U Srbiji je još Teško dokazati torturu policijskih službenika nad građanima
Policija i dalje bije „po zakonu“!
Utorak - 10.08.2010
Vreme kada je policija nekažnjeno prebijala i ubijala građane još nije prošlo! O tome govore brojne žrtve policijske torture, dok batinaši ostaju zaštićeni „iza značke“. Najdrastičniji primer je, svakako, ubistvo Ranka Panića (41), za čiju smrt, i pored snimka njegovog prebijanja, ni posle dve godine niko nije odgovoran!
- Svi su gluvi u ovoj našoj vlasti, a ja samo hoću da znam ko je ubio moje dete. Ne mora niko biti kažnjen, to me ne interesuje, ali živim za dan da čujem ko je odgovoran za njegovu smrt. Majka, valjda, zaslužuje da zna istinu - kaže za „Alo!“ Smilja Panić, koja ni posle dve godine ne zna „čija je plava čizma ubila njenog sina“.
U prvi mah, javnost u Srbiji je pomislila da se staje na put vandalizmu policije. Srpskoj policiji prosleđen je snimak brutalnog ubistva Panića i ubrzo je šest policajaca suspendovano. Ali, to je bilo kratkog daha. Danas, dve godine kasnije, o slučaju Panić niko od nadležnih ne želi da govori, a policajci koji su po nalogu MUP-a Srbije „odložili“ svoje uniforme ubrzo su se vratili na ulice. Opozicija tvrdi da se zna ko su ubice, a od vlasti se jedino čuje: „Istraga je u toku“.
Jedan od poslednjih slučajeva koji je šokirao javnost, a u koji je umešana policija, tiče se prebijanja gostiju u kladionici „Monako“, u naselju Galenika, početkom prošlog meseca. Po svemu sudeći, i to će polako otići u zaborav, iako su kamere sve zabeležile. Na snimku se jasno vidi kako policajci udaraju goste koji leže na podu i ne brane se. Batine su najviše koštale Petra Ćatića i Miodraga Pejčića, koji su posle te noći u „Monaku“ u bolnici proveli još dve nedelje. Njih dvojica su „zaradili“ i krivične prijave zbog napada na ovlašćeno službeno lice, ali oni koji su ih „poslali“ u bolnicu i dalje „zavode red“. Kako to izgleda u „Monaku“ su na svojoj koži osetili i Nemanja Stefanović, Miloš V., kao i Olivera Ćatić i Bojana Jovanovski, koji su prošli sa lakšim povredama.
U dosadašnjoj istrazi, komisija MUP-a saslušala je pretučene goste, vlasnika kladionice, dvojicu zemunskih policajaca koji su pretukli šestoro gostiju, kao i policajce koji su na njihov poziv kasnije došli u „Monako“. Dvojica zemunskih policajaca brane se da su bili napadnuti. Gosti lokala su, s druge strane, video-snimcima dokazali svoje tvrdnje da su brutalno pretučeni. Uprkos svemu tome, za dvojicu policajaca još nije doneta ni odluka o suspenziji, ni o krivičnoj odgovornosti zbog prekoračenja ovlašćenja.
Ubijen zbog crvenog
Javnost je šokirala i smrt fudbalera Resnika Đorđa Zarića (24) iz Beograda, koga je nakon prolaska kroz crveno iz automobila izvukao policajac Miljan Raičević i ubio. Raičević je kasnije osuđen na svega sedam od maksimalnih 15 godina zatvora. Porodica ubijenog mladića se odselila iz grada jer su im, kako su rekli, životi uništeni.
Godinama nisu proveravani
Više od 60 odsto sada zaposlenih policajaca učestvovalo je proteklih godina u borbenim dejstvima, a veliki broj njih 15 godina nije psihički proveravan.
U protekloj godini podneto je 4.000 disciplinskih postupaka protiv pripadnika MUP-a. Njih 166 je udaljeno sa dužnosti, a zabeležena su i 74 krivična dela sa elementima nasilja, podnošene su krivične prijave zbog primanja mita, a bilo je i slučajeva učestvovanja policajaca u kriminalnim grupama.
J. PETROVIĆ
Preuzeto sa :
http://www.alo.rs/naslovna