Septembar 27, 2024, 12:04:46 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.290 poruka u 18.763 tema - 20.972 članova - Poslednji član: moviesgrankengibia
X3MShop banner

Autor Tema: Upala misica  (Pročitano 20612 puta)

Van mreže Big_Rasha

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.096
Odg: Upala misica
« Odgovor #60 poslato: April 02, 2007, 01:34:48 posle podne »
Ma nije ni bitno...

Van mreže kick

  • Član
  • *
  • Poruke: 37
Odg: Upala misica
« Odgovor #61 poslato: April 02, 2007, 05:18:12 posle podne »
Skraceno, trening moze dobro da se odradi i bez upale, a ako se javi upala ciljne grupe znaci da su ti misici pogodjeni, kraj price. Misic krece sa oslobadjanjem od mlecne kiseline cim se dovoljno opusti - prokrvi, zato je dobro "protresti" ruke i noge izmedju serija, odnosno po zavrsetku vezbe. A sta je uzrok upale - nek naucnici lupaju glavu, cekam njihov konacan zakljucak. :)

Van mreže kick

  • Član
  • *
  • Poruke: 37
Odg: Upala misica
« Odgovor #62 poslato: April 02, 2007, 05:23:17 posle podne »
A svi iz iskustva znate da cete upalu dobiti kada niste pripremljeni ili se previse isforsirate, verovatno tu ima vise faktora i uzrocnika, ne moze se sve svesti na jedan.

Van mreže H2SO4

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 5.777
  • sve je to na psihickoj bazi ®
Odg: Upala misica
« Odgovor #63 poslato: April 02, 2007, 05:25:17 posle podne »
misterija  :shock:
matere mi matere,
kupicu ti dimije

Van mreže ĐORĐE KOLUNDŽIJA

  • VIP
  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.208
    • FITNESSTRENER
Odg: Upala misica
« Odgovor #64 poslato: April 02, 2007, 05:34:02 posle podne »
KICK...molim te nemoj više da pišeš tek da bi nešto pisao...ti sam ništa ne shvataš u vezi fizioloških procesa u telu...očigledno si zbunjen a onda zbunjuješ i druge...

Van mreže Gvozden

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 57
Odg: Upala misica
« Odgovor #65 poslato: April 02, 2007, 07:03:54 posle podne »
KICK...molim te nemoj više da pišeš tek da bi nešto pisao...ti sam ništa ne shvataš u vezi fizioloških procesa u telu...očigledno si zbunjen a onda zbunjuješ i druge...

Mozda nisi pazljivo procitao?

Mislim da je sve gore receno u redu.

Ono sto sam ja procitao-naucio,  upala se dobija usled mikro ostecenja misicnih vlakana, primetno je i gomilanje mlecne kiseline u misicima tokom treninga koje jeste ili nije odgovorno za uplau, to ne znam, pretpostavljam da vise utice na trenutni rad misica, odnosno da se gomilanjem kiseline u misicima smanjuju njegove sposobnosti, to je pretpostavka, ne treba uzimati zdravo za gotovo.

Nego, da se vratimo mikro ostecenjima, ukoliko je misic slabije pripremljen (citaj slabii iz bilo kog razloga) doci ce do znacajnijih mikro ostecenja, znaci jace upale (veceg bola u misicima jer je vise misicnih vlakana osteceno). To i jeste jedan od uslova misicnog rasta, znaci, misic pretrpi sok, osteti se tokom treninga, optereti do granica izdrzljivosti i pritom pretrpi ostecenja. Mozak registruje i reaguje, salje 'nalog' da se misic 'popravi', dakle da se saniraju mikro ostecenja, i nakon 'popravke' dolazi do rasta misicnih vlakana, dakle, do ojacanja, kako bi misic na sledecem treningu bio spreman na sok koji smo mu priredili. Medjutim, na sledecem treningu pretrpi jos veci sok, odnosno, osetno smo ojacali, radimo veci broj ponavljanja, serija, bla bla bla, i opet isto. Zato je bitno misice trenirati na sto raznovrsniji nacin, dakle, menjati broj serija, vezbi, nacin izvodjnja, i slicno da bi se uzrokovao, podstako, misicni rast.. Znacajno je napomenuti da ce svakako upala brze da prodje ako se dovoljno odmaramo, spavamo, jedemo kvalitetno i td. Po onome sto sam ja naucio, ne bi trebalo trenirati odredjenu misicnu grupu ako je jos uvek pod upalom, treba misicima dati vremena da se obnove i regenerisu. Upala se obicno javlja 24-48 sati posle treninga i traje po dan-dva. Kazem obicno, zavisi, nije kod svakog isto. Iz licnog iskustva, meni su gore uplae koje se jave posle 48 sati, i to su obicno upale koje dobijem posel pauze, kad ne treniram neko vreme, i umeju da traju i po nedelju dana. Ove upale od 24 h obicno prodju za dan dva. Kazem, to je iz licnog iskustva, verovatno je kod svakog drugacije, nisu svi organizmi isti, to zavisi od mnogo faktora.

Ako se upala posle treninga ne javi to ne mora da znaci da trening nije dobro uradjen, ali ako se javi sigurno je da nema greske. Misici su 'pogodjeni'! I kao sto kick rece, lakse se pogodi netreniran misic nego onaj koji je u treningu.

Van mreže kick

  • Član
  • *
  • Poruke: 37
Odg: Upala misica
« Odgovor #66 poslato: April 02, 2007, 07:05:24 posle podne »
A sta te je zbunilo? Sve je vrlo jasno. Sta ja to ne shvatam, bas me zanima? :)

Van mreže kick

  • Član
  • *
  • Poruke: 37
Odg: Upala misica
« Odgovor #67 poslato: April 02, 2007, 07:09:11 posle podne »
Eto, to sam i ja rekla, samo krace. Mislila sam da ce da bude jasno, ali nekima treba i dodatno objasnjenje..

Van mreže ĐORĐE KOLUNDŽIJA

  • VIP
  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.208
    • FITNESSTRENER
Odg: Upala misica
« Odgovor #68 poslato: April 02, 2007, 08:55:46 posle podne »
Ako imas upalu misicne grupe koju si "ciljao' znaci da si dobro odradio trening. Super ako ti upale traju po jedan dan, to nije nista, "gadne" su one sto traju 3-5 dana.. :) Salim se, upala sama po sebi nije nesto dobro ili lose, to je samo mlecna kiselina.. Mogu da ti dam samo dva saveta, a to je - ne treniraj misic dok je jos pod upalom, i, ako hoces da ti upala brze prodje, primeni tople kupke sa masazom. To oslobadja misice nakupljene mlecne kiseline. Ovo je iz visegodisnjeg iskustva - odbojka, teretana, strog profesor fizickog u srednjoj.. :) ;)

Ne mora meni nikakav laik nešto dodatno da objašnjava...kada neko gore izjavi da je UPALA SAMO MLEČNA KISELINA meni je jasno da taj nema pojma o čemu priča a našao je shodno da drži i predavanje nama ovde...shvati,onaj koji poznaje materiju ne može da odvali takvu glupost...
I onda počne da priča o uticaju mlečne kiseline na zamor mišića i kako treba da protresemo mišiće da bi se oslobodili kiseline itd, što nema nikakve veze sa prethodnim...verovatno je trebalo vremena da se nađe neki tekst o tome i da se prepiše...

KICK...molim te nemoj više da pišeš tek da bi nešto pisao...ti sam ništa ne shvataš u vezi fizioloških procesa u telu...očigledno si zbunjen a onda zbunjuješ i druge...

Mozda nisi pazljivo procitao?

Mislim da je sve gore receno u redu.

Ono sto sam ja procitao-naucio,  upala se dobija usled mikro ostecenja misicnih vlakana, primetno je i gomilanje mlecne kiseline u misicima tokom treninga koje jeste ili nije odgovorno za uplau, to ne znam, pretpostavljam da vise utice na trenutni rad misica, odnosno da se gomilanjem kiseline u misicima smanjuju njegove sposobnosti, to je pretpostavka, ne treba uzimati zdravo za gotovo.

I ti Gvozdene koji izgleda znaš sve i postavljaš one prepisivačke članke koje i malo dete može da postavi,sam kažeš u citatu da NE ZNAŠ...ako nešto ne znaš ne izigravaj drvenog advokata...ti sad meni stavljaš tekst o mlečnoj kiselini i zamoru mišića...Kakve to sad veze ima sa onim o čemu se ovde priča,hoćeš da me edukuješ?

Van mreže Gvozden

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 57
Odg: Upala misica
« Odgovor #69 poslato: April 03, 2007, 12:16:45 pre podne »
Kolundzija, Gospodine dragi,

sto se tice mlecne kiseline, ne znam zasto bi se vracali na to kad je gospodin Lazic to vec konstatovao, dakle, vec je konstatovano da upale ne uzrokuje mlecna kiselina nego mikro ostecenja

upala sama po sebi nije nesto dobro ili lose, to je samo mlecna kiselina.. To oslobadja misice nakupljene mlecne kiseline.

I ja sam to mislio do pre par godina..sada naucnici i strucnjaci pricaju druacije..znaci kada smo ranije prihvatali tezu da je mlecna kiselina sada je vreme da prihvatamo da su u pitanju  mikro ostecenja misicnih vlakana..

Znam za te zastarele teorije o mlecnoj kiselini, da li i koliko mlecna kiselina zaista utice na upalu to ne znam, definitivno je da utice na trenutni zamor, i to niko ne spori?

Sto se gospodjice Kick tice, cenim to sto se trudi da ucestvuje i da podeli svoja iskustva sa nama, a Vi, gospodine sveznajuci, ako ste toliki strucnjak i ako sve znate, izvolite, prosvetlite nas i da stavimo tacku na ovu temu umesto sto se osecate pozvanim da nekome oduzimate pravo glasa. Cilj ovog foruma je, koliko sam ja mogao da primetim, molim ispravite me ako gresim, da se ljudi koji vezbaju na najlaksi moguci nacin informisu, da ljudi podele svoja iskustva, dakle da se omoguci da se vezbanje podigne na neki visi nivo. I cilj svake teme u forumu bi trebalo da bude da se dodje do neke istine, zakljucka, konacne konstatacije, crno ili belo!! Ono sto se postuje na forumu ne mora da bude uvek tacno ili ispravno, ali je u svakom slucaju korisno, ako nesto treba izbrisati za to postoje moderatori, oni o tome vode racuna, i ne znam po cemu ste Vi, Gospodine Kolundzija, se osetili pozvanim da nekome delite savete da li treba ili ne treba da postavlja svoje komentare.

Kazete, citiram:'Ne mora meni nikakav laik nešto dodatno da objašnjava...', pa kolikko ja mogu da primetim, ovde smo svi manje vise laici, molim Vas,  kazite mi koji to doktorat Vi imate?

Opet Vas citiram:'I onda počne da priča o uticaju mlečne kiseline na zamor mišića i kako treba da protresemo mišiće da bi se oslobodili kiseline itd, što nema nikakve veze sa prethodnim...verovatno je trebalo vremena da se nađe neki tekst o tome i da se prepiše...' A sta ako je neko nasao tekst o tome i to naucio, a ne prepisao?Svi smo mi rodjeni kao 'tabula raza'. Pa sta i ako je prepisao?! Zasto bi to bila sramota? A, da, zaboravio sam, Vi ste se, Gospodine Kolundzija, rodili s doktoratom, izvinite.. Gospodine Kolundzija, kamo srece da je na ovom forumu vise onih koji prepisuju tekstove nego onih koji (misle da) sve znaju i da su pozvani da sude.

Sto se tice mojih 'prepisivackih' clanaka, HA-HA-HA-HA-HAAAAAAA!!! To je sve sto imam da kazem. Nemam nameru nikoga da edukujem, kome je potrebna edukacija, za to postoje univerziteti.

Ja prijatelju dragi znam sta znam i znam sta sta ne znam, i znam da ni jedna istina nije apsolutna, ono sto danas vazi sutra je vec zabluda, nekada se verovalo da je zemlja ploca koju na ledjima nose kornjace, ono sto (mislim da) znam ja sam napisao, ono sto ne znam ili u sta nisam siguran, ja sam naznacio posebno, da ljudi ne bi uzeli zdravo za gotovo, oni koji misle da nesto znaju neka podele svoje znanje sa nama, za to i sluze forumi.

Nemam nameru da se raspravljam ovde, to nije tema i mislim da to steti forumu.

I dalje mislim da Vi niste tako pazljivo citali svaki post na forumu i da niste pratili sve od pocetka. mislim da je do sada sve jasno, odnosno da ono sto nije (bilo) jasno, sad je razjasnjeno.

Ako imate nesto da dodate, necemu da nas poducite, bilo bi mi drago, u ime svih nas.

Hvala.

Van mreže LazicExyu

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 746
    • ExYu-fitness
Odg: Upala misica
« Odgovor #70 poslato: April 03, 2007, 12:58:52 pre podne »
Otisli smo daleko sa temom..meni je zao sto se neki ne slazu sa mojom "teoremom", mada mi nije jasno zasto..to je neko moje iskustvo i ako radim pogresno uzrok i posledica je moj napredak i naravno izgled, koji je meni sasvim dovoljan sada, a bio dovoljan da osvajam titule dok sam se takmicio..
Ono sto sam ja hteo da kazem da ako se i pretrenirate i ako vam kasni upala itd,,sve je tu pored treniga,i drugih faktora ishrana i suplementacija kljucni krivac za sve..jer ako vam upala grudi dodje posle 3 dana, nije to posledica treninga nego prehrane i "zaceljivanja"misica..Naravno ovde sada koristim termin upala kao nesto sto predstavlja bolni osecaj..
Ali zasto bi ja imao te bolne upale kada koristim nesto sto je po meni danas osnova u bb.glutaim, bcaa, whey..u ogromnim kolicinama..hrana u vecim kolicinama nego po propisima.
Rasprava je pocela oko - upala se javlja ako se dobro ne trenira..Ja kazem da odlicno treniram ali nemam te bolne upale..sta je tu cudno.
koliko vas rekreativaca izdvaja za ukupnu ishranu? Ja toliko  izdvajam za suplemente..
Ako nesto kazem kao svoje misljenje , moze uvek da me ospori da nisam u pravu neko ko je bolji po izgledu ili pametniji od mene ali da ima nekoga koga je stvorio svojom pamecu..ili nekoka ko je nacitan pa svoju pamet pokazuje diplomatski..
Sa drugima ne zelim da ulazim u rasprave ako ne zele da postuju ono sto je MOJE misljenje i iskustvo..
A iza toga stoji 17 god u ovom sportu i ko zna koliko istreniranih ljudi u svim oblastima kojeimaju dodirne tacke sa teretanom.....
Zato mislim da ipak ovde treba da postoji jedna konstruktivna rasprava i da u njoj ucestvuju ljudi koji znaju,ljudi koji  imaju rezultat,  ljudi  misle da znaju..ljudi koji ne znaju treba da uce nista to nije strasno .
Nekada sam smatrao da je prost secer debilizam u bb a sada sve mogu da prihvatim, ali zavisi od koga..

Van mreže ĐORĐE KOLUNDŽIJA

  • VIP
  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.208
    • FITNESSTRENER
Odg: Upala misica
« Odgovor #71 poslato: April 03, 2007, 01:08:07 pre podne »
Reći ću ti samo jedno...ja na ovom forumu imam neko ime i prezime..ti nemaš pojma sa koliko nas je ovaj forum počeo i gde je sada...naravno,moderatori imaju najveće zasluge i baš zato mnogo ljudi dolazi ovde jer zna da će naći prave informacije...i kada bi slušali vas "stručnjake" sve bi shvatili zdravo za gotovo i sutra pričali kako su na extreme forumu saznali to i to,na šta bi ovaj forum ličio?
Ne pričam ja ovde o razmeni iskustava,mojim ili nečijim teorijama...to i jeste mesto za to...ali ne mogu da dozvolim da onaj ko ne zna elementarne stvari sebe predstavlja kao nekoga ko će davati savete...
Niste vi ni prvi ni poslednji...i niko od nas ovde se ne svađa sa vama kao što mislite,ovo radimo krajnje dobronamerno...

Van mreže LazicExyu

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 746
    • ExYu-fitness
Odg: Upala misica
« Odgovor #72 poslato: April 03, 2007, 01:15:39 pre podne »
Citat
Rasprava je pocela oko - upala se javlja ako se dobro ne trenira..Ja kazem da odlicno treniram ali nemam te bolne upale..sta je tu cudno.

ovde sam pogresno ispisao a poslao sam tekst i nema edit, znaci treba da stoji sledeca recenica:

Rasprava je pocela oko - upala se javlja ako se dobro trenira..Ja kazem da odlicno treniram ali nemam te bolne upale..sta je tu cudno


Van mreže ĐORĐE KOLUNDŽIJA

  • VIP
  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.208
    • FITNESSTRENER
Odg: Upala misica
« Odgovor #73 poslato: April 03, 2007, 01:22:55 pre podne »
Laziću molim te,to nije teorema i neko tvoje ili moje iskustvo...to su neke stvari koje su u nauci dokazane i oko kojih se niko više ne spori...nikada se nisam uplitao kada je u pitanju razmena iskustava ali šta treba,da ćutim kada neko priča kao da nešto zna a pojma nema...i onda kad shvati šta je izjavio ajde da okrenemo sve na šalu,stavimo smajlije i juupiii,ludo se zabavljamo...za to postoje oni diletantski sajtovi...
Gvozdene,ne mislim ja ovim konkretno na vas dvoje,ima vas puno više...ljudi ovde znaju da ja sve ovo radim iz najbolje namere i da se ne javljam ako nemam stvarno šta da kažem...

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.335
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Upala misica
« Odgovor #74 poslato: April 03, 2007, 05:35:21 pre podne »
mislim da je tema otilsa predaleko..tj u glupu raspravu o gluipim upalama./

dakle..ja se spremam  za takmicenje i nakon ko zna kojeg izlaska na binu i vis neznam ni kooliko nedlja spreamnja supelmetacije i dr..nekad imam upale nekada nema..

sta bi to trebalo da nzaci....??

dakle..mngo je glupa tema.

upala misica nije nikakav pokazatelj nicega..

licno mislim da je upala vise pokazatelj nespremnosti pojednica nego pokzatelj neke dobre osobine..

ali kao sto rekoh..opte to nema veze sa nicim..ja nekad imam upale nekada nema..a radim uvek istim intezitetom..nekada mozda i jace...pa ih ne dobijem.

napredk zbog upale misica ..GLUPOST!!!!

po tome.ako enmas upalu ne moze napredovati...

dakle..mngoo e stvari ovde brka..i mesaju se babe i zabe..

ali treba zakljcuiti jedno...dakle..misicna vlkna se na treningu cepaju dolazi do tih tzv mikor i makro ostecenja..

jedini nacin da se podstakne hipretorijfaja nije kidanje miisicnih valkna..nego bas suprotno..njihovo obnajvnje i regeneracija..a to se moze psotici sa jednim....sa pravlinom ishranom i supelemtacijom..
\
nema tu mnogo mudrolije i pametovanja...