Septembar 17, 2024, 04:29:16 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.310 poruka u 18.764 tema - 20.970 članova - Poslednji član: Dario88NS
X3MShop banner

Autor Tema: Osnovni program za početike  (Pročitano 1804 puta)

Van mreže Vladocg

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 71
Osnovni program za početike
« poslato: Maj 13, 2011, 11:19:29 posle podne »
Pozdrav svima,
Vec nekoliko nedelja planiram da pocnem da se ozbiljno bavim ovim sportom iako imam 31 god. Skoro sam se učlanio na forum i citam postove kako bih nasao optimalni trening za početnike. Kad sam poceo da istrazujem po forumu malo sam znao a sad posle toliko sati provedenih po forumima ne znam NISTA.
Citao sam od toga da je dobro raditi svaki dan misicnu partiju 4 vjezbe po 3 serije, zatim neke split sisteme do predloga da je za pocetnike najbolje da radi 3 puta nedeljno celo telo osnovne vezbe.
Zamolio bih nekog stvarno iskusnog (necu da pomenem g-dina Petrovica jer ih ima jos na forumu) da postavi program treninga sa kojim bi trebao da pocne svaki pocetnik u prva dva do tri mjeseca treninga. Shvatio sam da je ishrana kljuc uspjeha ali i trening treba da bude optimalan, da nije ni premnogo ali ni premalo.
Ja lično mogu ići u teretanu 5 puta nedeljno ali ne znam sta kako i koliko je dobro kad se pocinje i izbjegnem pretreniranost.
Osim programa koje su to vjezbe koje se preporucuju početnicima jer pretpostavljam da ne treba raditi izolacione vjezbe vec sa vecim tezinama.
Nadam se da postoji odgovor na moje pitanje.

Van mreže Vladar

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 6.550
    • https://www.proteini.si/me/
Odg: Osnovni program za početike
« Odgovor #1 poslato: Maj 13, 2011, 11:51:39 posle podne »
Mogao bi da probas na sledeci nacin...

Grudi, listovi
Ledja, stomak
Noge - kvadricepsi i zadnja loza
Ramena, listovi
Ruke, stomak

Ovih 5 treninga rotiras, svaka 2-3 dana uzimas dan pauze. Za vece misicne partije 3-4 vjezbe u 3-4 seta. Za manje misicne partije 3 vjezbe u po 3 seta. Opseg ponavljanja - jedne nedjelje 6-8, iduce 12-15, sledece 8-12... Vjezbe radis u savrsenoj formi, kombinuj bazicne vjezbe sa slobodnim opterecenjem, sa vjezbama na masinama koje imaju dobar prenos (ako su ti na raspolaganju) i sajlama. Ne postoje vece i manje opterecenje vec samo adekvatno opterecenje koje ce ti omoguciti da u savrsenoj formi odradis propisani broj ponavljanja, kljucni momenat prvih mjeseci je da naucis da vjezbe izvodis pravilno, da si redovan i u treningu ali i van treninga sa korektnim planom prehrane i odmora.

Ovo su neke smjernice, a daljim citanjem foruma ces doznati jos dosta korisnih informacija za pocetnike. Ako si u Podgorici svrati do naseg kluba gdje cemo ti malo prezentovati sve ovo gore uzivo.

Pozdrav

www.sportsartfitness.me

PRVI CRNOGORSKI WEBSHOP ZA PRODAJU DIJETETSKIH SUPLEMENATA I OPREME ZA BODYBUILDING:
www.proteini.me

Van mreže Vladocg

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 71
Odg: Osnovni program za početike
« Odgovor #2 poslato: Maj 14, 2011, 12:47:29 pre podne »
Hvala na odgovoru, vec sam dolazio u Vasu teretanu i kad sam usao unutra imao sam osjecaj da sam usao u svemirski brod.

S obzirom da 3 godine nisam bio u teretanu (posao + fax) sad namjeravam da pocnem i preporuke od profesionalaca jedini su nacin da pocetnik u ovom sportu ne gubi vrijeme.

Forumi ovog tipa su od velike pomoći početnicima ali kako raste broj textova može sve to i da bude veoma zbunjujuće i često kontradiktorno.

Razgovor u teretani sa profesionalcem je najbolji način da se pocetnik ne izgubi u moru informacija. A da li je neko profi...to se makar u ovom sportu da lako primjetiti.

Pozz