odg: Misljenje o ishrani i treninzima
« Odgovor #61 poslato: Jun 30, 2011, 11:09:07 posle podne »
Sto se tice masti i njihove konzumacije vezano za energiju...
Ja sam mislio u ovom konkretnom primeru, kao i na masi. Keto dijeta je nesto drugo...

Nije, kao sto ti kazes, mali unos UH (u ovom konkretnom primeru). Kolicine su ostale na njemu da odredi. Pa ako hoce moze da ima blagi deficit od 200kcal, ili da ide rotacije. A to ce sve da podesava, kao sto sam rekao, kolicinom UH za dorucak i posle treninga (eventualno i pre treninga ako bude video opadanje u snazi...). A kolicine su ostale na njemu da odredi.

Ako zanemarimo sve ostale stvari i ovu pricu (pomalo bezobrazno) uprostimo, onda da, kada bude potrosio glikogen trosice masti (mada opet napominjem da tu, veliku ulogu, igraju drugi faktori, npr intenzitet kardia/treninga...). Inace ako neko hoce da smrsa, a to povlaci cinjenicu da mora biti u nekom deficitu, on samim tim mora biti u katabolizmu (i kad kazem katabolizam, mislim bas u tom smislu reci). A katabolizam MISICA je nesto drugo, tj u uzem smislu reci i pretpostavljam, da kad si ti rekao da uzimas masti kako bi sprecio 'katabolizam' da si misio bas na 'katabolizam misica'.

Citat
da li zaista mislis da omega 3 moze da natera vecu produkciju gh ili testa ili bilo cega drugog (znacajno)?
Pogresno si ti razumeo. Ja to nikad nisam rekao. Ja sam rekao da je (gledano tokom 24 sata) najveca PROIZVODNJA hormona nocu (pogotovo u prvim satima sna) (ovo takodje i povlaci za sobom da je najveca KONCENTRACIJA hormona ujutru - neposredno posle budjenja. I da tokom dana KONCENTRCIJA i PROIZVODNJA opada). I kako bi vec iskoristili tu proizvodnju (znaci ne povecali, nego jednostavno maksimalno iskoristili), da treba telo da ima ono sto mu je NEOPHODNO da bi to sintetisalo (a to su u ovom slucaju esencijalne masti).
Ili uprosceno: ako nema ono od cega ce da sintetise hormone, jednostavno ce sitetisati dok ima materije, a kad nema, nece (gradice kucu dok ima cigala, pa ako bi za jedan dan mogao da napravi celu kucu, i ako ima dovoljno cigli - napravice je. Ali ako su ti radnici sposobni da naprave celu kucu za jedan dan, ali nemaju dovoljno materijala, napravice jedan-dva zida tj onoliko koliko materijala imaju, bez obzira sto ce ostatak dana da se izlezavaju)
Mozda bi bolja analogija ovde bila "esencijalne aminokiseline (esencijalne masti) - odmah posle treninga (nocu)". Ako telo moze da iskoristi-ugradi u misic (lupam!) 30g esencijalnih aminokiselina odmah posle treninga, i ti mu ih obezbedis, on ce to da iskoristi (Znaci nece vise od tih 30g da iskoristi, jer mu je to maksimum, ali ce SVIH 30g da iskoristi). Ali ako mu ne das tih 30g, ili mu das manje, onda on jednostavno nece da ih iskoristi i izgradi misic, jer nema od cega.
Tom logikom se vodim i kod masti - Zasto ne dati telu ono sto mu je potrebno i sto u tom trenutku moze da iskoristi (i to u vecoj kolicini od ostatka dana).

Citat
Ja sam uvek za to da se krene od veceg cal unosa na dijetu pa da se smanjuje po potrebi
Sa ovim se apsolutno slazem. Jos bih i naglasio ovo PO POTREBI. Jer ne treba nista menjati, ako to daje rezultate.

Inace probao sam (pred spavanje) bez masti, probao sa kapsulama i probao sa lanenim uljem (na masi i na definciji). Ali i sam znas da ni whey posle treninga ne mozes da bas kvantifikujes, a kamo li efekte od masti... Zakljucak koji sam ja izvukao, a da je vezan za poslednji obrok, je kao sto sam rekao: ako ima omega 3 kapsule (slobodno moze da uzme 2g), ako nema, onda moze 2-5g lanenog ulja. Znaci esencijalne masti DA, ostale izvore (koji su vise bogati zasicenim mastima, nego esencijalnim) NE.
Uostalom na svakom je da proba, pa da vidi sta mu odgovara. I ne vidim razlog za ovoliku raspravu oko "esencijalnih masti pred spavanje", kao da su cisti steroidi  ;D

Van mreže mrle1982

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 63
Odg: Misljenje o ishrani i treninzima
« Odgovor #62 poslato: Jul 01, 2011, 08:28:47 pre podne »
Poceo sam   \o/

Sve po planu! Budjenje, AC, trcanje posle pola sata. Oznojio sam se kao nosorog (iako ne znam da li se nosorog znoji, ali svakako imamo slicna dupeta)
Dosao kuci, u 8 pojeo ovsene pahuljice u vodi (nije lose kao sto sam mislio) jel malo uz ovo 2 belanca ili jedna merica WHEY? Sta je bolje
U 11 sam spremio 4 belanca (mnogo/malo?) krastavac i omega 3
u 15 sam spremio piletinu i paradajz (nadam se da je ovo ok)
poneo sam AC za pola sata pred trening
poneo sam WHEY za posle treninga
u 20:30 imam piletinu i pirinac
u 23:00 (pred spavanje) uzeo sam ELLA (nije tako los + Omega 3)

Jel valja ovo? Neke sugestije?

A sad na posao. Prvi dan je kako sam ovo poceo, dacu sve od sebe da se pridrzavam svega sto ste mi rekli. Jeste da sam debeo kao ona maskota za Miselin i da realno nemam pojma, ali hocu da prihvatim sve sto kazete (ako je pametno)
Najbolje je kada neko ko ne zna zeli da uci, a ne da se pravi pametan.
Hvala jos jednom svima, poz!!!
Ko trazi odlikovanje nije ga zasluzio,ko ga je zasluzio, nije mu ni potrebno

Van mreže mrle1982

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 63
Odg: Misljenje o ishrani i treninzima
« Odgovor #63 poslato: Jul 01, 2011, 09:55:01 pre podne »
E da, jos jedna stvar. Neka limunada? Neka vocka? Neki vitamin?

Hvala
Ko trazi odlikovanje nije ga zasluzio,ko ga je zasluzio, nije mu ni potrebno

Van mreže tenssa

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.963
Odg: Misljenje o ishrani i treninzima
« Odgovor #64 poslato: Jul 01, 2011, 09:58:21 pre podne »
Vocke izbjegavaj, bolje ti je jedi sto vise povrca.

Vitamini su uvijek pozeljni na dijetama, naravno ne one sumece tablete sa secerom vec kupi neke kvalitetne multi.

Limunada ja mislim nema secera pa se moze, nisam bas siguran. :)

Van mreže Milos Zivanovic

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.774
  • Miloš Živanović
    • Facebook
Odg: Misljenje o ishrani i treninzima
« Odgovor #65 poslato: Jul 01, 2011, 10:32:36 pre podne »
Ima i drugih efikasnih vidova carida gde ne opterecujes kolena kao na trcanju....  ;)

Van mreže BuKi_pit

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 701
Odg: Misljenje o ishrani i treninzima
« Odgovor #66 poslato: Jul 01, 2011, 11:28:48 pre podne »
Ima i drugih efikasnih vidova carida gde ne opterecujes kolena kao na trcanju....  ;)
plivanje :)
The pain you feel today will be the strength you feel tomorow !!!

Van mreže Dominikanac

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.624
  • No pain, no gain!!
Odg: Misljenje o ishrani i treninzima
« Odgovor #67 poslato: Jul 01, 2011, 02:05:41 posle podne »
Samo budi uporan i sve ce se to srediti vrlo brzo. Nemoj da zaboravis svakih 5-6 dana jedan dan sa povecanim unosom UH kao sto sam ga ja predvideo posto ce dijeta prestati da te radi veoma brzo ako taj dan izostavis. Ubaci zelenisa posto je bogato vlaknima. Zelene salate i takve stvari. Paradajz je ok. Ako bi mogao negde da uglavis jos jedan cvrst obrok ne bi bilo lose posto vidim da ve ukupno imas 4 cvrsta obroka.
Sunce koje przi ko da kaze da izdrzim, vetar muzika za usi, ritam kisa koja pljusti

Van mreže mrle1982

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 63
Odg: Misljenje o ishrani i treninzima
« Odgovor #68 poslato: Jul 01, 2011, 02:19:58 posle podne »
Mislis da jednom nedeljno imam rucak: piletina, pirinac i jos neki UH?
Ko trazi odlikovanje nije ga zasluzio,ko ga je zasluzio, nije mu ni potrebno

Van mreže Stevcho

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 725
Odg: Misljenje o ishrani i treninzima
« Odgovor #69 poslato: Jul 01, 2011, 02:23:33 posle podne »
Jedan dan u nedelji kad ti je povecan unos ugljenih hidrata, ne samo jedan obrok, nego 2-3 npr.
No curling in the squat rack!

Van mreže mrle1982

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 63
Odg: Misljenje o ishrani i treninzima
« Odgovor #70 poslato: Jul 01, 2011, 02:31:54 posle podne »
Razumem. Hvala lepo
Ko trazi odlikovanje nije ga zasluzio,ko ga je zasluzio, nije mu ni potrebno

Van mreže mrle1982

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 63
Odg: Misljenje o ishrani i treninzima
« Odgovor #71 poslato: Jul 02, 2011, 04:18:30 posle podne »
A koje bi vitamine preporucili?
Ko trazi odlikovanje nije ga zasluzio,ko ga je zasluzio, nije mu ni potrebno


Van mreže mrle1982

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 63
Odg: Misljenje o ishrani i treninzima
« Odgovor #73 poslato: Jul 03, 2011, 10:53:54 pre podne »
Drugari, opet ja. Jbg, znam da sam dosadan, ali imam jednu dilemu. Inace, pridrzavam se svega i ide mi stvarno dobro, ali tek je pocetak.
Sredom od 10 uvece igram fudbal, taj dan bih iskoristio da "odmorim". Animal cuts da uzmem ujutru na prazan stmak i vise da ne uzimam u toku tog dana?
Hvala najlepse
Ko trazi odlikovanje nije ga zasluzio,ko ga je zasluzio, nije mu ni potrebno

Van mreže dame_3

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 580
    • Amino.Ba
Odg: Misljenje o ishrani i treninzima
« Odgovor #74 poslato: Jul 03, 2011, 01:54:50 posle podne »
Poceo sam   \o/

Dosao kuci, u 8 pojeo ovsene pahuljice u vodi (nije lose kao sto sam mislio) jel malo uz ovo 2 belanca ili jedna merica WHEY? Sta je bolje
U 11 sam spremio 4 belanca (mnogo/malo?) krastavac i omega 3

uz ovsene whey , a bjelanca ubaci u sljedeci obrok.
Train hard or go home !
www.amino.ba