Septembar 19, 2024, 05:14:49 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.284 poruka u 18.763 tema - 20.971 članova - Poslednji član: Davidiofvap
X3MShop banner

Autor Tema: Istezanje ?  (Pročitano 4131 puta)

Van mreže BBIML

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 203
Istezanje ?
« poslato: Maj 22, 2010, 04:17:23 posle podne »
Da li potrebno istezanje svakog misica posle treninga cicepsa i grudi da ih istegnem ?neki kazu da je to vazniji deo treninga ?
.................::::::::::::::::::::::::::::::::...............
.................::::::::::::::::::::::::::::::::................
..........::::::.....:::::......:::::....::::...:::::.....

Van mreže tenssa

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.963
Odg: Istezanje ?
« Odgovor #1 poslato: Maj 22, 2010, 05:04:43 posle podne »
Ja ne istezem nista...

Van mreže DB9

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 598
Odg: Istezanje ?
« Odgovor #2 poslato: Maj 22, 2010, 05:10:54 posle podne »
istezanje u svakom slucaju posle svakog treniga. i to celo telo. odrzavas pokretljivost,razgibaniji si,lakse ces da izvodis vezbe,bolja prokrvljenost,manji rizik od povrede...itd. gomila pozitvnih stavri.
...............!!! Train Like Champion TODAY !!!..............

Van mreže cartell

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 387
Odg: Istezanje ?
« Odgovor #3 poslato: Maj 22, 2010, 08:42:45 posle podne »
ja koliko znam istezanje posle treninga je vrlo bitno...negde sam cuo da to dodatno podstice rast i utice na smanjenje upale narednog dana.dakle kako god,istezanje posle treninga je pozeljno i korisno.
Jedi Master

Van mreže onel

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 337
  • Train hard, or go Home !
Odg: Istezanje ?
« Odgovor #4 poslato: Maj 22, 2010, 11:10:25 posle podne »
nit zagrijavam nit istezem :D
GO HARD , OR GO HOME !!!

Van mreže PEJABG

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 523
Odg: Istezanje ?
« Odgovor #5 poslato: Maj 23, 2010, 02:02:58 pre podne »
ISTEZANJE ZA SNAGU ?

  Osnovne komponente fizicke kondicije su misicna snaga,izdrzljivost i fleksibilnost.ako ne radite na sve tri komponente, ne mozete biti u dobroj kondiciji.pitanje je,da li je za svaku od ovih komponenti potreban poseban trening?princip specificnog vezbanja nam kaze da jeste.
  Jednostavnim recima, razvoj snage i rast muskulature, zahtevaju upotrebu vecih tezina irazlicitih vezbi za razlicite grupe misica.
  Izdrzljivost podrazumeva dve vrste izdrzljivosti;misicnu i kardiovaskularnu izdrzljivost.za povecanje misicne izdrzljivosti
  potrebno je povecati broj ponavljanja vezbi to jest obim treninga.Kardiovaskularna kondicija najbolje se postize specificnim aerobnim aktivnostima, kao sto su trcanje na traci ili voznja sobnog bicikla.
  Fleksibilnost se postize vezbama istezanja.
 Po nekim misljenjima isplativije je raditi vezbe koje kombinuju ove elemente.Primer za ovo je kruzni trening u kojem se vezbe sa tegovima rade u krug,sa brzim izmenama,a sa idejom sa se vezbama sa tegovima razvijaju snagai velicina misica,a istovremeno ubrzanim treningom uz povecan broj otkucaja srca razvija i kardiovaskularna kondicija.
  Istrazivanja nam pokazuju da je u takozvanom kruznom treningu dominantan bas princip specificnog vezbanja.drugim recima,odricete se maksimalnog dobitka snage i mase bas zbog toga sto vam je skraceno vreme odmora izmedju vezbi.Misici nemaju vremena za oporavak i zbog toga ne mozete da radite sa maksimalnim tezinama.Sa druge strane, ne ostvarujete  ni sve prednosti kardiovaskularnog treninga,jer iako vam je puls povisen,unos kiseonika za vreme kruznog treninga ne moze da se meri sa onim za vreme tradicionalnog kardio treninga.
    A sta je sa kombinacijom treninga fleksibilnosti i bodibildinga ili treninga snage?Iz vise razloga se cini da to ima smisla.Poznato je da pocinjanje vezbe iz istegnutog polozaja priprema misicna vlakna za jacu,potuniju kontrakciju kod svakog ponavljanja. Koriscenje potpunog pokreta u potpunog opsegu ne samo da bolje uposljava misic, nego pomaze pravilnost pokreta i tako smanjuje mogucnost povrede. u stvari, neke vezbe zahtevaju i odredjenu elasticnost da bi se radile pravilno. Cini se da je fleksibilnost sastavni deo treninga sa tezinama.
 U drugu ruku veliki misici imaju tendenciju da skracuju putanju pokreta, zato treneri borilackih vestina ne insistiraju na vezbama za njihov rast, verujuci da usporavaju kretanje. Veliki misici, nasuprot ovom uobicajnom misljenju ne usporavaju pokret.
 Drugo vazno pitanje je, ako kombinujemo vezbe za sbagu i elasticnost, da li ce to uticati na rezultate?
 Nedavna istrazivanja pokazuju da intenzivno istezanje pre dizanja tereta, donekle smanjuju snagu. A da li bi dizanje velikih tezina  smanjilo napredak u elasticnosti - cak i pod uslovom da se rade posebne vezbe istezanja pored treninga snage?
 Jedno drugo nedavno ispitivanje bavilo se tim problemom.
Obuhvatilo je 43 zdrave odrasle osobe, 28 muskaraca i 15 zena prosecne starosti 21 godine, koji su bili podeljeni u 4 grupe.

1)trening samo sa tegovima 
2)samo vezbe istezanja
3)trening sa tegovima i vezbe istezanja
4)kontrolna grupa,bez treninga
Grupe koje su trenirale radile su 2 puta nedeljno u toku 12nedelja.

Kao sto se i predvidjalo kontrolna grupa nije pokazala znakove promene.
Grupa koja je vezbala samo sa tegovima pokazala je porast snage od 14 procenata.
Oni u grupi koja je vezbala i sa tegovima i istezanje imali porast snage od 16 procenata.
Fleksibilnost se povecala i kod grupe koja je radila samo na tom cilju isto kao i kod grupe koja je radila kombinovane vezbe.
 Ovakvi rezultati dovode u pitanje princip specificnog vezbanja ; to jest, da morate da radite specificne vezbe za svaki aspektkondicije kako bi ga razvili u potpunosti.
 Dok grupa koja je trenirala sa tegovima nije pokazala porast fleksibilnosti, kod grupe koja je vezbala i sa tegovima i istezanjenije bilo nepovoljnih efekata na fleksibilnost. To pokazuje da mozete zadrzati elasticnost, dok bildujete, ako uz to radite i vezbe iztezanja, po mogucnosti na kraju treninga.
 Interesantno je i to da je grupa koja je radila samo istezanje imala  mali porast snage.
  Ovo proucavanje je pokazalo vezu izmedju porasta fleksibilnosti i porasta snage.ali je precizan mehanizam jos nepoznat.Autori naglasavaju efekat staticke kontrakcije misica indukovan putem istezanja ,ili "naglasenu telesnu svesnost", ma sta to znacilo.

Van mreže BBIML

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 203
Odg: Istezanje ?
« Odgovor #6 poslato: Maj 23, 2010, 12:40:48 posle podne »
znaci treba se itezati posle treninga a kako da istegnem ledja ili triceps ?
.................::::::::::::::::::::::::::::::::...............
.................::::::::::::::::::::::::::::::::................
..........::::::.....:::::......:::::....::::...:::::.....

Van mreže kwon

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 348
Odg: Istezanje ?
« Odgovor #7 poslato: Maj 23, 2010, 01:06:30 posle podne »
nazgodnije za ledja je da uhvatis obema rukama za neki stub od sprave, u visini grudi i i onda se "otegnes"  u nazad sa kukovima, kao da vuces spravu u nazad, i pritome menjas  visinu hvata i porebacujes tzinu sa jedne na drugu ruku

mislim da ces ovde naci sve sto ti treba  :)

http://www.bodybuilding.com/fun/stretches.htm
« Poslednja izmena: Maj 23, 2010, 01:09:54 posle podne kwon »

Van mreže cartell

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 387
Odg: Istezanje ?
« Odgovor #8 poslato: Maj 24, 2010, 01:56:58 pre podne »
ova druga vezba za istezanje tricepsa  je po meni najbolja,a za lat imas ovo sto ti je @kwon rekao i ovo na sajtu i mozes da se uvatis za vratilo i tako visis ,to bas super istegne
Jedi Master

Van mreže alexi

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 547
Odg: Istezanje ?
« Odgovor #9 poslato: Maj 27, 2010, 03:36:01 posle podne »
samo dobro zagrijavanje,prije sam radio neka istezanja,ali sam prestao,bude mi mrsko,a i nisam bas primjecivao razliku kada uradim i kada ne uradim.

Van mreže ninja_bg

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 693
  • stealth
Odg: Istezanje ?
« Odgovor #10 poslato: Maj 28, 2010, 12:28:47 pre podne »
da treniras neki sport osim teretane, osetio bi razliku
a mislila si da te nece boljeti,
ako odes prestaces me voljeti,
ali uzalud je sve, jos uvijek volis me..

Van mreže DB9

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 598
Odg: Istezanje ?
« Odgovor #11 poslato: Maj 28, 2010, 12:32:07 pre podne »
da treniras neki sport osim teretane, osetio bi razliku
x2
...............!!! Train Like Champion TODAY !!!..............