Septembar 20, 2024, 06:29:43 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.284 poruka u 18.763 tema - 20.970 članova - Poslednji član: Dario88NS
X3MShop banner

Autor Tema: HMB  (Pročitano 13605 puta)

Van mreže MR.BIG

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 2.984
  • BB Klub MR.BIG Kula
Re: HMB
« Odgovor #15 poslato: Decembar 31, 2005, 12:12:42 posle podne »
Zbog njihovog kraceg lanca, MCT ulja zaobilaze dugi digestivni proces i bivaju absorbovana direktno u krvotok, isto tako za razliku od triglicerida dugog lanca koje prolaze ceo proces i bivaju pretvorene u salce i skladiste se, MCT idu direktno u jetru gde se izuzetno brzo obradjuju.
 Druga razlika izmedju ovih je ucesce amino kiseline L-carnitine. Vecina masnih kiselina zahteva ovu amino kiselinu za njihov transport u mitohondrije (male i uzasno vredne celije zasluzne za proizvodnju energije). MCT ulja nisu zavisna od L-carnitina i sama nalaze svoj put u mitohondrije.
  Za razliku od torti i kolaca koji su kao izvor energije mnogima pomogli da samo rentgenom mogu videti svoje trbusne misice, MCT ulja stede zalihe glukoze za duze i intenzivnije treninge.
"No man has the right to be an amateur in the matter of physical training. It is a shame for a man to grow old without seeing the beauty and strength of which his body is capable." - Socrates

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.335
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Re: HMB
« Odgovor #16 poslato: Decembar 31, 2005, 07:10:09 posle podne »
Protein je nezamenljiv...a energija moze da dodje iz mnogo izvora...
Posto smo mi bilderi obicno na visokoproteinskoj ishrani (sto vec donosi do zavidnog broja kalorija) - obicno NEMAMO mnogo mesta za slobodno uzimanje "energetskih" materija...I posto smo u tome ograniceni zato i napominjem da se moze mnogo bolje uzivati u UKUSNIJIM kalorijama koje ce nam dati energiju - umesto MCT ulja... M Sarcev wrote-

mislim da je ovo veoma bitna stvar u ovome svemu

Van mreže MR.BIG

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 2.984
  • BB Klub MR.BIG Kula
Re: HMB
« Odgovor #17 poslato: Decembar 31, 2005, 08:50:24 posle podne »
Idemo : Sportista je tezak recimo 100 kg, uzima 3 gr po kg telesne tezine, znaci 300 gr proteina dnevno puta 4 = 1200 kalorija! Tu vidim samo prostor za kvalitetne izvore energije a nikako za prazne kalorije od kojih imamo energije za 6 minuta treninga, pogotovo sto je i ovo vec more hrane a vecina mladih momaka, posebno ektomorfa ima problem da unese veliku kolicinu hrane.

Bitna stvar je da kolaci , torte . ... nisu energija, to je salce oko stomaka!!!
Ili sam nesto propustio, pa su i ovo postale obavezne bilderske namirnice : )
"No man has the right to be an amateur in the matter of physical training. It is a shame for a man to grow old without seeing the beauty and strength of which his body is capable." - Socrates

Van mreže Milos Sarcev

  • VIP
  • Bantamweight Member
  • *****
  • Poruke: 177
Re: HMB
« Odgovor #18 poslato: Decembar 31, 2005, 09:25:56 posle podne »
Citat: MR.BIG
Zbog njihovog kraceg lanca, MCT ulja zaobilaze dugi digestivni proces i bivaju absorbovana direktno u krvotok, isto tako za razliku od triglicerida dugog lanca koje prolaze ceo proces i bivaju pretvorene u salce i skladiste se, MCT idu direktno u jetru gde se izuzetno brzo obradjuju.
 Druga razlika izmedju ovih je ucesce amino kiseline L-carnitine. Vecina masnih kiselina zahteva ovu amino kiselinu za njihov transport u mitohondrije (male i uzasno vredne celije zasluzne za proizvodnju energije). MCT ulja nisu zavisna od L-carnitina i sama nalaze svoj put u mitohondrije.
  Za razliku od torti i kolaca koji su kao izvor energije mnogima pomogli da samo rentgenom mogu videti svoje trbusne misice, MCT ulja stede zalihe glukoze za duze i intenzivnije treninge.


Mr. Big - ti zaobilazis celu poentu...
STA CE TI MCT DATI KAO KRAJNI REZULTAT zbog kojih ti mislis da ih je vredno uzeti?
Amino kiseline koje ce biti na raspolaganju?
Glukozu za energiju ili zamenu glikogena?
ILI - TRIGLICERIDE...koji su nista drugo nego samo to = trigliceridi koje telo moze da koristi za energetske potrebe...upravo kao i bilo koju drugu energiju (ukljucujuci moj primer - torti i kolaca)...

Ti si procitao nekoliko SELEKTIVNIH clanaka firmi koje su promovisali MCT za svrhe biznisa - dok nekoliko strucnjaka nisu u kratkim crtama objasnili ovo sto sam ja u dve recenice...

MCT - su PRAZNE, NEPOTREBNE i za mene BESMISLENE KALORIJE - koje je jako lako negde drugo naci (ukljucujuci mnoge energetske izvore koji su daleko vise zadovoljavajuci za izgladnele bildere na striktnoj dijeti).
Koliko vidim POGOTOVU kod nas - suvisna energija (iz raznih ukusnih masti i ugljenih hidrata) nije problem...Nasi vezbaci se obicno previse ugoje (visak energije/kalorija) nakon svakog takmicenja...
Uzimajuci jos dodatne kalorije kroz MCT ulja je (za mene) kompletna ludost...

1- MCT sadrzi izmedju 6 i 12 C atoma i konstituenti su Kokosovog ulja i PALM KERNEL ulja...Za komercionalne svrhe su napravljena iz "lauric" ulja (ne znam sve termine na nasem jeziku)...MCT je zato znan kao frakcionalno kokosovo ulje. Prilikom procesa interesterifikacije dugi lanci masnih kiselina (oleicka i linoleicka kiselina) se dodaju produktu...Zbog ovog procesa interesterifikacije MCT se u danasnje vreme smatra "strukturnim mastima" ili tzv "strukturnim lipidima"...
Nalaze svrhu jedino kao substrat koji daje energiju (znacajno u medicini samo za one sa "malabsorpcijom"...
U poslednje vreme se takodje upotrebljava i za nutricioni dodatak prerano rodjenoj deci, hirurskim pacijentima i nekim hronicnim bolesnicima u kriticnom stanju...
Takodje AIDS pacijentima (SIDA)...upravo zbog toga sto oni imaju "malabzorpciju" i hronicki proliv (nije lepo o tome pisati ali...)

Dok se traze novi nalazi - neki strucnjaci veruju da MCT moze da pomogne epilepticarima, zatim da povisi imunitet i da ima anti-kancerogeno dejstvo ...

Dok je obicno MCT prilicno bezopasan suplemenat - mora se paziti prilikom dijabetesa, ciroze jetre, acidoze...i jos nekih stvari...
STO SE TICE onoga sto je najvaznije za ovaj post - VECINA strucnjaka se slaze da je za atlete i sportiste MCT prakticno beznacajan suplemenat a ima dokazanih slucajeva da SMANJUJE "exercise performance" pogotovu prilikom vecih doza (sto je upravo slucaj sa nama - bilderima)...

Mr. Big - ja nemam razloga da ti se protivim...jedino uskacem kada vidim da bi gomila sveta mogla kreci pogresnim putem...
Ja jesam probao MCT kasnih osamdesetih godina - kada je ovde bio popularan upravo zbog tih nalaza (clanaka) koje si ti pronasao...Od tada mnogo se toga promenilo i saznalo i ja sam samo ukratko izneo najvaznije...Da ne ulazim u biohemiju i nalazim velike termine koje bi obican narod samo zbunile (medium-chain acetyl CoA dehydroganase...i alkyl moieties of C8...caprylic/octanoic ili capric/decanoic kiseline...itd, itd).
Ja cenim tvoje istrazivacke navike i podrzavam te u tome...ali NEMOJ UVEK VEROVATI SVE STO procitas...Trazi razumno objasnjenje - jer ponekad upravo kad zvuci jako dobro znaci da je malo to neko "ulepsao" zbog odredjenog (nama poznatog) razloga...

Da zakljucim - MCT moze da se doda ukoliko nekome zaista nedostaju dnevne energetske kalorije (mozda u nekim danima kad smo previse zauzeti, putujemo...itd...) Inace, ENERGIJU je jako lako naci bilo gde oko nas...To me dovodi do narednog clanka koji si ti napisao (o nasem neprijatelju - VOCU) koje je opet najvise reklamirao Parilo...(gurajuci svoj CAPTRI (MCT ulje...).
I za voce se moze diskutovati...ali necu sad o tome...kod vas je skoro nova godina - pa zato: SRETNA NOVA...

Van mreže MR.BIG

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 2.984
  • BB Klub MR.BIG Kula
Re: HMB
« Odgovor #19 poslato: Decembar 31, 2005, 10:20:24 posle podne »
Ni ne mislim da mi se protivis Milose, smatram ovo kao cistu zdravu , konstruktivnu raspravu. Vec do sada smo puno naucili, a do toga ne bi doslo da smo na prvom postu rekli TACKA, to je to i nema sta vise da se kaze, slazes li se? Nadam se da ti ne mislis da se ja tebi protivim i da pametujem, samo iznosim svije misljenje.
Da citao sam i tekstove iz osamdesetih ali tada(skoro pa smo istih godina) ali jos uvek citam i ucim i neke od stvari koje sam napisao su naravno mnogo novijeg datuma.

 U reklamama za saplemente sve mnogo dobro zvuci, tu si u pravu, isto tako dobro zvuci i ZMA, ali sam se ja bar za njega uverio da je odlican saplement. Da sam mislio da je samo reklama ne bih ga nikad ni probao, pa ni saznao koliko je to fina stvar. Ti ga takodje podrzavas.

E sad, ponoc se blizi a ovde na trgu kuvaju mnogo dobro vino, tako da cu jos neke stvari o MCT uljima izneti sutra kad dodjem sebi.


Zelim vam dobar provod i SRETNA NOVA
"No man has the right to be an amateur in the matter of physical training. It is a shame for a man to grow old without seeing the beauty and strength of which his body is capable." - Socrates

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.335
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Re: HMB
« Odgovor #20 poslato: Decembar 31, 2005, 10:22:42 posle podne »
Citat: MR.BIG
Ni ne mislim da mi se protivis Milose, smatram ovo kao cistu zdravu , konstruktivnu raspravu. Vec do sada smo puno naucili, a do toga ne bi doslo da smo na prvom postu rekli TACKA, to je to i nema sta vise da se kaze, slazes li se?
Da citao sam i tekstove iz osamdesetih (skoro pa smo istih godina) ali jos uvek citam i ucim i neke od stvari koje sam napisao su naravno mnogo novijeg datuma.

 U reklamama za saplemente sve mnogo dobro zvuci, tu si u pravu, isto tako dobro zvuci i ZMA, ali sam se ja bar za njega uverio da je odlican saplement. Da sam mislio da je samo reklama ne bih ga nikad ni probao, pa ni saznao koliko je to fina stvar. Ti ga takodje podrzavas.

E sad, ponoc se blizi a ovde na trgu kuvaju mnogo dobro vino, tako da cu jos neke stvari o MCT uljima izneti sutra kad dodjem sebi.


Zelim vam dobar provod i SRETNA NOVA
...nemoj da preteras kao ja sa hainekenom...-nije reklama..pijan am kao zvecaraka 8)  8)  8)

Van mreže Milos Sarcev

  • VIP
  • Bantamweight Member
  • *****
  • Poruke: 177
Re: HMB
« Odgovor #21 poslato: Januar 01, 2006, 05:07:43 pre podne »
ZMA je nesto kompletno drugo...i taj suplement ja podrzavam vec godinama (hmmmm - vise od decenije kad bolje razmislim) ali za MCT i pored toga sto ces izneti jos neke stvari - mogu da ti kazem na cistom srpskom jeziku: MCT ulje je mozda dobro za suncanje...i nista vise...

Van mreže MR.BIG

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 2.984
  • BB Klub MR.BIG Kula
Re: HMB
« Odgovor #22 poslato: Januar 01, 2006, 05:24:50 posle podne »
Eto, bar za nesto su dobra  :D

Koliko je razloga protiv, toliko je i za. MCT ulja su opstala na sportskom saplement trzistu jos od osamdesetih godina i jos uvek su prisutna, a u medicini se koriste jos od 1950 godine.

Znanju i ucenju nikad kraja, ali svakoj raspravi mora i treba da dodje kraj pa tako i ovoj.
"No man has the right to be an amateur in the matter of physical training. It is a shame for a man to grow old without seeing the beauty and strength of which his body is capable." - Socrates

Van mreže Mihajlovic_Nenad-HANS

  • VIP
  • Lightweight Member
  • *****
  • Poruke: 233
Odg: HMB
« Odgovor #23 poslato: Maj 30, 2009, 09:41:02 posle podne »
ja ga licno nisam probao....jel neko stvarno ima neka iskustva sa tim
ja sam pio i nista posebno ne svidja mi se nisam primetio nikakvu razliku